Hodně zajímavá čísla ukázal rozbor ceny tabletu Google (ASUS) Nexus.
Po jeho vydání a oznámení ceny 250 dolarů se dokonce objevily hlasy, že na něm Google nemůže nic vydělat. Aktuální cenový rozpis dokládá, že tak hrozné to sice není, ale to, že prodej těchto levnějších zařízení není sám o sobě žádný zlatý důl, dokazuje více než zřetelně.
Navzdory představě některých výrobců ARM čipů a Tabletů a také předpovědích různých analytických společností, je výroba ARM čipů, a celých SmartPhone a Tabletů výrazně méně výdělečná. Až na výjimku jménem Apple, se všichni potýkají s výrazně nižšími maržemi, než si představovali. Očekávaný vývar se zkrátka nekoná. A to nejen díky ohromné konkurenci, ale i mnohem menšímu zájmu ze strany zákazníků, kteří preferují hlavně levné tablety. Udělat levný tablet je ale podle všeho výrazně náročnější, než se zdá a pokud k němu nemáte i obsahovou platformu, máte na problém zaděláno. Na prodeji samotného tabletu jmění rozhodně nevyděláte.
Aktuální cenový rozbor nákladů u nového NEXUS 7 tabletu názorně ukazuje, jak se věci mají. Rozdíl mezi výrobní a prodejní cenou je velmi malý, s tím, že tam samozřejmě nejsou zahrnuty ještě marže výrobců, distributorům atd. Je zcela zřetelné, že Google bude vyvažovat v podstatě minimální zisk z prodeje tabletů ziskem z prodejů obsahu. Stejně jako u konkurenčního Kindle Fire, je totiž hlavní výhodou propojení s obsahem vlastního obchodu s obsahem. Ostatně to je obchodní model i Apple. Zároveň to zatím ukazuje na fakt, že prodej samotných Tabletů bez návaznosti na vlastní SW platformu a obchod s obsahem nemůže být dlouhodobě rentabilní a proto mnozí výrobci tabletů výrazně své aktivity v této oblasti utlumují a přehodnocují.
Zatím to nevypadá, že by někdo prodával svůj tablet pod cenou, ale pokud se vyostří konkurence, klidně se můžeme dočkat podobného scénáře jako u konzolí, které také jsou dotovány z prodeje SW. Situace jen ukazuje, jak těžké to bude mít třeba Microsoft s jeho drahým tabletem a ještě dražším Windows OS 8 RT, který se obsahově nemůže s Androidem (Google Play) nebo Amazonem (Android Kindle) natož s Apple, moc srovnávat. Je více než jasné, že zejména u levných tabletů je propojení s obsahovou platformou naprosto nezbytné k jejich úspěšnosti na trhu.
Zdroj: iSuppli
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|