Operační paměti stále zrychlují. Pro nástup DDR4 se dveře otevřou příští rok. Co bude dál?
Aktuálně jsou již standardem operační paměti formátu DDR3, které na trůně definitivně vystřídaly DDR2 v roce 2009. Od té doby rostou jejich rychlosti a kapacita. Zatímco jsme začínali na běžných 1066-1333MHz, dnes již se standardem staly 1600MHz a s nástupem nové generace procesorů AMD využijeme už i 1866MHz. Na trhu už ale jsou i 2GHz moduly a vrcholem je dnes zhruba 2400-2500MHz. Díky tlaku konkurence ale zrychluje nástup nové generace výrobních procesů a tak na 20nm, který se chystá, dosáhneme téměř k 3GHz.
Nicméně tak vysoko už nativní podpora ze strany výrobců CPU v případě DDR3 sahat určitě nebude. Pomalu se blíží DDR4 generace. Aktuálně byly sdružením JEDEC oznámeny dílčí funkce, které tato generace pamětí bude mít. V následujících měsících proběhne řada schůzek a jednání, na kterých se definitivně stanový standardy, což by mělo být hotové do poloviny roku 2012. V té doby by tak výrobci mohli začít s vývojem skutečných nástupců DDR3. Otázkou však je, co přijde potom …
Společnost Micron, která je známa spoluprací s Intelem na výrobě NAND čipů pro SSD, představila technologii HMC, která slibuje velmi zajímavý nárůst výkonu. Seřadila totiž jednotlivé logické vrstvy čipu na sebe a díky tomu dosahuje mnohem vyšší přenosových rychlostí, než současné paměťové moduly. Zatímco současné DDR3 mají při 1600MHz kolem 12,8GB/s, prototyp pamětí společnosti Micron dosahuje 128GB/s! A to vše navíc s desetinovou spotřebou proti DDR3, což je dáno právě nižšími ztrátami a spoji. Bohužel žádné další podrobnosti, zda se tato technologie objeví na trhu u nové generace operačních pamětí a případně kdy, nebyly sděleny. Určitě je to však jasná důkaz toho, že paměti nejsou nikdy dost rychlé :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|