Ultrabooky vs UltraTenké notebooky – jak se v tom vyznat? Rok 2012 jich bude plný.
Rok 2011 byl ve znamení startu první generace ultrabooků, rok 2012 pak bude už ve velkém ve znamení těchto „ultratenkých“ počítačů. Ultrabook a Ultratenký mobilní počítač je sice v konečném významu pro běžného uživatele jedno a to samé, ale pro výrobce nikoliv.
Ultrabook je totiž oficiálně zaregistrovaným názvem společnosti Intel pro produkt, jeho parametry přesně definuje. A to nejen co do rozměrů, ale i co do osazeného HW. Takže i když fakticky může výrobce do šasi Ultrabooku dát místo Intelu čipy od AMD, nevyrobí Ultrabook, ale Ultratenký PC. Tak jej naopak nazývá AMD a i zde má své specifikace. Takže i když pro zákazníky je to jedno a to samé, výrobci, prodejci i novináři by se nadále měli snažit striktně obě věci oddělovat. Ne vždy si na to bude asi člověk dávat pozor, ale ještě jednou:
- Ultrabook = oficiální označení společnosti Intel pro ultratenký mobilní PC s určitými parametry
- Ultratenký notebook = označení AMD pro jeho „ultrabooky“, také s charakteristickými parametry
- Rok 2012 – frontální útok Ultrabooků a Ultratenkých PC
Letošní rok vypadá jako zatím skutečný rok příchodu opravdu mobilních PC. Jak Intel, tak AMD plánují se svými novými platformami Ivy Bridge (Intel) a Trinity APU (AMD) velkou ofenzívu právě na tomto poli, samozřejmě ve spolupráci se všemi výrobci mobilních PC. Ultrabooky/Ultratenké počítače jsou v roce 2012 nejdůležitější produkt na poli spotřebních PC.
První generace Ultrabooků, tedy s platformou Sandy Bridge, už je nějaký ten pátek mezi námi, ale zatím zůstává za očekáváním. Nejde ani tak o výkon, který je velmi solidní, jde hlavně o to, že nejsou tak ultramobilní, jak by člověk očekával, protože většina dosahuje pouze kolem 5h výdrže na baterie. Další a podstatnou věcí, kvůli které se prodalo mnohem méně Ultrabooků, než se plánovalo, je jejich cena.
Ultrabook je svým výkonem mobilní PC mezi netbookem a klasickým PC, mobilitou je pak tamtéž s tím, že jejich výhodou je jen ta tenkost. Bohužel jejich cena vysoce překračuje ceny běžných mobilních PC a tak pro drtivou většinu zákazníků nejsou příliš atraktivní. Solidní Ultrabooky začínají s cenou až na 25 000 korunách, což je částka, kam se běžný uživatel příliš nedívá. V roce 2012 ale chtějí výrobci Ultrabooků srazit ceny výrazně níže.
Druhá generace Ultrabooků dorazí až s nástupem ULV procesorů Ivy Bridge. Od těch se neočekávání ani tak vyšší výkon (procesorová architektura zůstává stejná jako u Sandy Bridge), zvýší se a zlepší schopnosti integrované grafiky, ale očekává se hlavně snížení spotřeby a tedy prodloužení výdrže na baterie, pro než je v tenkých Ultraboocích omezený prostor. Nová generace Ultrabooků nabídne také v některých případech i vyšší rozlišení, mluví se o více než 2000 bodech. Ke konci roku by se na trhu mohlo objevit i několik modelů s dotykovými obrazovkami, ale ty nebudou mít smysl dříve než s Windows 8. Intel i výrobci NB plánují, že Ultrabooky budou tvořit velkou část prodejů mobilních PC, takže bychom očekávali i agresivnější ceny. O ty se ale mezi Intelem a výrobci stále jedná, výrobci Ultrabooků nejsou spokojeni s cenovou politikou Intelu u klíčových komponent, takže si zatím netroufám ani odhadovat, kam se ceny Ultrabooků skutečně mohou letos dostat.
- Ultra tenké notebooky (AMD)
AMD se na poli ultratenkých notebooků příliš neangažovalo. Ne oficiálně a ne ve velkém. Až celkem nedávno teprve začalo dodávat konkurenci procesorům Intel ATOM do segmentu netbooků (40nm AMD E-xxx APU procesory). Rok 2011 byl rokem, kde AMD chtělo původně do ultratenkých NB zasáhnout více, ale velké výrobní problémy s Llano procesory to dost dobře neumožnily, takže skutečně ve velkém začne AMD Ultratenké notebooky oficiálně tlačit až letos s nástupem TRINITY APU.
TRINITY je již platforma plně pro 32nm proces připravena a vyvinuta. Výroba jde mnohem lépe a stejně tak velmi dobře vypadají parametry ultraúsporných modelů, které právě pro Ultratenké PC mohou být použity. Výrobci notebooků tak už připravují šasi pro tyto počítače. Zatím do nich někteří osazují slabší platformu Brazos:
(ASUS U82U – 14“, 2GB GDDR3, 500GB HDD, AMD E-450 1,65GHz dualCore APU s HD 6320 DX11)
Ačkoliv se moc neočekává, že by AMD dokázalo Intelu plně konkurovat po stránce procesorového výkonu, na poli výkonu integrovaných grafik zase za kratší provaz tahá Intel. Ačkoliv je AMD i v nevýhodě kvůli 32nm výrobnímu procesu, ve srovnání s 22nm u Intelu, v praxi se až tak velké rozdíly ve výdrži neočekávají. Hlavní výhodou AMD ale bude podle všeho cena. Zatímco Ultrabooky s Intelem v nejlepším případě spadnou někam k 800 dolarům a většina bude stát stále kolem 1000 dolarů, u ultratenkých počítačů s AMD Trinity se očekávají běžně ceny už 600-800 dolarů. Samozřejmě u srovnatelně zpracovaných strojů (co do materiálů) se asi dají čekat ceny bližší.
- Rok 2012 – rok skutečně mobilních PC
Tak jako tak, už jen pár týdnů nás dělí do startu druhé generace Ultrabooků a velké spousty ultratenkých PC. Intel i AMD shodou okolností nakonec vydají obě své procesorové platformy téměř souběžně v Q2 (květen-červen), a výrobci počítačů už své novinky samozřejmě chystají. Jsem zvědav, jak to nakonec bude s cenami, ale po zkušenostech s první generací Ultrabooků, kde u některých právě ten fantastický tenký design je těžce návykovou věcí, myslím, že o úspěchu nebudeme moci pochybovat. Stane se tedy mobilní PC skutečně mobilním a nebudou už se mobilní PC zbytečně snažit suplovat běžné domácí PC? Uvidíme.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|