24GB a 48GB moduly už fungují i na AMD AM5. Ani pro Intel nechtějí výrobci posílat rychlé DDR5.
Dvě zajímavé zprávy z praxe, pokud jde o DDR5 paměti. Začněme tím, že na trh se dostávají nové a nové moduly DDR5 s těmi neobvyklými 24GB a 48GB kapacitami, místo jen dosavadních 16GB a 32GB. Nicméně jak u Intel platformy, tak u AMD, museli výrobci desek pořádně zapracovat a připravit výrazně nové aktualizace BIOS. Kromě jiného jde o to, že se zvyšuje dosavadní 128GB (4x 32GB) kapacitní maximum, které bylo obvyklé u mainstreamových Intel a AMD platforem na 192GB (4x 48GB). Podle všeho tak není aktualizace jen věcí výrobců desek samotných, ale upravit a udělat nový mikro-kód musí přímo AMD s Intelem.
U části DDR5 desek pro Intel LGA 1700 platformu už je možné tyto paměti použít, a aktualizace BIOS jsou oficiálně ke stažení, stále to ale není úplně u všech. U AMD AM5 k oficiální aktualizaci BIOSů zatím nedošlo, ale mám v ruce beta verze BIOSů, které u špičkových AM5 osazení těchto pamětí už podporují. Oficiálně dojde k oznámení podpory s vydáním nové AGESA přímo od AMD velmi brzy. U ASUS se ale pochlubily, že šlapou 5200MHz DDR5 v plném 4 slotovém osazení 4x 48GB (192GB).
Na podpoře pracují i u Gigabyte, kde dokonce dokázaly rozjet 4x 48GB (198GB) Corsair, které mají v základu těch 5600MHz, na nastavení 6000MHz s CL40! To je velmi impozantní tahle rychlost při osazení všech 4 slotů s takhle velkokapacitními moduly. Doteď byl docela problém to dosáhnout i se 4x 16GB nebo 2x 32GB. Tak uvidíme, jak moc je to stabilní :). Každopádně je evidentní, že prostor pro zlepšování tady pořád je. Jenže jsou tu jisté limity, čehož se týká druhá zajímavost z praxe.
- Výrobci pamětí nechtějí moc posílat opravdu rychlé DDR5 na testy
Na trh míří stále rychlejší a rychlejší DDR5 moduly, ale ač je mají, tak výrobci nechtějí moc posílat do testování DDR5 8000MHz+. A upřímně to ani novináři nechtějí moc testovat. Důvod je poměrně prostý. Moc totiž v praxi nefungují. A nejde vlastně o problém samotných pamětí.
Potíž je v tom, že samozřejmě spousta zákazníků by očekávala, že když si koupí DDR5 na 8000MHz, že jim to na těch 8000MHz pojede. Jenže ono nepojede. Faktem je, že takhle rychlé moduly fungují jen na vybraných základních deskách hlavně u Intelu, a navíc jen s některými kusy procesorů Core 13000. A když říkám kusy, myslím skutečně kusy, kdy i v případě stejného modelu CPU to s některými kousky funguje s jinými prostě ne. Skutečná křemíková loterie :). Praktické maximum, kdy jsou ještě věci stabilní a v praxi funkční na všech skutečně kvalitních deskách, jsou DDR5 7600 až 7800MHz. Pak už jde skutečně o ruletu a spíše to nefunguje než ano. Není tedy divu, že výrobci se zrovna neženou do půjčování a demonstrování těchto svých špičkových pamětí, protože není zaručeno, že to bude bez problémů fungovat (nebude).
Pochopitelně většina z vás asi chápe, že ono to vlastně není problém jako problém. DDR5 8000MHz jsou moduly vysoko mimo oficiální JEDEC specifikaci DDR5. A hlavně vysoko nad oficiální referenční rychlosti, udávané a podporované AMD a Intelem. Oficiálně je totiž uváděna podpora v případě AMD RYZEN 7000 série CPU na AM5 deskách pro dvoukanálové zapojení na rychlosti 5200MHz DDR5. V případě Core 13000 série je uváděna podpora DDR5-4800/5200MHz u všech „non-K“ edic a DDR5-5600 u „K“ variant. AMD ještě oficiálně doporučuje použití DDR5-6000MHz, co by optimum, Intel takové doporučení oficiálně nedělá, ale neoficiálně alespoň pro testování je vysoce doporučeno použití taktéž 6000MHz+. Což pro objektivní srovnání třeba DDWorld.cz používá v případě obou platforem v našich testech, kdekoliv je to možné.
V každém případě, cokoliv nad těch oficiálních DDR5-5200 a DDR5-5600MHz, je prostě taktování = funkčnost není v žádném případě garantována! A samozřejmě jak RYZEN 7000, tak Intel Core 13000 procesory a jejich řadiče, nejsou stavěné a navržené skutečně využívat DDR5 na 7000 nebo dokonce 8000MHz. Upřímně se očekávalo, že bude trvat pár let, než se DDR5 moduly na takové rychlosti dostanou. Jenže „ono se to zvládlo“ téměř během prvního roku jejich přítomnosti na trhu. U současných platforem, desek a generací CPU ovšem nepočítejte s tím, že by provozování rychlejších DDR5 bylo bez problémů. Nicméně i tady se věci optimalizují a zlepšují.
- Podpora DDR5 se zlepšuje … doporučení ale zůstává stejné
Například výše jsem ukazoval, že na AM5 už běží 4x 48GB na 6000MHz, což donedávna nebylo možné. Také ještě nedávno bylo opravdu maximum 2x 32GB DDR5-6000MHz, ale nyní už na některých běhá stabilně až 6400MHz v režimu 1:1. Samozřejmě i na AMD platformě můžete těch i 8000MHz na DDR5 mít, ale musíte použít děličku, takže z hlediska výkonu to nemá žádný smysl. U Intelu, kde není přímá závislost vnitřní sběrnice CPU na rychlosti DDR5 jako je u ZEN, je snazší ty rychlejší DDR5 funkčně osadit, byť přínos v praxi je diskutabilní. Ale ne vždy budou fungovat. Už jen třeba kvalita provedení desky má velký vliv. Většina levnějších LGA 1700 desek má méně vrstvá PCB a jednodušší elektroniku a prostě kolem těch 6000 až 7000MHz jsou u nich maximum stabilního. A ani tohle není zaručeno. U lepších desek to jde výše, ale v praxi se prostě ukazuje, že třeba těch DDR5-8000 je vyloženě loterie už z hlediska toho či onoho kusu jinak stejného modelu CPU a s většinou modelů to neběhá.
Nicméně je to skutečně zajímavé jen pro hračičky. Z hlediska běžné praxe vřele doporučuji se držet DDR5-6000MHz a co nejnižšího časování u obou platforem (cenově rozumné jsou CL34/36), speciálně u AMD. Kromě toho, že na většině desek to funguje bez problémů, je tu také aspekt nutnosti nižšího napájení než u rychlejších DDR5 modelů a také ceny. Příplatky na opravdu rychlé DDR5 jsou extrémně vysoké a výkonový přínos za to je v praxi naprosto zanedbatelný. DDR5 na 6000MHz ale tak drahé nejsou. A pokud oželíte několik jednotek % v extrémech, tak klidně si vystačíte i se slušnými a dnes relativně levnými DDR5-5600. Prostě netřeba to hrotit a v tuto chvíli už poněkud DDR5 předbíhají využitelností platformy obou společností. Což je vlastně dobře, o to zajímavější mohou být další generace procesorů ;).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|