Na trh dorazil fyzicky do obchodů z nové třídy mobilních PC (ultrabook) jako první ACER S3. Jaký je?
Minulý týden proběhlo oficiální uvedení několika Ultrabooků na český trh. Hned na konci týdne už jsme v redakci měli nový ACER S3, který na trh dorazil fyzicky do obchodů jako první a také v zatím nejdostupnější cenové relaci ze všech Ultrabooků obecně. Stojí totiž 19 990 korun včetně DPH. A právě tento nejlevnější model máme fyzicky k dispozici. Co za ty peníze dostanete?
Asi každý, komu tento nový počítač ukážeme, tak je právem unesen z toho, jak je to tenké. Prostě to, co jsme až doposud považovali za běžný mobilní PC, vedle Ultrabooku vypadá prostě strašně zastarale. Když to srovnám asi s 3 roky starým 12“ mobilním počítačem ACER Ferrari F1100, vidíte ten brutální rozdíl.
(12" ACER Ferrari F1100 rv.2008 vs 13,3" ACER S3 rv.2011)
Samozřejmě mnozí mají obavu o výkon, protože mnozí se nechali nachytat na netbooky, které také vypadaly skvěle mobilně, ale ten výkon byl všechno jen ne dostatečný. Můžete být v klidu, Ultrabooky staví na procesorech Core i5 a Core i7 řady 2000, které sice mají TDP 17W, ale proti běžným modelům s TDP 35W jsou slabší jen o nějakých 20%, což v praxi znamená výkon více než velmi slušný. Konkrétně nás model má procesory Intel Core i5-2467M (2jádra/4vlákna) v základu s 1,6GHz v Turbo s 2,3GHz.
Omezený je samozřejmě výkon grafické karty, protože do útlého těla se samozřejmě žádná jiná, kromě té integrované v CPU, nevejde. Je tam tedy Intel GMA HD 3000, což ale na druhou stranu je pro běžné použití grafika dostatečná. Dají se na tom hrát i hry, i když nevěřte tomu, že všechny a bez problémů. Ovladače Intel pořád dost pokulhávají za AMD/NVIDIA pokud jde o podporu her, kvalita obrazu Intel grafiky také není valná a ani s tím výkonem to není terno, je to prostě integrovaná grafika. Pořád ale o třídu výše než na co jsme od Intelu byli zvyklí. Ultrabook je hlavně o mobilitě a slušném výkonu na cestách a to integrovaná grafika Intel HD 3000 plní dokonale.
Útlé tělo samozřejmě poskytuje omezený prostor pro pevné disky. Ultrabooky také chtějí být výkonné a tak spoléhají na SSD. Problémem SSD je však cena těch disků, nemluvě o kapacitě. Dává se tam běžně 64-256GB, ale to mluvíme pořád o nákladech ve výši 3000 – 10 000 na samotný SSD disk. ACER stlačil cenu na 20 000 i proto, že tento nejlevnější model nemá SSD disk, ale má 320GB 5400ot disk a 20GB SSD, kterou ale nemůžete nijak využít a slouží jen, co by rychlá vyrovnávací paměť pro uspání PC apod.
Počítač má 4GB DDR3 1066MHz pamětí, 13,3“ LED LCD s rozlišením 1366x768, který je ultra tenký, zasazený do hliníkového víka. Tělo vlastního ultrabooku je ale plastové. I díky tomu je ta cena tam, kde je. Výbava je jinak v podstatě stejná, jako u běžného notebooky, samozřejmě chybí optická mechanika, která by se tam ani nevešla.
Baterie je napevno zasazena do těla S3, má jen 3 články a 3280mAh. Baterie je nejtěžší a také nejvíce rozměrově problematickou částí, přesto nikde nekouká z tenkého designu. Samozřejmě díky nízké kapacitě i přes nízký odběr použitého HW, nebude S3 atakovat schopnosti třeba řady TimelineX, kde běžně se sice výkonnějším a žravějším HW, ale s kapacitou baterie téměř dvojnásobnou, se výdrž na baterie pohybuje kolem 8-10 hodin. S3 tak jak ji vidíte, vydrží mezi 5-6 hodinami. je celkem matoucí, když se v některých materiálech i na stránkách prodejců objevuje údaj o výdrži na baterii ve výši 50 hodin. Tento údaj se vztahuje k režimu spánku, když to uspíte, tak by to těch 50 dní mělo vydržet na baterii.
Právě uspání a probuzení řeší Intel i výrobci ultrabooků nejvíce. Možná to působí celkem vtipně, když režim spánku je pěkně starý, ale musím přiznat, že tak dobře snad u žádného PC ještě nefungoval. Prostě to opravdu nemusíte vypínat, prostě to zaklapnete a jdete. A když to zase otevřete za 2,5s už můžete zase normálně pracovat. Příjemný.
Už si s tím pár dní hrajeme a do redakce se nám chystají i konkurenční ultrabooky. ACER S3 je ale v této konfiguraci jasně zatím nejlevnější a na trhu dostupný. Se skutečnými SSD budou výkonově a výdrží ostatní modely ještě o něco zajímavější, ale také dražší a jejich cena bude někde od 25 000 výše. Ultratenké tělo neomezuje ani tak výkon, jako právě mobilitu. Ano je to skvěle tenké a skutečně mobilní na přenášení, a když chcete opravdu mobilní počítač, protože pořizovat notebook když ho nikam nosíte je hloupost, tak vám prostě Ultrabook učaruje. Jenže je tu velmi omezený prostor pro baterie ....
Otázka také je, co na to podmínky na trhu, ceny a hlavně stávající možnosti za ty peníze. Ale to si nechme s celkovým hodnocením až na recenzi …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|