Světem obíhá zpráva, že výrobci končí s dotykovými notebooky. Není to ovšem tak úplně pravda.
Už pár dní se na internetu objevuje dokola přebíraná a přepisovaná zpráva, že výrobci končí s mobilními počítači s dotykovými obrazovkami. Bohužel ve stylu "tiché pošty" se tak předává neúplná zpráva. Pravda to je totiž jen částečně.
Výrobci mobilních počítačů dnes mají ve své nabídce celou řadu designů a stylu tzv. notebooků. Ty klasické, které tvoří největší prodeje a tvoří páteř nabídky hlavně v nižších cenových hladinách, dostávaly v posledních 2 letech i dotykové obrazovky. To hlavně kvůli tlaku Microsoftu (METRO ve Windows 8) a Intelu. Jenže vzhledem k napjatému rozpočtu většina levných dotykových notebooků s dotykovou vrstvou musela ušetřit jinde. A zákazníci si pak raději koupili lepší model za stejnou cenu stejného mobilního PC bez dotyku, protože čistě s dotykovým ovládáním si prostě pro běžnou práci a používání nevystačíte. V tomto případě je tedy pravda, že výrobci mobilních PC přestávají klasické notebooky s dotykem vyvíjet a vyrábět.
Jenže když řeknete tohle A, je na místě říci i B. Netýká se to totiž zdaleka všech mobilních PC. Pravdou totiž je, že klasické mobilní PC v nižších cenových hladinách jsou dnes pod velkým tlakem konvertibilních zařízení. Ať už jde o notebooky s otáčecími displayi, nebo rovnou těmi oddělitelnými. V každém případě tyto konstrukce jsou pro současné uživatele podstatně zajímavější z mnoha důvodů. Samotný tablet prostě nedokáže notebook nahradit a i když si k němu připojíte nějakou speciální klávesnici, prostě konstrukce mobilního PC má své neocenitelné výhody, které řešení tablet+klávesnice nemá. Jistě se ale shodneme, že konvertibilní zařízení včetně konstrukcí s oddělitelnou obrazovkou jinak stále ve stylu mobilního PC, je tak velmi zajímavá. A tyhle konstrukce začínají v nižších kategoriích dominovat. A tyhle konstrukce se zase bez dotykového ovládání neobejdou, takže není pravda, že by dotykové notebooky končily, jen se mění.
No a pak je tady ještě kategorie ULTRA Booků, i když v tomto ohledu mám na mysli hlavně ULTRA z pohledu ceny. U nich je pak dotykové ovládání sice také svým způsobem navíc, ale vzhledem k cenovce nepředstavuje nijak velký náklad a je tak nějak standardní nadstandardní výbavou, za kterou u ULTRAbooků platíte. Nicméně u levnějších Ultrabooků, které se dostávají v nové generaci aktuálně na trh a jejichž cenovka už bude dost pod 20 tisíc, nebude dotyková vrstva vždy přítomna a pravděpodobně to většina potencionálních zájemců ocení, protože to vymění za stejných cenových podmínek třeba za lepší rozlišení displaye, nebo za SSD disk a podobně.
A jak jste na tom vy? Používáte dotykové ovládání u NB, nebo souhlasíte, že je to zbytečnost u klasického NB?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|