Strana 3 z 3
- NVIDIA Optimus – hodnocení
Optimus vypadá hodně dobře, ze softwarového hlediska je to dobře odvedená práce v kombinací s malým HW hackem. Je to opravdu dokonale fungující automatické přepínání grafik. Jenže v tom je i zásadní problém. Je to v podstatě k ničemu :-/.
(dvě slabé grafiky v jednom)
Mobilní počítač si kupujete proto, že chcete vysokou výdrž a současné mobilní integrované grafiky ATI a nově už i Intel v Core i3/5 jsou natolik multimediálně schopné, že zvládnout i akceleraci HD videa, což je to nejnáročnější co běžný uživatel většinou žádá. Když už chceme do notebooku silnější grafiku, tedy neintegrovanou, žádáme většinou více a přepínání grafik je skvělá věc, když chcete, aby váš mobilní stoj se silnou grafikou taky trochu vydržel v mobilním režimu.
(GF9800M GTX alias GTX 260/280M)
NVIDIA Optimus se zdá a také je skvělým automatickým řešením, jenž to je také to, proč to není tak zajímavé, jak to vypadá ve srovnání s ručním, normálně běžně fungujícím řešením. Dejme tomu, že máte dva srovnatelné notebooky jeden s ručním přepínáním mezi integrovanou grafikou Intel a druhý s dedikovanou NVIDIA, druhý máte také s novou Integrovanou grafikou Intel a dedikovanou NVIDIA, ale vybaven OPTIMUS technologií. Když se jako uživatel nebudete zajímat o žádné nastavení a prostě budete je přepínat grafiky ručně u prvního NB a u druhého všechno necháte na Optimus technologii, tak to bude vypadat následujícím způsobem …
Jste na cestách, potřebujete, aby notebook vydržel deklarovaných dejme tomu 4 hodiny, a oba notebooky jsou srovnatelné. Tak přepnete na integrovanou grafiku, protože nechcete, aby to žralo více, než je nutné a prostě nebude – kouzlo ručního přepínání. U NB s Optimusem, za předpokladu, že nebude při chodu na baterie OPTIMUS technologie vypnuta, čímž by ztratila smysl a funkci, bude tedy OPTIMUS řídit co se má kterou grafikou kdy dělat a pak bude tedy asi občas přepínat na tu dedikovanou a logicky tak musí žrát více. Při chodu na baterie tedy v žádném případě nemůže mít NB s OPTIMUS nižší spotřebu, než srovnatelný NB s chodem čistě přes integrovanou grafiku.
OPTIMUS bude mít výhodu jen při chodu NB připojeného k elektrice, a to výhodu výkonu-efektivity spotřeby, kdy tedy bude skvěle automaticky určovat, co kdy má která grafika dělat. Na druhou stranu při chodu NB připojeného na el. síť a hraní třeba hry, jede stále jen ta neintegrovaná výkonná grafika, na kterou si samozřejmě přepnete a k tomu tedy nic automatického nepotřebujete a OPTIMUS nemá žádný smysl.
Trochu s úsměvem se dívám na notebooky, které mají osazeny dvě slabé grafiky, jednu slabou integrovanou Intel a druhou slabou G210M, či nějaký podobný nesmysl s výkonem lehce nad úrovní té integrované grafiky. To prostě není smysluplná kombinace. A i kdyby ten NB jel jen na tu přídavnou grafiku, o moc méně by nevydržel. NVIDIA Optimus by mohla mít smysl jen s výkonnými grafikami, jenže vtip je v tom, že třeba nové mobilní grafiky ATI HD 5800 Mobility mají ve 3D ohromný výkon při nižší spotřebě než pomalejší NVIDIA mobilní grafiky a hlavně ve 2D režimu mají v podstatě spotřebu na úrovni integrovaných grafik, takže vlastně nutnost přepínání na integrovanou grafiku neexistuje.
(40nm DX11 ATI HD 5870 Mobility)
NVIDIA Optimus tak v současných poměrech působí jako pokus softwarové společnosti NVIDIA zamaskovat fakt, že na poli grafických karet zaostává jak technologicky, tak výkonově, tak provozními vlastnostmi svých grafik a také fakt, že nemá vlastní platformu, se kterou by mohla konkurovat ATI a Intelu. Nechápejte to špatně, NVIDIA Optimus je jistě skvěle propracovaná technologie, jen je prostě na nic, protože automatické přepínání není vždy žádoucím hlavně při chodu NB na baterie, což je ale to, proč NB existují, a pak je vlastně na nic. Je také mnohem efektivnější používat u mobilních PC jedinou integrovanou grafiku, protože ty současné většině stačí funkčně na vše a pokud chceme tedy vyšší výkon, tak použít jednu grafickou kartu, která má ve 2D spotřebu na úrovni integrovaných grafik. A vzhledem k tomu, že slabé PC s procesory s integrovanou grafikou jako jsou ATOM PineTrail nebo Core i3 modely, jsou většinou spřaženy se slabou grafikou a silné herní NB mají čtyřjádrová CPU bez integrované grafiky a jsou spřaženy se silnými grafikami, která v provedení ATI HD 5000 Mobility mají spotřebu v klidu právě na až úrovni integrovaných grafik, není technologie NVIDIA Optimus ničím pro běžného uživatele zajímavá a nemá v podstatě žádnou přidanou hodnotu pro někoho jiného než NVIDIA, která se v podstatě jen snaží vymyslet nějaký další smysl svých mobilních grafických karet a jak udržet prodeje při výpadku prodeje těch integrovaných i těch, které se přestanou osazovat, protože nové grafické karty integrované v CPU Intel (Nemluvě o těch v AMD FUSION v roce 2011) už nejsou tak multimediálně neschopné a zvládnou vše, co od nich běžný uživatel žádá a další osazování slabých přídavných grafik tak postrádá smysl.
Problémem NVIDIA Optimus a důvodem proč, když se nad tím zamyslíte, je v současných mobilních poměrech k ničemu, je, že může fungovat jen tam, kde je nějaké integrované jádro přítomno. A to je jen ve slabých CPU, ke kterým jsou když už tak většinou dávány jen integrované grafiky, nebo tedy slabé přídavné, které ale v mnoha případech ztrácejí vylepšenou a hlavně stále přítomnou IGP v Intelu Core i3/5 (a později i v AMD FUSION), smysl. Optimus by měla smysl u silnějších mobilních grafik v dražších NB, ale nedostane ho, protože tam není integrovaná grafika, se kterou by mohla spolupracovat. Čtyřjádrové Core i7 žádnou IGP nemá! Je záhadou, proč tenhle pohled na Optimus mnoha redakcím uniká ...
Uvidíme, zda se podobná technologie objeví na desktopu, kdy by vzhledem k vyšší spotřebě grafik ve 2D i 3D mohla mít větší smysl. I zde je ale i spíše výhodnější udělat tu přídavnou grafiku úspornou v klidu – i když je pravda, že majitele výkonných grafik za 10 000 a více, spotřeba nezajímá. Na druhou stranu vzhledem k tomu, že většina desktopového trhu bude už v roce 2011 u Intelu i AMD tvořena procesory s integrovanými grafikami, měla by zde podobná technologie smysl. Na mobilním trhu by měla podobná technologie smysl jen v případě většího rozšíření přídavných grafik a je více než pravděpodobné a to je dnes partie společnosti AMD-ATI, která jako jediná z trojice Intel, AMD, NVIDIA nabízí přídavné a připojitelné grafické karty k notebookům už dnes dávno nabízí a prý to s novou platformou hodlá oživit. NVIDIA se ale nedáno nechala slyšet, že přídavné grafiky k notebookům považuje za zajímavé, tak uvidíme, ale to bude záležitost až nějakého mainstreamu FERMI DX11, který snad ještě letos dorazí.
Zdroj: DDWorld.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|