Vypadá to, že paměti jsou na dně a další zlevnění nebude. Masivní zdražení ale také ne.
Pokud sledujete ceny pamětí, tak víte, že dnes si nemáme na co stěžovat. Tedy alespoň pokud jde o DDR4, které jsou nyní opět levné a mnohem levnější, než v posledních letech. Z toho nemají žádnou radost výrobci, kterým spadl zisk o desítky % a mnoho miliard dolarů. Díky tomu třeba SAMSUNG už zase přišel zase o pozici jedničky na poli výroby čipů a příjmů z nich atd.
Aktuálně však prý nehrozí nějaké masivní zdražení. Výhledově by ale mírně růst ceny měly, aktuálně totiž nastupují na trh nové generace na dražších výrobních procesech a standardem se stávající také rychlejší čipy a moduly, kdy 3200MHz je nyní prakticky low end. Každopádně nikdo neočekává žádnou krizi. Navíc klíč drží, jako ve všem dnes, Čína. Dosud totiž většina DDR4 pamětí je produkována v Jižní Koreji, ale Čína koupila/ukradla řadu technologií a už delší dobu staví a spouští nové a nové továrny, které začínají chrlit větší a větší množství DDR4 pamětí. Technologicky se nemohou sice měřit s tím, co produkuje dnes HYNIX, SAMSUNG, Micron, i parametrově jde o nejlevnější čipy, ale je jich tolik a za ceny, které jsou zajímavé pro Čínské výrobce. I kdyby to bylo jen pro produkty čistě pro Asijský trh. Jinými slovy, HYNIX, SAMSUNG a Micron přijdou o část trhu a už nebudou jedinými výrobci, kdy Čína samozřejmě pracuje na tom, aby byla soběstačná. Právě tento aspekt, a tedy vliv Číny bude hrát v dalším vývoji cen roli.
Horší zprávy máme ohledně grafických pamětí. Ceny GDDR6 a HBM2 zůstávají a zůstanou vysoko. Nic zatím nenasvědčuje změně. Jejích výroba je stále omezena, poptávka po nic roste, ale výroba tomu stále neodpovídá, a to záměrně. Výrobci si totiž tímto způsobem drží jejich ceny nahoře. Navíc hrozí i zdražení starých GDDR5, jejichž výroba naopak klesá, protože je nahrazují GDDR6. Ale samozřejmě méně pamětí bude znamenat i větší tlak na cenu. Jinými slovy, grafické paměti v dohledné době nezlevní a bohužel jsou přitom velmi zásadní položkou v cenách grafických karet jako takových.
Pokud jde o NAND paměti pro SSD, tady panuje obrovská konkurence, prozatím byly vyřešeny spory o suroviny a na trh míří také další ještě méně kvalitní QLC a PLC čipy, které podstatně navýší kapacitu na čip, a tedy dále budou tlačit ceny níže. Ale i díky novým generacím vícevrstvých čipů klesají ceny vyšších kvalitnějších TLC kapacit. A tohle bude pokračovat. Na poli SSD se tedy máme na co těšit. Už i solidní TLC SSD s 1TB prolomily běžně 3000 korunovou hranici, takže příští rok bych očekával že se dostanou k 2 tisícům. SSD s kapacitami 2TB pak začnou prolamovat 5 tisíc a přiblíží se 4 tisícům.
Každopádně zatímco u SSD vládne optimismus, u grafických pamětí to nevypadá na nějaké zleňování a u DDR4 je vývoj trochu nejistý. Ale minimálně by se nemělo výrazně zdražovat. Pozitivní je, že se brzy (v Q1) objeví na trhu více nových modulů s novou a cenově dostupnou generací rychlých DDR4 čipů a 5000MHz nebude nic neobvyklého. Tyhle takty dosud byly doménou jen nejkvalitnějších modulů, ale nově budou v nabídce i středních řad. Mimochodem s novými DDR5 prakticky nikdo nespěchá a nepočítá se s jejich nasazením do běžné praxe v roce 2020! Druhá polovina roku 2021 je prozatím brána jako nejpravděpodobnější start pro praxi. A to nejspíše v rámci AMD AM5 platformy (ZEN 4). Zkrátka DDR5 zatím nejsou na pořadu dne a upřímně to ani nikoho netrápí, když DDR4 dnes dokáží 5000MHz se slušným časováním bez potíží a cenově jsou nízko, což DDR5 nebudou. Navíc je otázkou, na jakém taktu DDR5 dorazí, protože DDR4 jsou mnohem rychlejší, než se plánovalo. Samozřejmě DDR5 budou více než jen o vyšších taktech. Každopádně DDR5 zase tak moc nikoho netrápí, dorazí ale příští rok to určitě nebude.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|