AMD a Intel se chystají udeřit ve velkém na NVIDIA v mobilní sféře. NV tedy přidá. Hlavně Watty.
Mobilní počítače jsou nejdůležitější a největší konzumní PC platforma na světě. Nejméně 70% počítačů se dnes prodá ve formě mobilních platforem a není tedy divu, že se na ně AMD, Intel i NVIDIA maximálně soustředí.
Od mobilního PC pochopitelně očekáváme především špičkovou efektivitu, tedy slušný výkon a velmi nízkou spotřebu, aby vydržely dlouho na baterii. To dnes dokáže nejlépe nabídnout AMD platforma, díky již 7nm procesorům a grafikám. Nicméně kvůli výrobním kapacitním omezením stále přes 75% mobilních procesorů jsou ty 14 a 10nm od Intelu a zhruba 80% mobilních grafik má pak dnes logo NVIDIA, speciálně proto, že Intel CPU a NVIDIA GPU jsou na mobilních platformách výrobci téměř výhradně párovány. To se ale v roce 2022 začne měnit.
Intel chce společnost NVIDIA vyštípat ze své platformy. Začne s tím v roce 2022 uvedením první generace vlastních grafických karet založených na DG2 architektuře (ARC Alchemyst). Ta se bude soustředit na low end (DG2-128) a mainstream (DG2-512). A to speciálně především na mobilních platformách, kde tak NVIDIA může začít přicházet o významný trží podíl. AMD pak posiluje také, díky vlastní platformě a v roce 2021 se s ní dostalo na nejvyšší podíl ve své historii, kdy překračuje 22%. Díky tomu má tak odbyt i pro své povedené grafické karty, kdy je zde samozřejmě spousta výhod párovat AMD+AMD a již za pár dní představí tak další významné mobilní novinky.
NVIDIA si je vědoma, že její klidné časy končí. Časy, kdy obsadila obrovskou část grafického trhu a prakticky monopolně speciálně mobilní platformu, jen proto, že AMD prostě mělo jiné starosti a problémy a nikdo další tady nebyl. AMD se však vrací, aktuální RDNA 2 doplácí jen na fakt, že na rozdíl od NVIDIA musí AMD své omezené podobně velké výrobní kapacity dělit mezi různé produkty a GPU mají nejmenší prioritu. Mnohem větším problémem tak bude pro NVIDIA nástup Intelu a jeho GPU, který se nijak netají tím, že se chce NVIDIA zbavit na své platformě. Intel platforma je ovšem pro NVIDIA naprosto klíčová a bez které se neobejde. A v roce 2022 to všechno začne …
- NVIDIA chystá novou nejvýkonnější mobilní grafiku
– RTX 3080 Ti „Mobile“
Stupidní značení NVIDIA mobilních grafik pokračuje, kdy firma dnes nazývá prakticky stejným číselným označením mobilní i desktopové karty, ačkoliv desktopová RTX 3080 nemá nic společného s mobilní RTX 3080. Takže ve stejném duchu matení se chystá na CES 2022 ohlášení nového nejvýkonnějšího mobilního modelu. RTX 3080 Ti se 16GB paměti.
Ani tentokrát nejde o mobilní verzi odvozenou od desktopové RTX 3080 Ti, takže název je opravdu hodně zavádějící. Bohužel písmenko “M“ se v názvu opět neobjeví, takže místo jednoznačného RTX M3080 Ti tady máme jen RTX 3080 Ti. Ta ale v případě mobilní verze má používat nové jádro GA103S, nikoliv tedy GA104, které používaly nejvýkonnější mobilní modely doposud. Samozřejmě to ale není desktopové velké GA102, které používají RTX 3080/3080 Ti a 3090 karty v desktopu.
GA103S má mít zhruba 7424 jednotek a 256-bit sběrnici. Je to nárůst o výrazných 20% v případě jednotek proti současnému mobilními RTX 3080 modelu. Karta má navíc dostat 16GHz GDDR6 paměti. TGP se má ovšem posunout na hodně nemobilních 175W. Pokud jde o výkon, očekává se zhruba úroveň desktopové RTX 3070 Ti. Ovšem uchladit těch 175W nebude jen tak, tím spíše, když se to spáruje ještě s procesorem, kterým v lepším případě může být efektivní 6nm AMD RYZEN 6000H s 35-45W, v horším případě 10nm Intel Core 12000 ALDER LAKE, který bude boostovat běžně až na 100W aby výkonově překonával 35W AMD a dokázal uživit těch 12 jader, které má mít.
Zkrátka u nových high end notebooků s RTX 3080 Ti a Intel Core 12000 se můžeme dostávat se spotřebou na až 300W, což je v tak malém těle rozhodně proti smyslu mobilních PC. Počítejme ale s tím, že to tam výrobci prostě nacpou. A to i do celkem tenkých designů. Například už unikl MSI Stealth GS77/GS66, který tyto konfigurace dostane. Je prakticky vyloučeno, by to dokázal tiše uchladit a výdrž na baterii s tou spotřebou asi také neohromí. Takže je zkrátka mobilní a mobilní :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|