ASUS nám půjčil aktuální herní model G75, stále ve vynikajícím a funkčním designu. Co nabízí?
Jistě si ještě mnozí pamatujeme na legendární první ASUS G70, herní notebook s výkonným Intel CPU a tehdy špičkovou Radeon HD 5870M grafikou, který všechny ohromil výkonem, parádním provedením a skutečně vyřešeným chlazením a to všechno za cenu pouze kolem 30 tisíc. Bohužel od té doby žádný z nástupců této řady nedosáhl jeho věhlasu a bohužel ani výhodnosti. Kvalita ale jinak velmi dobrého konceptu zůstává.
Ani aktuální G75VX, který toho nabízí celkem dost, nepůsobí až tak "ass kick" dojmem jako před časem původní G70, hlavně kvůli vyšší ceně. Na druhou stranu jeho konfigurace je poměrně vyvážená a v ceně tohoto NB dostanete ještě pěkných pár bonusů.
Kromě samotného 17,3" notebooků, vám ASUS dá ještě aktivní 3D brýle, herní myš a slušná herní sluchátka. Celé to pak ještě můžete zabalit do stylového ROG batohu. To všechno za cenu 38 tisíc korun vč. DPH, což samozřejmě není málo. Pokud by to někomu málo připadalo a měl těžkou peněženku, existuje ještě jeho vybavenější verze s cenovkou 55 tisíc.
V našem případě máme k dispozici tu levnější verzi. Rozdíl proti dražší edici je ale jen ve třech věcech - kapacita RAM, DVD vs BR mechanika a přítomnost 256GB SSD. Obě verze jinak mají stejný procesor - výkonný mobilní Core i7-3630QM (2,4-3,4GHz). Stejná je i grafika GTX 670MX 3GB, tedy 28nm KEPLER, s jádrem GK106 (desktopové GTX 650 TI/660 non TI). Ta má 192-bit sběrnici a 3GB GDDR5 pamětí. Vysoké TDP blížící se 100W ale předurčuje tuto kartu jen právě do velkých NB, kterým je i ASUS G73. Její výkon by měl být nicméně dostatečný pro hraní aktuálních DX11 her v nativním 1920x1080 rozlišení, které display tohoto notebooku má. Výkon na hraní ve 3D (kdy grafika počítá scénu 2x) sice už v tomto rozlišení úplně ideální nebude, ale hodit se může pro 3D filmy a k NB ty aktivní 3D brýle v balení dostanete, takže můžete zkusit využít. Většina uživatelů ale ve 3D hrát nebude.
Námi testovaná levnější verze má 8GB DDR3 1600MHz pamětí, dražší má 32GB DDR3 1600MHz. Levnější verze má osazený pouze 1 disk ze dvou možných. A tím je 1TB 2,5" HDD s 5400ot/min. Dražší verze má k tomu 1TB HDD ještě 256GB SSD, který ale rozhodně doporučujeme rovnou přikoupit i do levnější verze. Levnější edice má rovněž "jen" DVD" optickou mechaniku, zatímco draží má Blu Ray. Ale nemyslím si, že by tenhle rozdíl někoho trápil. Osobně jsme toho názoru, že ta levnější edice je po osazení 256GB SSD úplně ideální. Více než 8GB paměti dnes normálně nepotřebujete a taktéž bez BR mechaniky se snadno obejdeme. Poměrně rozměrově nevelká baterie má 8 článků a kapacitu 74Wh. Náš odhad výdrže je cca 4 hodiny na běžnou práci.
Notebook se bohužel dodává jen s Windows 8, jehož stupidní ergonomie METRO rozhranní a absence start nabídky a celkově nevzhledné prostředí W8 ve srovnání s tím u W7, na tomto výkonném nedotykovém NB s poměrně velkým displayem opravdu "vynikne". Takže s osazením 256GB SSD jej rovnou přeinstalujete na Windows 7, který má k tomu všemu stále i lepší kompatibilitu s řadou her a programů. Nevzpomínám si, kdy jsme s větším nadšením ocenili, že výrobce nám dodal NB bez osazeného druhého disku :). K ceně 38 tisíc ale musíme připočítat ještě 5000 za SSD Kingston HyperX 3K 240GB, čímž se dostáváme na celkových 43 tisíc korun, ale už nám v papírově ideální konfiguraci vlastně nic nechybí.
Chválit rovnou můžeme zpracování šasi, které je prostě TOP a těžko hledat lepší a tišší herní NB. Výbava je perfektní, zvuk i kvalita obrazu LCD nadstandardní. Líbí se nám i příslušenství k němu, které rozhodně využijete (sluchátka, myš i batoh jsou fajn). Někteří z vás by řekli, že snad trochu s výjimkou aktivních 3D brýlí, které mnoho uživatelů nemůže kvůli blikání tohoto 3D používat, ale to je prostě omezení této aktivní dnes už polozapomenuté 3D technologie - tady ale je a můžete si ji alespoň vyzkoušet. Uvidíme, co nabídne tento NB při testování, až si ho výkonově proklepneme. Papírově po osazení SSD disku a instalaci W7 jsou parametry velmi dobré a naše očekávání tedy vysoko :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|