Ceny rychlých DDR3 jsou rekordně nízko, ale není je jak využít ...
Výrobci hlavně samotných paměťových čipů nejsou ze současného vývoje příliš nadšeni. Není tomu tak dávno, co byly přední výrobci potrestáni za kartelovou dohodu, od té doby jsou pod drobnohledem a tak při snižování cen skřípou zuby, ale umělé snížení výroby nemohou udělat, protože se už nemohou domlouvat a určitě by snížení výroby u jednoho znamenalo zvýšení výroby u druhého. Současnému stavu se říká funkční konkurenční prostředí a výrobcům se samozřejmě v něm žije o dost hůře.
Jako zákazníci si ale stěžovat nemůžeme a prý nám to nějakou dobu vydrží. Navíc aktuálně se prý zahajuje ve větším výroba 4GB modulů, což by znamenalo při tradičním osazování dvojice paměťových modulů hned 8GB. Za posledních 6 měsíců klesla průměrná cena 4GB DDR3 1333MHz modulu o neuvěřitelných 40 dolarů. Ale nejen velkokapacitní moduly klesají. Rychle klesají i rychlé paměti, takže dnes mezi 1333MHz a 1600MHz není většinou cenový rozdíl takřka poznat. To samé ale platí i o rozdílu mezi 1600MHz a 2000MHz, kde se také ceny rychle přiblížily za letošní rok. Bohužel problém je ve využití takto rychlých pamětí, kdy bohužel nativně současné procesory využijí jen 1333MHz maximálně. Ani u nových SandyBridge to nebude zatím jinak, i u nich je 1333MHz maximem. U nového AMD Bulldozer ale bude možné nativně využít 1866MHz moduly a doufejme, že i u nového high end Sandy Bridge, které ale dorazí nejdříve v Q4 2011.
Naštěstí samozřejmě klidně můžeme koupit rychlé 2GHz paměti a osadit je, i když jejich využití bude minimální. Investovat můžeme samozřejmě také do kapacity, kdy 4GB se pomalu ale jistě stávají minimem a 8GB naopak optimem a standardem. Díky rozvoji 64bit programů, který konečně nastal, není problém takové kapacity konečně rozumně využít.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|