Mobilní telefony už neměníme tak často. V průměru jednou za 42 měsíců. Jak jste na tom vy?
Celosvětový trh s mobilními telefony (kam se řadí všechny mobilní přístroje včetně chytrých telefonů) meziročně spadl o 2%. Zejména závěr roku 2012 byl pro odbyt mobilních telefonů horší, než se čekalo. Rostla právě jen kategorie chytrých mobilních telefonů, která ovšem nedokáže vyvážit celkový pokles trhu.
Nicméně pořád se bavíme o trhu, kde se celosvětově za rok 2012 prodalo 1,75 miliardy mobilních přístrojů. Slavit mohou u SAMSUNGU a Applu, naopak velkým poraženým pro rok 2012 je NOKIA.Té se nedaří ani na poli klasických mobilních telefonů, ani na poli chytrých telefonů, kde hraje jen bezvýznamnou roli s minimálním podílem na trhu.
Oběma kategoriím vládne společnost SAMSUNG, která v obou navíc stále roste. V Q4 dosáhla 22,7% podílu proti 19,6% před rokem. Výrazně tak začíná utíkat stále druhé NOKII. Ta ještě v Q4 2011 vládla trhu s 23,4%, ale o rok později už má jen 18% podíl. Třetí je Apple s 9,2%, který si také polepšil a to prodává jen SmartPhone. Naopak zklamáním skončilo Q4 pro další v pořadí, ZTE, LG i HUAWEI, které místo očekávaného dalšího růstu klesly, pravděpodobně hlavně díky SAMSUNGU. Zadařilo se ale třeba LENOVu.
Celosvětově pak s 22% vede SAMSUNG, před NOKIA s 19,1% a APPLE se 7,5%. Další v pořadí jsou ZTE, LG a HUAWEI. Největší roční propady zaznamenaly podílově i v prodejích, LG, RIM HTC a Motorola.
Zajímavou kategorií jsou také prodeje chytrých telefonů podle platforem. Ještě před 4 lety Android v podstatě nikdo neznal. Na konci roku 2012 je Android na 70% všech prodaných chytrých telefonů. Meziročně skočil z 51,3% na 69,7%. Bezprecedentní růst, na který všichni koukají z velké a uctivé vzdálenosti.
I když Apple prodal o několik milionů více iPhone, stačilo to jen na pokles podílu z 23,6% na 20,9%. I tak je bezpečně v kategorii chytrých telefonů na druhém místě. Další společnosti už jen paběrkují. Za zmínku stojí jen konečně se trochu vzpamatovávající Microsoft, který v Q4 dosáhl na 3% podíl, když před rokem měl jen 1,8% - pořád je to ale vzhledem k velikosti a významu firmy MS a jeho plánům na mobilním trhu, značné zklamání a zdaleka toto tempo nestačí ani na stažení náskoku konkurenčního Androidu - 6 milionů Windows telefonů proti 44 milionům Apple a drtivým 145 milionům Android telefonů není výsledek, na který by mohl být MS pyšný, a který by ukazoval na to, že by MS mohl hrát na mobilním trhu nějakou významnější roli v dohledné době. Nadále se propadají RIM, kupodivu i BADA a nepřekvapí už téměř mrtvý SYMBIAN,jež spadl meziročně z 11,6% na 1,2% a za rok už o něm pravděpodobně neuslyšíme vůbec. Smutný a rychlý konec kdysi dominantního mobilního OS.
- Stejný mobilní telefon používáme déle ...
Jinak společnost Ericsson nám dodala ještě další zajímavá data, týkající se životnosti, či lépe řečeno doby, po kterou používáme stejný mobilní telefon, než jej vyměníme. Ta totiž stále roste, což je určitě i jedním z důvodů proč klesá celý trh. Celosvětový průměr je nyní 43 měsíců (2012) proti 34 měsícům v roce 2011.
Výrazný nárůst v tomto ohledu má Evropa (z 37 na 48 měsíců). Osobně mě to nijak nepřekvapuje, nejen vzhledem k ekonomické situaci, ale také samotnému vývoji technologií. Jak Ericsson ve své zprávě dodává, necháváme si stejný přístroj i proto, že díky SW updatům stále získává nové funkce a možnosti a tak nemáme důvod jej měnit, což dříve neplatilo. Osobně mám třeba velmi populární (a stále se velmi dobře prodává) Samsung Galaxy SII. A i když máme otestované všechny ostatní o generaci mladší aktuální modely, žádný mě nepřesvědčil o tom, že by nabízel něco znatelně lepšího, či vůbec něco, co by S2 neměla a potřeboval bych to jako uživatel, abych S2 dal vale. Pravda, mám ji teprve asi 24 měsíců, takže ještě nejsem ani na tom celosvětovém 42ti měsíčním průměru výměny telefonu ;).
A jak jste na tom vy?
Zdroj: Gartner, Ericsson
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|