Možná precedentní úspěch zaznamenal Apple, když soud zakázal prodeje konkurenčního tabletu.
Apple už delší dobu po celém světě vede spory o patenty a zkrátka o to, že konkurenční výrobci kopírují jeho produkty. Nebudeme si nic nalhávat, fakt, že si je dneska většina telefonů i Tabletů podobná téměř jako vejde vejci, je nepopiratelný. Ale tak je to třeba i u notebooků atd. Zkrátka každý dobrý nápad se ujme a musí ho používat každý, to je nevyhnutelný vývoj věcí v celých lidských dějinách.
Přesto lze samozřejmě pochopit, že ne každému tvůrci myšlenky se může líbit takový vývoj. V moderním světě máme silnou zbraň, jak myšlenku ochránit. Patent. Bohužel jsme se ale dostali do stavu, kdy si může patentovat kdokoliv v podstatě cokoliv a na základě toho vybírat poplatky. Společnost Apple určité nápady se vzhledem a funkcí svých zařízení má právě patentovány. Jenže ostatní výroby se jimi inspirovali a teď je otázka, do jaké míry je to inspirace a co už je kopírování.
Německý soud uznal nárok společnosti Apple a předběžně zakázal prodej druhého nejúspěšnějšího tabletu na trhu hned za Apple iPad. Společnost Samsung, nesmí prodávat svůj Galaxy Tab 10.1 v Evropě. Pro Samsung přichází zákaz v nejnevhodnější okamžik, protože model 10.1 se teprve začala dodávat do Evropy a brzy se měla začít prodávat. Za případné porušení zákazu hrozí odpovědným lidem v Samsungu tresty odnětí svobody a celé firmě také pořádně tučné pokuty.
Apple je samozřejmě velmi rád, že uspěl a doufá v pokračování úspěchů, protože právě společnost Samsung je jednou z těch, která Apple vadí nejvíce. Tvrdí, že řada jeho produktů prostě jen otrocky kopíruje produkty Apple. Naproti tomu Samsung samozřejmě rozhodnutí německého soudu vůbec nepotěšilo. Samsung prý dokonce ani o žalobě u německého soudu nevěděl, ale udělá prý vše proto, aby situaci vyřešil, a proti žalobě se odvolá. Jenže to bude trvat skoro měsíc a do té doby tak bude Galaxy Tab 10.1 ležet mimo obchody. Slušná příležitost pro konkurenci. Apple navíc usiluje o podobný zákaz i v Austrálii, kde se mu to zatím nepovedlo kvůli procesní chybě u soudu, ale také v USA.
Jako zákazníci nemáme moc nad čím jásat, situace na poli patentů začíná být dost nepřehledná a mohli bychom se dostat do situace, kdy by poplatky za užití mohli tvořit podstatnou část ceny produktů, což nakonec zaplatíme právě jako zákazníci. V tomto konkrétním případě je podobnost přístrojů nepopiratelná, ale fungovalo by to tak dobře, kdyby nebyla? A kde končí inspirace a začíná kopírování? Tohle jsou základní otázky, jejichž vyřešení by pravděpodobně omezilo podobné spory.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|