Výrazná zlepšení čipů, ale také zlepšení podmínek pro prémiové designu mobilních PC.
Jak jsme říkali, tak se stalo. AMD v rámci CES 2022 uvedlo novou generaci své mobilní platformy. Vele-úspěšnou 7nm RYZEN 5000 „CEZANNE“ nahrazuje 6nm RYZEN 6000 „REMBRANDT“. A AMD zapracovalo na všech aspektech své platformy, včetně odstranění několika věcí, které byly vytýkány v jinak bezkonkurenčně nejlepší končící generaci. Kromě zásadních výkonových posunů, speciálně v oblasti integrované grafiky, je zcela evidentně cílem AMD letos nabídnout tu vůbec nejefektivnější mobilní platformu na trhu vůbec.
Vzhledem k tomu, že novinka má ZEN 3 architekturu, vylepšenou na ZEN 3+ a zůstává u maximálně 8jader/16vláken, nečekal se nějak velký výkonový posun v oblasti CPU výkonu. Tím spíše, že AMD chce udržet stejnou úroveň spotřeby. Na rozdíl od Intelu, když AMD řekne 35W, tak ten CPU má 35W a dokáže nabídnout ten uváděný výkon. U Intelu se sice řekne 45W, abyste se dozvěděli, že ten prezentovaný špičkový výkon ten mobilní CPU dokáže nabídnout ve skutečnosti jen s boostem TDP atakujícím 100W. V této generaci mobilních platforem to bude opravdu hlavní rozdíl mezi Intel a AMD, kdy Intel jde po CPU výkonu za každou cenu a spotřebu, protože po stránce efektivity nemůže s 10nm čipy s AMD a jeho 6nm novinkami dost dobře soupeřit.
AMD tak bude hodně tlačit tu svou výhodu efektivity, což je ovšem pro mobilní platformu pro mobilní PC vlastně stejně to hlavní. Zejména úsporná RYZEN 6000U série má ze 6nm těžit nejvíce, kdy CPU výkon u RYZEN 7 6800U je prý až o 10% lepší na jádro a až o 30% lepší na celek, což je opravdu pozoruhodný výsledek, když jde fakticky o stejnou architekturu ZEN 3 s velmi omezeným TDP a stejným počtem jader/vláken. V praxi očekávám že to bude zhruba 20% CPU výkonu navíc, což je pořád velmi slušné při stejné, nebo dokonce nižší spotřebě než u RYZEN 5000 série. Mám takový pocit, že v tom budou hrál roli DDR5 paměti, které nová platforma používá.
Ty budou hrát určitě roli ve výkonu integrované grafiky. Tady je opravdu všechno nové. Starou VEGA architekturu střídá konečně RDNA 2 a AMD zdůrazňuje že jde o stejnou architekturu, která pohání výkonné desktopové grafiky, všechny konzole (Xbox, PlayStation, Steam), najdete ji také v nových verzích infosystémů aut TESLA a brzy se představí i v mobilních ARM procesorech Samsung.
Nikdy v historii nebyla jedna počítačová grafická architektura vlastně doslova všude. A ano, i integrovaná RDNA 2 v nových procesorech RYZEN 6000 podporuje HW rayTracing. Především ale umí kompletně Fidelity (FSR).
Sama o sobě má výrazně vyšší výkon, než dosavadní nejvýkonnější integrované Intel řešení, ale také výrazně vyšší výkon, než jedno z nejrozšířenějších neintegrovaných mobilních GPU, NVIDIA MX450. AMD jen s integrovanou grafikou v pouze 28W RYZEN 7 6800U procesoru jí naprosto rozseká.
Především v kombinaci s FSR dokáže nabídnout 60FPS v 1080p i u náročných modernách her. Samozřejmě na nízké detaily, ale hratelně v 60FPS 1080p v aktuálních hrách na integrované mobilní grafiky v 15W procesoru? Nevídané … než se zeptáte, bohužel kdy se dočkáme desktopových variant procesoru, kde by z podobné integrované grafiky mnozí byli štěstím bez sebe, nevíme. Nicméně protože jde o procesor výhradně pro DDR5 paměti počítám, že bude až pro novou AM5 platformu …
- AMD Radeon RX 6000M a RX6000S grafiky
Spousta novinek si AMD připravilo na grafickém mobilním poli. Tady rozšiřuje a doplňuje svoji stávající Radeon RDN2 sérii o další RX 6000M a nově také RX 6000S modely. V případě RX 6000M zde máme nový nejvýkonnější model RX 6850M XT, který je o 7% výkonnější než 6800M díky posunu až na 165W TDP. Novinkou v nabídce je ale RX 6800S, což je mobilní řešení pro efektivnější a tenčí designy, zde je TDP omezeno na 100W a jde o menší NAVI 23 jádro proti NAVI 23 u 6800M série.
AMD představilo i další varianty postavené na NAVI 23, tedy RX 6700 a 6600 sérii. Zajímavé je vylepšení RX 6650M XT a 6650M, které mají mít výrazně lepší výkon než dosavadní RX 6600M.
Úplnou novinkou je pak malé 6nm NAVI 24 na Radeon RX 6500M (50W) a RX 6300M (25W). Ty mají nabídnout výkon až o 200% lepší, než NVIDIA MX450, kdy je tedy zjevné, že zejména levnější notebooky se dočkají opravdu zásadního posunu na poli grafického výkonu.
- AMD vylepšuje premium design a zvyšuje požadavky
Výrobci notebooků představují rekordní množství modelů s prémiovým schváleným designem od AMD, kdy musí splnit několik požadavků. AMD pak vylepšuje svou platformu jako celek, kdy vylepšilo SmartShift technologii, která ještě lépe řídí spotřebu mezi CPU, iGPU a GPU a dokáže tak dokonce i navýšit výkon.
Příjemnou změnou je také dynamický obrazový výstup, kdy u končící platformy výrobci často šetřili, a dělali obrazový výstup jdou přes integrovanou grafiku v CPU a to i tehdy, kdy výkon obstarávala ta neintegrovaná. Výsledkem tak bylo, že Radeon RX 6800M, která by normálně měla výkon srovnatelný s NVIDIA RTX 3080 Laptop (když se to připojilo na externí monitor), byla slabší, protože nebyla na ten výstup přímo napojena a docházelo tak k výkonovým ztrátám. To je prý nově vyřešeno přímo AMD.
Požadavky na prémiové notebooky s AMD se výrazně zvýšily i v dalších oblastech, rychlejší lepší monitory, vždy přítomnost PCIe Gen4 SSD, DDR5 atd. A máme se tak na co těšit. Stojí za zmínku, že mezi partnery přibylo LENOVO a DELL a také ty OEM šasi jako CLEVO, takže by se na trhu měly prémiové kompletně AMD notebooky objevit v mnohem větším množství, než minulý rok. První nové modely počítačů se již představují a dorazí na trh v únoru a březnu.
Celkově nová platforma AMD vypadá velice působivě. Hlavně jako skutečně zaměřená na mobility, kdy se nežene zbytečně za vysokým počtem jader a takty. I když nový RYZEN 9 6900H má 5GHz boost a je nejrychlejší dosud uvedený RYZEN procesor včetně desktopových! :). Každopádně procesorový výkone je více než dostatečný dnes, takže AMD opravdu zásadně přidalo na integrované mobilní grafice, kdy pokud je pravda, že dokáže rozchodit jakoukoliv novou hru v 1080p běžně až na 60FPS, to je něco nevídaného od integrované grafiky v CPU.
Samozřejmě výrazné posílení je vidět i v neintegrovaných kartách, kde si AMD hodně věří a podstatně rozšířilo nabídku do všech směrů a zvýhodnilo osazování AMD CPU k AMD GPU propracovaností a vyladěností platformy, zejména řízení spotřeby. AMD slibuje až 24h výdrž na baterii, tichý provoz, nabízí také USB 4 jako první platforma atd. Prostě mobilní RYZEN 5000 v roce 2021 byl vynikající, tohle je ale ještě o třídu lepší řešení a prioritou je zde skutečně mobilita a efektivita. Už se těším, až si nějaký z nových AMD notebooků vyzkoušíme …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|