Jednoduchá, levná, malá a úsporná s dostatečným výkonem …
Tak taková GTX 480M není. Včera se na internetových magazínech objevila zpráva o oficiálním vydání mobilní grafiky FERMI. Úroveň mnoha profesionálních magazínů zase o něco poklesla, když mnozí bez uvažování opsali (brzy pak mnozí články stáhli) některé záměrné nesmysly, které oficiální NVIDIA zpráva o vydání této „mobilní“ grafiky obsahovala. Naštěstí na některých magazínech jsou i redaktoři, kteří o tom, o čem píšou, i něco vědí, a tak se GTX 480M dostalo přivítání, jaké si zaslouží.
Nejdříve ale čistě v pozitivním duchu. Po mnoha letech, kdy se u NVIDIA jen přejmenovávalo a nic nového se nedělalo a jádro G92b bylo základem všeho od GF9 po GT 300, tu máme konečně novou grafickou kartu NVIDIA pro „notebooky“. Záměrně jsem vynechal slovo mobilní, protože tím, že se jedná o novinku, která umí DX11 a vše, co k tomu náleží, totiž výčet kladných věcí končí.
GTX 480M je sice označena a uváděna jako mobilní grafika, ale pravdou je, že je mobilní tak asi jako bagr. Abych to vysvětlil … běžné mobilní grafiky jsou něco jako motocykly – malé, rychlé, jednoduché a vysoce mobilní. GTX 480M jako mobilní grafika je spíše něco jako bagr – umí docela dost, ale jinak je velká, drahá, těžká a neohrabaná. Takže co je vlastně zač?
Specifikace:
• CUDA Cores 352
• Graphics Clock (MHz) 425
• Processor Clock (MHz) 850
• Texture Fill Rate (billions/sec) 18.7
• Memory Clock (MHZ) 1200
• Standard Memory Configuration GDDR5
• Memory Interface Width 256 bit
• Memory Bandwidth (GB/sec) 76.8
• CUDA gigaflops 897
GTX 480M je vlastně podtaktovaná desktopová GTX 465 – základem je grafické jádro GF100, či spíše funkční část méně povedených kousků. Má „jen“ 352SP (které, jak vím, tak se stěží vyrovnají 250SP na GTX 275). Takt jádra je hodně ponížen, aby se to vůbec dalo nějak nakrmit a uchladit v malém prostoru, která nabízejí DTR notebooky. GTX 480M tiká jen na 425MHz. Karta má 256bit sběrnici a v základu 1-2GB GDDR5 pamětí na pouhých 2400MHz. Jako TDP se u této karty udává hodnota 100W.
A teď pár perliček, které už nadzvedly ze židle nejednoho člověka, co ví, o čem píše. NVIDIA totiž v PR zprávě, kterou někteří neváhali bez korekcí opsat, napsala několik nepřesných věcí, které mají spíše blízko k vyložené lži. Výpočetní výkon karty je prý 897 GFLOPs (v SP) a to není rozhodně pravda. V nejlepším případě má GTX 480M nějakých 600GFlops v SP. Výše uvedená hodnota platí tak maximálně pro desktopovou GTX 480. I tak to samozřejmě nestačí na ATI Radeon HD 5870M, která má v SP módu 1120GFLOPS. Údajně také má GTX 480M až 5x větší výkon než současná GPU konkurence. Více abstraktní a nereálný údaj už snad ani nelze uvést. Věřte, že realita bude na hony vzdálena tomuto „údaji“.
Výkon GTX 480M lze velice snadno odvodit. Víme bezpečně, že je to vlastně GTX 465, která má ale na rozdíl od ní takty 607MHz pro jádro a 3400MHz pro paměti. TDP GTX 465 je nějakých 200W, TDP GTX 480M je 100W (ve skutečnosti to bude blíže 130W) a víme, že výkon GTX 465 je někde nad úrovní HD 5830, což znamená tak 15-20% nad HD 5770. GTX 480M by tedy měla mít výkon tak 50-60% výkonu GTX 265. To znamená, že bude někde mezi HD 5750-5770. Radeon HD 5870M je vlastně HD 5770 s takty jen o málo sníženými. Reálně má HD 5870M výkon jako desktopová HD 5750. Ve výsledku to znamená, že čistě logicky by GTX 480M měla být jen o 10-20% výkonnější než HD 5870M, což má k uváděnému 5x většímu výkonu by NVIDIA, sakra daleko!
No a pak tu máme to TDP. Oficiálně je 100W, neoficiálně vám mohu prozradit, že reálnější hodnota je spíše 130W. Je to něco jako GTX 480, která má také psaných TDP 250W, ale ve skutečnosti žere a topí víc, než HD 5970 s TDP na hodnotě 293W. NVIDIA si zkrátka TDP cucá z prstu a záměrně jej u FERMI snižuje, protože realitu neunese ani papír. Upřímně řečeno je ale jedno jestli je to 130W nebo „jen“ 100W. Je to nejžravější jednojádrová mobilní grafika v historii. A tohle TDP znamená, že do mobilní grafiky, má opravdu daleko.
NVIDIA samozřejmě tuší, že obavy uživatelů, kteří se pídí po spotřebě a výdrži na baterie, jsou při pohledu na parametry GTX 480M velké, takže do tiskové zprávy zařadila i pasáž o skvělé technologii Optimus, která přepíná na integrované grafiky v CPU a šetří energii. Tuto pasáž někteří opsali a dokonce se touto technologií ohánějí. Bohužel si někteří i poměrně znalí redaktoři neuvědomili, že GTX 480M je určena do DTR notebooků typu Eurocom, který jsme nedávno testovali. To jsou ale obří 5kg DTR postavená na desktopových Core i7 a X58. A i kdyby byly na mobilních Core i7, tak nikdo si do takových NB nebude dávat nic jiného, než čyřjádro a ty žádnou integrovanou grafiku nemají a žádný Optimus tak fungovat nemůže. Ano, Core i7 jsou i s integrovanými GK, ale to jsou vlastně jen pomalá doujádrová Core i5, přejmenovaná na Core i7, aby si „zasloužila“ cenu, za kterou se prodávají. Tyhle Core i7 si nikdo k GTX 480M osazovat nebude.
GTX 480M se může tvářit jako mobilní grafika, ale reálně jen pokračuje v předvádění nevýhod FERMI. Kromě příšerné spotřeby a zahřívání, která ji odsuzuje pro nasazení do velkých DTR, která jsou stejně mobilní, jako když desktopový PC naložíte do auta, se ani náhodou neobjeví v žádném NB menším, jak 17“, a tenčím jak 5cm, s cenovkou nezačínající alespoň na 60 000 korunách bez DPH! Tím se dostáváme k ceně GTX 480M. Ta samozřejmě oficiálně sdělena není, ale někteří výrobci velkých DTR už je v ceníku mají. Za GTX 480M zaplatíte, a teď se raději posaďte …. 820 euro! HD5870M vás vyjde na 320 euro. Jinak 820 euro, to je 25 000 korun včetně DPH! Za podtaktovanou GTX 465 je to vážně dost. A to nemluvíme ani o tom, že za tyhle peníze jinak si pořídíte hoooodně dobře vybavený a výkonný 15“ skutečně mobilní počítač s Core i5 a HD 5600 :/.
Závěr: GTX 480M je další špatná reklama pro architekturu FERMI. Je to jen snaha jak se zbavit nepovedených GF100 jader. Skutečný výkon téhle pseudomobilní grafiky je jen o málo vyšší než nabízí skutečná mobilní grafika konkurence. Jenže ta stojí o desítky tisíc méně, reálné TDP 50W ve skutečnosti ani nenaplňuje a lze ji najít už v 15“ NB za 30tis. GTX 480M má nižší výkon a vyšší TDP než některé dekstopové grafické karty konkurence, to je myslím jediné, co pro hodnocení GTX 480M potřebujeme znát. Jako vtip je to dobrý, ale GTX 480M bude sloužit jako mobilní grafika jen pro pár šílenců, které spočítáte na prstech jedné ruky – reálně si už více lidí pořídí HD 5870M do CF, které lze do stejných strojů osadit a vyjde to levněji s mnohem vyšším výkonem a skoro stejným TDP. Reálně má do použitelné mobilní grafiky a do skutečné konkurence proti ATI Radeon Mobility HD 5870, sakra daleko. Bohužel na GF104 jádro a na jeho základech založené opravdu mobilní čipy s TDP alespoň 50W, si ještě počkáme. Ne že by měly šanci nabídnout vyšší výkon, ale minimálně by se mohly osadit do skutečně mobilního NB za přijatelnou cenu a ten by se vám v zátěži neroztekl na klíně…
todle tvrdí DD:No a pak tu máme to TDP. Oficiálně je 100W, neoficiálně vám mohu prozradit, že reálnější hodnota je spíše 130W.
a todle pct Důležitým údajem je také TDP (thermal design power), které by při maximálním výkonu akcelerátoru nemělo přesáhnout hodnotu 100 W.
Na PCT bys také býval našel pěkný článek i o GTX 470 jako o herní grafice roku (kdyby ho nesmazali - ale můžu ukázat, máme zachycený) ... co to tedy vyjadřuje?
takle by to na první pohled mohla vypadat pouzet tak že DD je pesimista a na pct jsou samý optimisti bohužel pro nVidii a pct musim říct že DD má většinou pravdu...aspon co se týče grafik
no nevím PCT i EHW jsou profi magazíny za těžký prachy DDW je malý uživatelský magazín a mnozí nás s těmi profesionálními srovnávají, takže tím třetím je DDW ;)
Pokud EHW je NVfriendly, potom pro PCT musime vymyslet nejake nove slovo Fakt kdyz si prectete novinky na PCT o nVidii a na EHW tak musite videt ten rozdil, ze jedno jsou totalni fanaticke nesmyslne PR kecy a druhe v pohode texty jen mirne sympatizujici s NV... A DD je potom nekde mezi tim ale opacnym smerem orientovany.
Bude mít tato grafika až 5x vyšší výkon? Jistě že bude. Určitě bude existovat nějaká opakovatelná situace v některém benchmarku, kdy Ati bude mít 5x menší fps než Fermi. Třeba na okamžik, jen 3-4 sekundy, ale bude to pravda. Ale to, že 90% času bude výkon blízký zde zmiňovaným 20%, co už nám Nvidia nepoví.
Optimus je fajn, ale nějaký nový CULV a GTX480M se asi konat nebudou
Bez testů se to špatně hodnotí, nicméně stejně si tu kartu a notebooky s ní koupí jen pár lidí, takže její očerňování nebo vychvalování nic moc nezmění, jen NVIDIA je opět nej, tak se o ní bude mluvit a bude jí dělat reklamu.
Za cenu tyhle grafiky se da sehnat i 17“ s HD 5870 a core i7 - asus g73, ktery ma jako celek spotrebu skoro stejnou jako hodnota udavana DD. Je jasny, ze nvidia musi mit taky neco pro notebooky ale tohle.
Vsak at klidne tolik stoji ten NB, pokud bude dobre chlazeni , tak spotreba mi je uplne jedno jaka. Kdyz si snad kupuju poradny herni notas, tak snad nemuzu predpokladat ze snad dost vydrzi na baterku...
Pánové když se člověk nad tím jenom malinko zamyslí tak mu musí dojít že když se "trochu" nepovede normální gráfa tak určitě bude problém "malinko" i stou mobilní.Takže co s tím,pokut nejsem závislí na NV a nebo na 3D a dalším vymoženostem NV.Což jí dělá ještě trochu "konkurence schopnou".Jdu do ATI.
V každém případě je to celé s Nvidia smutné ( sám tedy patřím do tábora červených) ,protože to moc nahrává AMD(ATI) a ta si více a více může diktovat ceny
Na ceníku eurocomu nejsou uvedené sice ceny, ale u té konfigurace, kterou jsem zvolil byla v ceně 280M/5870M a GTX480m byla za příplatek 280$. To je o dost menší rozdíl...
Uvidíme, až ty grafiky budou, jaká bude skutečná cena.
JJ pockal bych si na nejaky ofiko vyjadreni, tech 800E je imho moc, mozna, ze v tom krame maj nejakej preklep, ceny mobilni grafiky jsou +- stejne, jako jeji stolni varianty, napr FX3800M u dellu precision je za priplatek 14k a stolni varianta stoji kolem 20k
1, nebyla předražená - nabízela lepší výkon než dražší 8800 GTS 640MB
2, Nebyla výkonově špatná (až na AA) přesto nabízela lepší poměr cena-výkon než dražší 8800GTS 640MB
3, Netopila a nežrala o tolik více než 8800GTS 640/8800GTX
4, Bylo to dítě ATI, které vzniklo a nedodělalo se v době, kdy AMD koupilo ATI a převzalo ji - vnitřní spory zapříčinily, že se dělalo všehno jiné, kromě vývoje čipů ...
5, AMD na ní naštěstí nepostavila 5 dalších modelů, hlavně ale měla prostor pro další vývoj. HD 2900XT bylo vyrobeno 80nm v době, kdy byl 55nm proces na dosah. Fermi GF100 je vyrobeno 40nm v době, kdy nic dalšího na dosah není ...
2900XT nebyla špatná karta, měla dobrou cenu a slušný výkon ... FERMI má slušný výkon jen někde, ale špatnou cenu ...
Cituji z recenze HD2900XT, která byla uveřejněna na jednom velice známém magazínu (DDWorld) dne 11.6.2007:
"Spotřeba HD2900XT je ze současných grafických karet nejvyšší. Zatímco v porovnání s 8800GTX to není zase o tolik, v porovnání se stejně drahou 8800GTS to už je rozdíl výraznější. K provozu této grafické karty však stačí kvalitní 400W zdroj."
Ano, máte zcela pravdu, byla to vynikající karta, kterou bylo možno provozovat na kvalitním 400W zdroji. Absolutně nechápu, proč ji po pár měsících rychle nahradila nová generace grafických karet s menším čipem RV670 alias HD3850 a HD3870. To je mi dodnes záhada.