I silná koruna znamená, že v ČR nakupuje operační paměti nejlevněji v historii. A bude líp.
Pokud nakupujete a stavíte PC, tak jste si asi všimli, že operační paměti jsou prakticky nejlevnější položkou. Ani pro nejlacinější sestavy nemá moc smysl uvažovat o méně jak 32GB, což se tedy stává novým minimem. Samozřejmě pokud víte, že na tom PC nebudete hrát nejnovější hry a nedělat nic náročného, tak 2x 8GB u DDR4 je stále možné a cena i solidních 3600MHz modulů vychází na 1100 korun vč. DPH. Nicméně za 2x 16GB DDR4-3600MHz zaplatíte dnes jen 2100 korun vč. DPH. To je rekordně nízko, zhruba před rokem stály kolem 4000 korun! Cena tak spadla téměř na polovinu.
To je dáno nejen rekordně silnou korunou, kterou ČNB bojuje proti inflaci, kdy se rozhodla obětovat běžné občany a jejich úspory, které se znehodnocují rekordním tempem a podpořit zejména firmy dovážející zboží do ČR, které tak mají rekordní zisky způsobené inflací, kdy dráže prodávají to zboží v ČR, i když jej současně levněji v zahraničí nakupují. Takže není překvapením, že firmy hlásí rekordní zisky, zatímco ti co spoří a šetří koukají na rekordní propad hodnot jejich úspor i investic. Otázkou je, jak dlouho ČNB vydrží silnou korunu uměle podporovat. Každopádně některé věci, jako třeba PC komponenty nakupované v zahraničí jsou pro nás díky tomu levnější …
Nicméně ten pokles cen je mnohem větší, než jen kurzem měny. Je daný zejména prudkým propadem poptávky po DDR4, kde se spojily dva aspekty. Jednak rychlý nástup DDR5, kdy prakticky všechny mobilní aktuální platformy jsou DDR5 a desktop i severy už také. Současně je tu ale i propad zájmu po PC, takže výrobci mají přebytek DDR4 a současně ani nástup DDR5 to nevyváží, protože celkově je propad zájmu o PC atd. Navíc konkurence na poli DDR5 rychle roste s tím, jak se na tento typ čip přeorientovává většinová produkce, navíc na novějších výrobních procesech, které výrazně zvyšují efektivitu a výtěžnost. Takže i DDR5 zlevňují a jsou výrazně levnější, než jsme v tuto chvíli očekávali, že budou.
Základní moduly DDR5-5200MHz, které jsou oficiálním podporovaným standardem u současných AMD a Intel platforem, stojí ve verzi 2x 8GB (16GB kit) DDR5-5200 CL40 kolem 1700 korun vč. DPH. Ale ani rychlé DDR5-6000MHz už nejsou drahé a můžete je mít ve 2x8GB za 1800 korun.
2x 16GB (32GB kit) začínají na 2800 korunách za DDR5-5200MHz. Rychlé DDR5-6000MHz se pohybují kolem 3200 korun. Ač jsou tyto ceny stále o nějakých 60-70% vyšší než co stojí DDR4, vzhledem k jejich rychlosti a hlavně s ohledem na tu celkovou cenu je to zanedbatelný rozdíl. A tak už dnes nemá moc význam o DDR4 platformách uvažovat. Samozřejmě z rekordně nízkých cen pamětí nejsou výrobci čipů i modulů příliš nadšeni. Konkurence je ale značná, a tak se zatím příliš v produkci nepoleví. Ceny mají navíc stále klesat.
V Q2 se prý proti Q1 očekává další zhruba 10% pokles cen (u DDR5 možná kolem 15%), což je s ohledem na ceny těch modulů už celkem zanedbatelné, ale pokles to je. A pozor, zlevňují všechny druhy DRAM pamětí, včetně grafických. Náklady na paměti jsou přitom značné u současných generací grafik, které mají 12, 16, 20 i 24GB paměti. Takže výrobci karet budou platit i o desítky dolarů méně za ty paměti než doposud. To by mělo tedy trochu rozhýbat cenové souboje. Hlavní výrobci paměťových čipů by sice rádi omezily produkci, ale geopolitické události s otevřenou hrozbou války Číny proti světu, reprezentovaným technologicky a hospodářsky nepostradatelným Taiwanem, nutní Korejské, Japonské, Americké i Evropské firmy k investicím a posílením výrobních kapacit a řetězců, kompletně nezávislých na Číně. Takže nějaké omezování výroby nejspíše nehrozí a pokud vydrží stávající úroveň poptávky, budou se ceny držet nízko. A tak pokud jde o operační paměti, je vhodná doba na nákupy.
Snad jen znovu upozorňuji, že cokoliv je nad specifikace udávané AMD a Intelem, je taktování. A tedy konkrétně rychlé DDR5 nad 5200MHz, nemusí 100% fungovat na každé desce v každé specifikaci atd. Záleží to na hodně věcech. Speciálně u pamětí kolem DDR5-6000MHz a rychlejších je klíčové i zpracování základní desky a jejího PCB, kdy jednodušší levnější desky s menším počtem vrstev nemusí DDR5 6000MHz stabilně vůbec zvládat, zatímco u dražších desek s vícevrstvými PCB (dnes i 8 a více) to nemusí být vůbec žádný problém. To platí i při osazení více než 2 moduly, což je také problém u méně kvalitních desek s menším počtem PCB a jednodušší elektronikou. Obecně 4x 16GB by nemělo být schopno běhat tak rychle jako 2x 16GB apod. Záleží také na kusové kvalitě procesoru (křemíkového čipu), kdy řadiče jsou uvnitř moderních CPU a každý takový čip je originál. Některé tedy mohou být a jsou kvalitnější než jiné a dokáží lépe „držet“ signál a komunikaci s opravdu rychlými DDR5 atd.
Zkrátka zaručit vám funkčnost lze jen toho, co udává AMD a Intel jako základní specifikaci u dané platformy/procesoru. A to jsou dnes obvykle paměti DDR5-5200MHz (2 moduly single rank, více modulů nebo dual rank mají zaručeno jen nižší rychlosti). Cokoliv nad tyto oficiální specifikace podpory pamětí u jednotlivých Core a Ryzen procesorů, je prostě taktování = bez záruky na funkčnost. A záleží na spoustě aspektů, zda a jak to na té či oné desce bude fungovat. U kvalitních desek by ale neměl být problém s provozem DDR5-6000MHz, které jsou z hlediska výkonu a dostupné ceny nejlepší volbou pro současné generace CPU a jejich řadiče, zejména herní sestavy. Ovšem u většiny aplikací ale rozdíl výkonu mezi třeba 5600 a 6000MHz není vůbec nijak dramaticky velký a neodpovídá ani rozdílu ceny. Takže bych se zbytečně nestresoval, že musíte mít 6000MHz DDR5 paměti za každou cenu. Ostatně něco takového jsme už pro vás testovali:
Doba ale přeje nákupům pamětí a 32GB (2x 16GB) se stává jasným minimálním optimem.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|