Levné mobilní počítače typu NETBOOK, chtějí Intel i AMD opět letos oživit ... Jak?
U Intelu je v plánu je uvedení 5W Cedar Trail ATOM platformy, která umožní chod těchto většinou 10,2" modelů bez ventilátorů. Díky tomu by měl umožnit i delší výdrž na baterie proti 11,6" a 12,1" modelům, které budou mít 8W model.
Referenční 10,2" design Netbooku s Intelem nabízí 5W ATOM, který má 2jádra, netbook má 2GB DDR3 pamětí a HDD nebo SSD. Intel by také rád podpořil výrobce ve větší aktivitě na poli tvorby zajímavých designových konceptů v segmentu Netbooků. Nutno dodat, že v této oblasti je úspěšné také AMD se svou platformou BRAZOS, která byla před pár dny povýšena na 2.0.
Původně AMD chtělo vydat už něco na 28nm, ale z důvodů kapacit u TSMC a zpoždění výroby u GF se to odkládá a vydán byl zatím tedy 40nm BRAZOS 2.0, který má prostě jen o něco vyšší výkon a zároveň nižší spotřebu + zajímavou technologii navíc.
Architektura CPU i GPU zůstala stejná, v této souvislosti se tedy nenechte zmást názvem HD 7000 u nové grafiky, ten název si to nezaslouží. Je ale rychleji taktovaná a to na 523-680MHz proti 508-600MHz u předchůdce, což zvýší výkon o cca 10%. CPU dostalo také vyšší takt a to 1,4-1,7GHz proti 1,3-1,65GHz u předchůdce. AMD ale optimalizovalo i spotřebu celku, takže by Brazos 2.0 měl mít vyšší výkon, ale stejnou nebo i mírně nižší spotřebu než BRAZOS. Samozřejmě ani na poli výkonu, ani na poli spotřeby nelze čekat žádné velké pokroky, 40nm výroba zůstává a architektura čipu také. Ve výbavě nastaly ale nějaké ty změny, takže tu místo USB 2.0 a SATA 3Gbps najdeme už podporu pro USB 3.0 a SATA 6Gbps, stejně jako je tu novinka v podobě rozhraní speciálně pro čtečky paměťových karet, což by mělo mít pozitivní vliv na rychlost přenosu dat.
Novinkou je ale technologie Quick STREAM, kterou má i nové TRINITY APU, což je technologie řízení priority procesů a jedná se v podstatě o to, že když na tom PC něco děláte, tak tato technologie dává prioritu přehrávání videa a další věci odsunuje na pozadí. Můžete tak sledovat video plynule. Může se to hodit, zvlášť u takto výkonově slabší platformy, ale není to samozřejmě žádná revoluční novinka.
Jako celek je BRAZOS 2.0 velmi zdatnou konkurencí proti Intel ATOM, který ani v nové generaci výrazně nepokročil. Navíc má problém, protože Intel nedokázal certifikovat a zajistit podporu ani DX10.1, což pro určité věci ve Windows 7 natož Windows 8 je pro výrobce důležité. AMD BRAZOS ale má plnohodnotnou funkční podporu DX11, takže je pro mnohé výrobce atraktivnější. Navíc jeho výroba probíhá v továrnách TSMC a to na 40nm, což z hlediska kapacit je také zajímavé. Právě i tato platforma stojí za úspěchem a velkým posílením podílu AMD v mobilní platformě a zdá se, že i letos má, co nabídnout.
Obecně řečeno však NETBOOKY, ať už s platformou Intel ATOM, nebo AMD BRAZOS mají dost konkurence. Pořád je nutné zdůrazňovat, že Netbook není plnohodnotný mobilní PC z hlediska výkonu prostě na notebooky za 15 000 hodně ztrácí, ale mnozí uživatelé, kteří chtějí jen základní funkčnosti na cestách, si Netbooky oblíbili. Těm ale v tomto ohledu hodně začínají konkurovat TABLETY na ARM. I proto chtějí Intel a AMD na poli NETBOOKŮ trochu rozvířit vody. Uvidíme, jak se jim to povede.
Zdroj: Intel, AMD
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|