ASUS, Gigabyte, MSI a mnoho jiných představili novou generaci mobilních počítačů. Mají ale chybu.
Desítky nových nejšpičkovějších mobilních počítačů od všech značek, mezi kterými jsou velmi zajímavé kreace a modely, byly právě představeny a míří na trh. Téměř všechny mají ale velkou chybu v očích mnoha potenciálních zákazníků a značnou slabinu. Jsou totiž postavené na technicky zastaralé jen přeznačené 14nm, provozně neefektivní a bezpečnostně děravé platformě, tedy kolem procesorů Intel Core 10.generace. Výrobci notebooků určitě nejsou zvyklí a nečekali tolik dotazů od zákazníků, kterými se jejich oznámení a diskuse o nových NB, jen hemží. Otázka je prakticky od všech stejná. Kdy budou a proč jejich nové špičkové notebooky nepoužívají špičkovou platformu, a tedy skutečně to nejlepší, co na trhu je? Proč nepoužívají AMD RYZEN 4000 mobilní sérii, která je zjevně mnohem modernější, dokonce výkonnější, hlavně úspornější a nemá ani bezpečnostní mezery jako "desátá generace" stále 14nm procesorů Intel? Bohužel jen minimum představených řad nových notebooků, má vedle dražších a slabších Intel variant, také mohdy levnější, ale přitom efektivnější a výkonnější AMD RYZEN 4000 verze.
Jeden z mála výrobců, který nějaké AMD varianty přeci jen u mnoha řad nabídne, ale stále budou v drtivé menšině a někde vůbec. Takže nejzajímavější notebook roku 2020 u ASUSu vypadá ten tenký 14“ Zephyrus G14, postavený exkluzivně na AMD RYZEN 4000 sérii. A paradoxně tenhle malý tenký notebook, ačkoliv bude stát i méně než polovinu toho, co některé nové dražší modely ASUSu, bude mít vůbec nejvýkonnější procesor ze všech ASUS notebooků. Intel mu totiž výkonově nestačí ani s 54W verzemi Core i9-10000H série.
ASUS představil hned několik nových řad a modelů počítačů. Asi největší show předvádí ROG Zephyrus Duo 15. Poměrně tenký a nevelký NB má dvě obrazovky. Jednu vyklápěcí spodní a jednu normální. Tento atraktivně vyhlížející a určitě drahý stroj, však je ohlášený jen s pomalými a topivými Intel Core i9-10980HK a Core i7-10875H procesory, což ho bude značně limitovat a provozní vlastnosti nebudou vůbec dobré. Ideální do takového stroje by byl efektivní procesor, který by současně dokázal podat špičkový výkon. Ten ovšem Intel mezi svými novinkami nemá. ASUS ale zatím RYZEN 9 4900H variantu bohužel neohlásil a zatím to nemá nejspíše ani v plánu. Uvnitř se navíc kromě žhavého Intel procesoru peče RTX 2080S grafika. Notebook může mít 300Hz FullHD display. A pokud si myslíte, že v ceně bude zohledněno použití zastaralé a slabší Intel platformy, tak máte pravdu. Notebook bude začínat na 3169 EUR, tedy 87 tisíc korun vč. DPH.
ASUS také oznámil, že aby vůbec udržel Intel procesory teplotně trochu na uzdě, tak své ROG notebooky osazené Core 10000 sérií, vybaví místo běžné teplovodivé pasty, tekutým kovem, což by mělo trochu srazit teploty.
Také Gigabyte ohlásilo několik svých nových špičkových mobilních strojů. Jde o 15“ a 17“ modely a to jak herní, tak tenčí pracovní stroje apod. V nich by se také uplatnily určitě nějaké výkonné a zároveň efektivní procesory, které bohužel dnes Intel nenabízí. Přesto Gigabyte neohlásil jedinou z novinek s AMD RYZEN 4000 sérií.
Všechny tedy budou mít za velmi vysokou cenu od 1400 až 4000 dolarů, jen zastaralejší, pomalejší a mnohem méně efektivní Intel Core 10000H procesory, na což budou doplácet uživatelé placením více peněz za nižší výkon, s horší efektivitou a s nižší výdrží, než by mohly mít, kdyby Gigabyte zvolili skutečně tu nejlepší platformu na trhu.
Je to škoda, protože ty Gigabyte AORUS notebooky vypadají docela zajímavě. Gigabyte zapracoval na panelech, kdy některé modely nabídnout dokonce OLED display. Herní verze pak budou mít i 240Hz panely a mechanické klávesnice.
Širokou škálu svých modelů notebooků představilo i MSI. Bohužel zatímco variabilita jeho tvarů a stylů jednotlivých mobilních variant je široká, variabilita specifikací není téměř žádná. Speciálně v oblasti procesorů. Všechny představené kusy totiž mají opět jen Intel procesory, přitom speciálně u těch tenkých strojů by byl extrémně výkonný/efektivní AMD RYZEN 4000HS mnohem lepší volbou. A v tom TITAN DTR by pak AMD mohlo nasadit na plno i ten nejvýkonnější mobilní procesor, který dnes na trhu je, tedy 45W RYZEN 9 4900H a zatím jsme jej neviděli v akci.
Bohužel, ani tady tedy zatím nic moc zajímavého pro toho, kdo hledá skutečně špičkový mobilní výkon se současně špičkovou efektivitou a za slušnou cenu. Doufejme, že je to jen dočasné, a to nejlepší nám MSI i ostatní výrobci ještě neukázali. Tedy varianty s mobilními RYZEN 4000, které by měly být výkonnější, efektivnější, a dokonce za o něco lepší peníze. Otázkou je, zda mají vůbec výrobci zájem o takové stroje … umíte si představit ten marketingový problém, že by TOP nejvýkonnější a nejmobilnější notebooky nebyly ty s Intel platformou?
- Kde jsou varianty s AMD RYZEN 4000H?
Jednotliví výrobci se ovšem zatím nechtějí moc vyjadřovat, proč jejich nově představené desítky notebooků nemají RYZEN 4000H procesory, které by byly zjevně výhodnější, a nejen funkčně lepší pro zákazníky, než zastaralé Core 10000H procesory od Intelu. Samozřejmě pro ty, kteří se ve světě OEM orientují, to zase není taková záhada. Firmy už se totiž letos nemohou vymlouvat na to, že AMD je nevyzkoušená novinka a neví do čeho jdou. Rozhodnutí postavit téměř všechno na Intel Core 10000 padalo ve stejnou dobu, jako rozhodnutí postavit RYZEN 4000 notebooky. Výrobci měli k dispozici dávno vše potřebné. Pro rozhodování i testování a věděli, jak je na tom výroba, výkon atd. Všichni době věděli, co AMD RYZEN 4000 série umí a nabízí. ASUS a jeho Zephyrus G14 je toho jasným důkazem. Opravdu není technický problém postavit kvalitní notebook s AMD.
Problém je v tom, že to není ve většinovém zájmu OEM výrobců počítačů. AMD je sice mnohem výhodnější pro nás koncové zákazníky, ale není výhodnější pro výrobce. Intel je dražší navíc dává další extra finanční podporu, to všechno jsou peníze do kapes výrobcům. Když byste měli vedle sebe dva stejně výkonné notebooky, jeden na AMD za 60 tisíc a druhý na Intelu za 80tisíc, samozřejmě, že výrobce bude chtít abyste si kupovali ten dražší. Vydělává na něm více, navíc Intel mu může přidat více peněz na marketing než AMD. Výrobci tedy museli vyřešit ten problém, že pokud by měl zákazník na výběr, koupil by tu levnější a pro něj výhodnější AMD variantu, takže výrobce by vydělal méně, a ještě by musel zlevnit ty předražené Intel varianty, aby je někdo koupil.
Tento problém má jednoduché řešení. Prostě vůbec tu výhodnější variantu nebudou výrobci vůbec nabízet a výběr tedy zákazníci mít nebudou. Ne proto, že by ji nabídnout nedokázali, ale proto, že to pro ně není výhodné a prostě nechtějí. Nebo si myslíte, že na poli počítačů speciálně procesorovém trhu máme funkční konkurenční prostředí? Naivky ;).
AMD to teď jen všem pořádně zkomplikovalo. Na takovou kritiku a smršť dotazů kde jsou AMD varianty, nejsou výrobci notebooků vůbec zvyklí. A bude jim to omlacováno o hlavu dnes a denně, protože, Intel platforma je totiž prakticky ve všech ohledech objektivně horší, než to co nově nabízí AMD, a nedá se to schovat. Bude to v testech a recenzích, stačí jediný slušný notebook, který všichni otestují (třeba ASUS Zephyrus G14 s RYZEN 9 4900HS) a všechno se s ním jeho výkonem a cenou bude srovnávat.
A žádný současný notebook s Intel procesorem, z toho nevyjde dobře. Zákazníci to vědí a uvidí to v mnoha testech a recenzích a objektivní novináři to budou připomínat často. Speciálně u mobilních počítačů je extrémně viditelné, o kolik je dnes AMD efektivnější. Zatímco u desktopových procesorů může Intel lhát o 95W TDP a hnát přitom procesory běžně ke 150W+, u notebooku prostě 45W znamená 45W TDP. Ta chlazení jsou na to navržena a o moc více nezvládnou. Jenže AMD je na těch stejných W prostě výkonnější, protože má vyšší výkon na jádro, lepší IPC a stačí mu k tomu nižší takty. Takže když v praxi v těchto omezených podmínkách má AMD dnes vyšší výkon s poloviční spotřebou proti Intelu, je najednou problém obhájit, že nabízíte zákazníkům záměrně drahé notebooky s horší Intel platformou. Paradoxně tak některé mainstreamové notebooky s AMD mohou a budou mít výkonnější procesor, než i 2-3x dražší TOP luxusní modely. Někteří výrobci se tedy budou snažit, aby si toho zákazníci nevšimli i tím, že prostě nenabídnout AMD varianty ve vyšším segmentu a v některých řadách vůbec.
(zdroj Techspot.com)
Bohužel nečekejte, že se na tom něco rychle rapidně zlepší. Problém, co teď mnozí výrobci a marketing řeší, není to, že je Intel horší, ale to, že je AMD tak dobré a ví o tom stále více lidí. To prostě nevrhá dobré světlo na celý OEM business, který společnost AMD a její produkty záměrně cíleně ignoruje a ignorovat z velké části bude. Intel má totiž hluboké kapsy, AMD nikoliv. A jsou to peníze, co výrobce zajímá, ne vždy nutně co nejlepší technologie nebo dokonce to, co je nejvýhodnější pro zákazníky. Tohle není nadšenecký desktop, kde si zákazník může sám vybrat komponenty to nejlepší pro sebe, a to si koupit. Proto prodeje procesorů v retailu odpovídají tomu, co skutečně Intel a AMD nabízí a jaké jsou jako produkty. Tedy AMD má 90% prodejů v retailu dnes. V OEM je ale všechno jinak. Tady rozhoduje, kdo komu víc zaplatí, aby ho nabízel ať přímo nebo spíše mnoha zůsoby a cestami bokem, jakkoliv je to oficiálně komplikované s legalitou apod. AMD tedy bohužel nestačí mít prostě mnohem lepší a současně výhodnější produkty v mobilní oblasti. Tady vybírají pro zákazníky komponenty OEM výrobci, a ne podle toho, co je technicky nejlepší řešení, či nejlepší pro zákazníka. Zákazník je jen ten chudák, co to všechno platí.
Mám jedinou dobrou zprávu. Někteří výrobci tu odvahu nakonec seberou a oznámí některé z těch nových edic notebooků i ve verzi s AMD RYZEN 4000H procesory. Odpor a umělé překážky, který ale kladou některé části OEM businessu, je ale značný. A tak poměr počtů nabídky modelů bude stále výrazně ve prospěch Intel variant, které budou pro zákazníky prostě nadáe dražší a méně výhodné. Ale určitě uvidíme více AMD notebooků, než kdykoliv v minulosti. AMD potvrdilo více než 100 různých designů do konce roku, což je násobek toho, co na trhu bývalo. Současně musím podotknout, že výrobci ještě neohlásili všechny své letošní mobilní novinky. Většina nových modelů notebooků navíc dorazí na trh až v průběhu Q3, zejména s ohledem na současnou situaci. Na cestě k oznámení jsou také notebooky s mobilními AMD Radeon RX 5000M grafikami, i když ani tady zdaleka nepanuje konkurenční prostředí a nečekejte tedy robustní výběr. Každopádně nějaké zajímavé notebooky s AMD CPU i GPU budou, ale bohužel mnoho výrobců se cíleně snaží, aby výběr nebyl pro zákazníky takový, jaký by si přáli a zasloužili. Problém jsou prostě peníze, kdy AMD a Intel nejsou a nikdy ani nebudou (pokud stávající situace Intelu nevydrží alespoň dalších alespoň 5-7let), skutečnými konkurenty. AMD všechny překvapilo produktově, kdy má zjevně navrch technologicky, funkčně i výkonem nad Intelem, ale finančně to je stále jako fotbalové utkání, kde AMD hraje s jedním hráčem proti jedenácti a pískají proti němu i všichni rozhodčí. Bez přehánění.
Takže radím krotit očekávání, budete zbytečně zklamáni ačkoliv situace bude výrazně lepší než v minulosti. Férová a takovou jakou bychom si zasloužili jako zákazníci, natož jakou by si zasloužilo AMD, ale prostě nečekejte. Život není fér a o OEM trhu to platí desetinásobně. Notebooků s AMD bude stále výrazně méně než s Intelem a někteří OEM výrobci je ani nechtějí nabízet tak, aby snižovali zájem o své drahé Intel varianty. Já osobně si myslím, že vlastně ani nepotřebujete 100 různých AMD notebooků, stačí několik opravdu kvalitních a zajímavých. Takže je jedno, pokud bude na trhu 1000 Intel variant a jen 300 AMD, stačí když bude třeba 10 opravdu skvělých strojů … nicméně rozhodně je důležité bombardovat výrobce dotazy, kde jsou AMD varianty, jinak se výrobci budou tvářit, že o AMD není zájem, a proto jej nenabízí. To je jediná výmluva, který jim nyní zbyla, protože AMD procesory už nejsou nevyzkoušenou novinkou a nejistotou. Teď budou muset vymýšlet výmluvu, proč některé z jejich TOP drahých strojů, mají horší a slabší procesory, než některé obyčejné mainstreamové notebooky střední třídy …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|