Tlak na výrobce dělat zařízení opravitelná s delší životností pokračuje. A je to dobře!
Mnozí výrobci, ne všichni, ale mnozí ano, kalkulují životnost výrobku záměrně co nejnižší, aby zákazníci byli nuceni je často obměňovat, a tedy utrácet rychleji a více peněz za jejich nové produkty. I proto jsou mnohé produkty vyrobeny vyloženě „na jedno použití“, a jakékoliv opravy jsou buď nepraktické, nebo rovnou cíleně nemožné. A kdyby jen zásadní opravy. Stačí když odejde konektor nebo baterie a můžete jinak většinově funkční nákladné zařízení vyhodit, protože mnozí výrobci záměrně navrhují své produkty, abyste je museli vyhodit a koupit si nový kus. Že je to hloupé a zbytečné plýtvání? Ano, bohužel prostě se mnoha výrobcům finančně vyplácí, protože neopravitelný design jim šetří náklady a současně vydělává větší peníze.
Udělat design tak, aby byl opravitelný a věci snadno vyměnitelné, stojí něco extra. Nemluvě o potřebné podpoře náhradních dílů a servisu obecně. Současně samozřejmě již prodané zařízení, kterému takto prodlužujete životnost a zákazník si tak nemusí kupovat nové delší dobu, jde proti zájmům firem a snižuje prodeje. Tedy některých, bohužel jen pár výrobců si zakládá na tom, že navrhuje zařízení tak, aby vydržela déle a byla snadno servisovatelná. Co s tím, aby stejný přístup udržitelného designu začaly používat i ostatní výrobci jako standard? Bohužel se to bude muset zákonem nařídit. EU dělá další krok …
- Povinně vyměnitelné baterie v telefonech a dalších zařízeních
Jedním z nejhorších plýtvání u mnoha současných produktů, souvisí s bateriemi. Pokud prostě odejde, ztratí kapacitu apod. tak u řady produktů to znamená vyhodit celé jinak funkční zařízení. Ať už jde o telefony, různé počítačové periferie jako sluchátka a mnoho dalšího. Tohle je zkrátka šílenost na mnoha úrovních, že se opravdu divím, že se proti tomu nezasáhlo dříve.
EU která nedávno definitivně schválila povinné USB-C pro všechna mobilní a další zařízení na evropském trhu od roku 2024, pracuje na nařízení kolem baterií v mobilních a dalších zařízení. EU chce, aby telefony měly povinně vyměnitelné baterie, a to přímo uživatelem u něj doma. Tedy to, co dříve bývalo naprosto samozřejmé. Ovšem v zájmu úspory firemních nákladů, a naopak větších příjmů ze servisu od uživatelů, od toho výrobci většinově ustoupili. Jednoduše současné telefony mají baterie, které se sice dají vyměnit, ale jen v servisu a vyžadují náročnější demontáž celého zařízení. Za což tedy musíte extra zaplatit dost významnou částku a zdaleka ne u všech modelů to vůbec možné je, kdy výrobce prostě nedodává potřebné díly.
EU tedy nově chce, aby výměnu baterie zvládl každý uživatel jednoduše doma. Většina zákazníků tohle jistě uvítá. Samozřejmě mnozí výrobci a zájmové skupiny kolem, budou proti. Kromě toho, že je to připraví o nezanedbatelné příjmy z jejich servisů kolem výměny baterií, budeme poslouchat také účelové lhaní kolem vlivu na konstrukci telefonů. Že prý to nebude tak elegantní, tenké nebo tak odolné atd. Nicméně to jsou skutečně jen lži. Neexistuje z technologického hlediska důvod, proč by se nedal navrhnout telefon s jednoduše vyměnitelnou baterií tak, aby byl tenký a vodotěsný zároveň. Samozřejmě to bude vyžadovat změnu konstrukce a přístupu od mnoha výrobců, ale konstrukčně to prostě není problém udělat.
A nejde jen o telefony. Nařízení se má týkat prakticky všeho, co dnes baterie používá. A speciálně baterií samotných, které budou přísně sledovány, budou muset mít přesně uvedeno složení atd. Větší baterie jako ty pro automobily pak budou muset mít „digitální pas“ a budou muset být povinně recyklovány a využívat recyklované materiály v určitém minimálním množství. Hovoří se také o zákazů většiny nedobíjecích baterií. Ale to až později kolem roku 2030 nejdříve.
V nejbližší době je ve hře nařízení, podle kterého by tedy mobilní telefony a další mobilní zařízení musela mít vyměnitelnou baterii uživatelem. Časově by to chtěla EU zvládnout prosadit příští rok nebo ten další a nařízení by pak platilo pro všechny produkty do dalších 3 let. Není to tedy aktuální pro současné generace produktů, ani pro příští, ale ty další už by se na to musely ohlížet. Osobně si myslím, že jde o krok správným směrem. Plýtvání zdroji, pokud jde speciálně o elekroniku, je ohromné a zejména v Evropě, která je totálně závislá na těžbě a zpracování materiálů jinde, je povinná recyklace, snížení plýtvání a znovu-vyžití materiálů naprosto nezbytné. Z velké části je současný přístup použij-vyhoď, kdy zařízení jsou cíleně navrhována tak, aby vydržela co nejméně a byla rychle vyhazována a nahrazovaná novými, se stejně omezenou praktickou životností, neuvěřitelně hloupý, nebezpečný a vytváří obrovskou paletu dalších problémů. Spousta firem cíleně navrhuje a vyrábí odpadky … a je to výhodné jen pro ty firmy, ne pro zákazníky. Takže proč tomu nadále přihlížet? V tomto případě tedy EU fandím, snad to půjde tentokrát rychleji, než prosazení jednotného USB Type-C konektoru, kdy tak jednoduchá a logická věc se táhla mnoho let a plně začne platit až od roku 2024 …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|