Pokud se vám z cen operačních pamětí protáčejí panenky, tak buďte v klidu. Bude hůř.
Ceny operačních pamětí už překonaly očekávání. Jsou vyšší, než se čekalo a bohužel nic nenasvědčuje tomu, že by měly klesat. Spíše naopak. Výrobci pamětí omezily výrobu, což katapultovalo ceny vzhůru, zároveň však stoupla poptávka, kdy DDR4 je dnes už všudypřítomné, výrobci také investují a rozjíždí výrobu novými procesy, což má také vliv na výrobu. Zkrátka a dobře původně se očekávalo, že ceny pamětí budou v druhé polovině tohoto roku mírně klesat, nyní podle stavu výroby a vyjednávání o dodávkách pro dalších kvartály to vypadá na opak. Ceny pamětí ještě porostou, a to prý až o 12,5% proti současnému stavu.
Z rekordně levných pamětí před 2-3 lety se tak dostáváme do opačného extrému. Pokud se tedy chystáte nakupovat, nevypadá to, že by se situace v dohledné době zlepšila. V čem jediném lze čekat zlepšení, jsou DDR4 optimalizované pro AMD RYZEN platformu, která je nyní na desktopu zajímavější než Intel, ale všechny DDR4 byly doposud optimalizované na Intel platformy (logicky). Situace a nabídka se však mění a další a další výrobci oznamují modely pro RYZEN platformu.
Souběžně také výrobci DDR4 pracují na dosahování vyšších rychlostí a tedy propustnosti. Aktuálně G.Skill oznamuje kit pamětí „Trident Z DDR4-4333MHz 16 GB (8GBx2) 1.4V při CL19“. Ano, tyto operační paměti dokáží běhat až na 4333MHz a souběžně už G.Skill testuje a brzy uvede i 4400MHz a dokonce 4500MHz. G.Skill tyto paměti testoval na ASUS APEX Z270, podpora základních desek pro tyto frekvence (tedy vůbec možnost to nastavit) není samozřejmě zcela obvyklá. Podpora těchto výrobci CPU oficiálně nepodporovaných rychlostí (Intel KABY LAKE mají jen 2400MHz oficiálně, AMD RYZEN 2666MHz) záleží hlavně na výrobci základní desky, vyladění a podpoře ze strany BIOSu apod. Výrobci základních desek tak poněkud pokulhávají za tempem výrobců pamětí, nicméně jak vidíme na nové AMD RYZEN platformě, situace se poměrně rychle mění.
Za jediný měsíc není problém provozovat 3200MHz paměti, přitom jsme začínali stabilně jen na 2133-2400MHz. V případě obou stávajících Intel platforem, které jsou však na trhu o poznání jsme se také od jejich uvedení dočkali u kvalitních desek zlepšování podpory pro vysokofrekvenční paměti, které také pomáhají výkonu. Nicméně v případě nových AMD RYZEN procesorů jsme svědky mnohem zajímavějšího nárůstu výkonu, protože tyto procesory mají svou vnitřní komunikační sběrnici synchronizovanou s rychlostí použitých DDR4 pamětí. Takže už mezi 2133/2400 a nově až 3200MHz jsou znatelné výkonové nárůsty … jak by asi vypadal výkon RYZEN s 4333 – 4500MHz RAM? Doufejme, že to budeme moci v dohledné době otestovat ;).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|