Velké změny se nám dějí na mobilní platformě chytrých telefonů.
Prodeje klasických, hloupých telefonů výrazně padají a na tomto trhu nadále zůstávají snad už jen NOKIA (Microsoft) a Samsung. Svět už ale patří chytrým mobilním telefonům, které pozice těch "hloupých" obsadily. I proto se v Q3 2014 prodalo více chytrých telefonů, než kdykoliv dříve. Celkem 320 milionů, proti 253 milionům v loňském roce ve stejném období.
Na rostoucím trhu roste zejména ANDROID společnosti Google a také čínští výrobci. ANDROID v Q3 2014 zabíral neuvěřitelných 83,6% všech prodaných přístrojů! Ačkoliv prodeje rostou i Apple, zdaleka to nestačí na růst ANDROIDí konkurence a tak podíl Apple spadl na 12,3%. Oslabení zažil i Windows Phone, který víceméně kladně stagnoval a tak spadl z 4,1% na zanedbatelných 3,3%. Tyto tři systémy tak tvoří 99,2% trhu. Zbytek platforem už doslova paběrkuje v řádech desítek tisíc prodaných kusů
Pokud jde o pozice výrobců, i zde se dějí velké věci. SAMSUNG, největší výrobce telefonů i chytrých telefonů na světě, místo dalšího růstu zažil výrazný pád. Prodal o skoro 10 milionů přístrojů méně a jeho podíl spadl z 35% na 24,7%! Vedení si ale s přehledem drží. Druhý Apple sice prodal více, téměř 40 milionů kusů, ale i tak jeho podíl spadl z 13,4% na 12,3%. Překvapení je ale na třetí pozici. Tam se proti předpokladům, že by se tam mělo dostat LENOVO po akvizici s MOTOROLA, místo toho objevil XIAOMI. Výrazný činský výrobce, který zažívá značný růst na svém domácím trhu s obrovským potenciálem expandovat i ve světě, kde se vyskytuje spíše jen v neoficiálních dovozech. XIAOMI navýšilo prodeje z 5,2 na 18 milionů a podíl z 2,1% na 5,6%! Čtvrté místo drží LG, které také narostlo a má 5,2% trhu a hned za ním je velmi těsně další z čínských draků, HUAWEI s 5,1%. Jen tak pro zajímavost, NOKIA, toho času pod Microsoftem, je téměř jediným kdo nabízí Windows Phone platformu a podle toho vypadá i její podíl. Kolem 10 milionů prodaných kusů ji ale řadí až na konec první desítky. Tolik k pozici výrobce, který kdysi představoval téměř synonymum ke slovu "mobilní telefon".
Mobilní trh se tedy dále mění. Podle očekávání z trh mizí klasické mobilní telefony a rychle jsou nahrazovány chytrými dotykovými modely. Ty pronikají i do okrajových segmentů a vývoj tímto směrem bude určitě dále pokračovat. Překvapením není ani rostoucí pozice ANDROIDu, který roste díky tomu, že je téměř na všem. Zklamáním je Windows Phone, která se prostě zasekla. Nicméně naději skýtá ohlášená nová strategie Microsoftu, nový Windows atd. Pozice Apple je pak už daná. Firma, která vlastně prodává jen dražší telefony, nemá moc kam růst. Jak sama firma řekla, vyloženě levné telefony prodávat nechce a soupeřit s konkurencí o podíl tedy nebude. ANDROID má tak svou drtivě dominující pozici zdá se pro následující období jistou.
Hodně to ale vře kolem výrobců telefonů. Gigant SAMSUNG se potýká s velkým propadem poptávky, a není to rozhodně proto, že by měl špatné telefony. Je to proto, že čínská konkurence dokáže nabídnout totéž, za méně. A nejen v levných segmentech, čínská konkurence se tlačí i do vyšších segmentů, a pokud jste viděli aktuální TOP modely od XIAOMI nebo HUAWEI, a podívali jste na to, co stojí, tak už je vám všechno jasné. Celá věc je mnohem víc, než jen problém SAMSUNGu. Ve stávajícím prostředí nemůže prostě konkurence fungovat. A pokud bude SAMSUNG vyrábět v drahé Koreji, tak i přes státní podporu těžko bude soupeřit s levnější Čínou s ještě většími státním dotacemi. A to vůbec nemluvíme o tom, kdyby nějaký výrobce chtěl vyrábět a konkurovat třeba z Evropy nebo z USA. Vzestup čínských značek za současné situace je tak pochopitelný, je masivní, a pakliže se neudělají nějaká opatření ze strany států, jejich nástup bude pokračovat. Zákazník prostě nebude platit víc za stejně dobrý přistroj, když nebude muset. Nicméně vězte, že státy, včetně ČR, už ve svých hledáčcích a bezpečnostních zprávách, mají čínské firmy jako HUAWEI či XIAOMI vedené jako bezpečnostní riziko. Následující vývoj tedy bude rozhodně zajímavý.
Zdroj: SA
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|