Celosvětové prodeje telefonů se propadly o 9%, ve státech střední/východní Evropy o 36%!
Válka je dobrá pro business, ovšem ne pokud vyrábíte mobilní telefony. Situace ve střední a východní Evropě, která je pod značným ekonomickým tlakem a potýká se s přímými důsledky zločinného ruského teroristického státu a jeho vražděním na Ukrajině a vyhrožováním jaderným zničením všem okolo, se horší. Prodeje telefonů zde spadly o 36% celkem. Výrazně lepší ale není situace nikde. Dokonce ani v Číně, která je/byla největším a pro mnohé nejdůležitějším trhem. Čína se potýká s nezvládnutým koronavirem, za který je zjevně zodpovědná. K tomu zápasí s nutnými uzávěrami, obrovskými strukturálními dluhy a narušeným ekonomickým řetězcem a odlivem západních firem. Propad prodejů telefonů tak jen v Číně činil významných 14%.
Celkově se trh s mobilními telefony v Q2 2022 propadl o 8,7% a více než 20% propad vykázaly rovnou tři hlavní čínské značky. Třetí XIAOMI dokonce -25,5%, čtvrté VIVO -21,8% a páté OPPO pak -24,6%. Naopak se ukazuje, že zákazníci jsou věrní tradičnějším výrobcům v době krize. Takže světová jednička Jihokorejský SAMSUNG dokonce zvedl prodeje o 5,6% a druhý Apple pozitivně stagnoval s 0,5% zvýšením prodejů. Relativně vzato se dařilo i ostatním menším výrobcům, kdy jako celek (kdy velkou část tvoří další čínské značky) oslabil jen o 2,6% a drží přes 31,5% trhu celkem.
První Samsung zaujímá nově 21,8%, a na druhé místo se vrátil Apple s 15,6%, zatímco původně druhé XIAOMI oslabilo na 13,8% podílu. Jak to bude dál, je velkou otázkou – ale optimismus ohledně dalších měsíců rozhodně nevládne.
Dobrou zprávou pro nás je, že USA i Evropa konečně investují miliardy do výstavby a podpory čipových a technologických průmyslů. Čína naopak otevřeně vyhrožuje napadením některých sousedních států i samotného USA, pokud budou pokračovat v podpoře a uznání nezávislého demokratického Taiwanu, který je v tuto chvíli nejdůležitějším ostrovem na světě, a to i pro nás a západní ekonomiku. Mnoho firem se z Číny postupně stahuje a přesouvá svou výrobu zpět do Evropy nebo USA, ale ještě častěji do přátelštějších států kolem Číny, hlavně Indie. Důležitost a význam Číny tak může začít v dalších letech dost významně klesat a bylo by pro západní svět dobré, aby Číně postupně uzavírala i naše trhy pro čínské firmy, zejména pokud nám bude vyhrožovat zničením za podporu demokratických, nezávislých a svobodných zemí jako Taiwan …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|