Jistě jste si všimli, že ceny operačních pamětí jsou nebývale nízko, máme se bát zdražení?
Výroba operačních pamětí je asi nejkonkurenčnější prostředí v oblasti počítačů. Předních výrobců a značek jsou hned dvě desítky. Samotné čipy samozřejmě vyrábí méně společností. Při pohledu do ceníků nejspíše mnozí nevěřícně kroutíte hlavou. Ale je to tak, nejběžnější 1GB DDR2 800MHz paměťový modul vás vyjde i na méně než 600 korun s DPH. Za kvalitní 2GB Moduly zaplatíte něco přes 1100 korun s daní a za kvalitní 4GB něco kolem 35000 korun. Sečteno a podtrženo, paměti nikdy nebyly levnější. Máme se bát zdražení? Dříve totiž, jakmile klesly paměti pod určitou cenu, tak výrobci zareagovali omezením výroby, což vyhnalo cenu pamětí klidně o 50-100% za týden nahoru. Dnes se toho ale s největší pravděpodobností bát nemusíme. Není tomu tak dávno, co se právě na toto chování a domlouvání výrobců pamětí přišlo a padly tvrdé pokuty. Dnes si tak žádná firma nemůže dovolit tohle najednou udělat, okamžitě by ji z trhu vyšachovala jiná. Prostě konkurenční prostředí, jak má být. Těží z toho tedy zákazníci.
Výrobci sice brečí, že jsou ceny nízké, ale tak horké to zase nebude. Server DigiTimes uvedl, že výrobní cena jednoho 70nm čipu je kolem 1,8 dolaru. V této ceně je zahrnuto všechno, co k výrobě potřebujete, tedy materiál, stroje, lidi, výzkum, energie apod. Prodejní cena jednoho takové čipu pak dnes činí minimálně 2,3 dolaru. Tedy je tam stále slušný zisk a to, když mluvíme o desítkách-stovkám milionů čipů, už hodí pěknou sumičku. To jsou samotní výrobci čipů. Pak přicházejí výrobci pamětí.
Pro jeden standardní 1GB modul DDR2 je potřeba 8 čipů výrobní náklady jsou tak kolem 19 dolarů. To je v přepočtu na naše asi 350 korun. Cena na prodejně je pak pro nás nějakých 550-600 korun. 200 korun je tedy stále minimální rozdíl, protože většina pamětí je mnohem draží, i když se jejich výrobní náklady moc neliší. Do dvou set korun se ale v pohodě schová DPH, celní poplatky a marže jak výrobce pamětí, tak obchodníků. A to mluvíme o nejlevnějších modulech. Výrobci pamětí jsou sice v ostrém konkurenčním boji, ale že by výrobu dotovali, nebo na ní ztráceli, tak o tom nemůže být ani řeč. Výrobci se prý těší na DDR3 moduly, kde bude vyšší marže, protože bude snadné omluvit vyšší cenu tím, že je to novinka, potřeba nových strojů apod. Zatím však o DDR3 nikdo nestojí. Nejlevnější 1GB modul DDR3 na 1066MHz, který je navíc pomalejší než 800MHz DDR2, nás vyjde dnes na neuvěřitelných 3500 korun s daní, což je skoro o 3000 korun více, než za DDR2. V této souvislosti nesdílím optimistický názor, že na DDR3 přejde většina z nás od poloviny roku 2009. To by cena musela klesat raketovým tempem. Navíc je tu šance, že DDR2 moduly ještě zlevní, díky nájezdu na 65-60nm výrobu, proti stávající 70nm. V klidu tak můžeme nakupovat. Jediný problém je, že cenově zajímavých a zároveň fyzicky dostupných2GB modulů, mnoho není, takže 4GB se dnes vyplatí jako 4x1GB. Já bych navíc dnes přemýšlel o 8GB. Přeci jen si říkám, paměť se nikam neztratí :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. | |