Další připomínka toho, co nás čeká zhruba za dva roky. Zatím ale můžete být v klidu ;).
Už je to pět let, co jsou tu s námi běžně DDR4 paměti, i když se to mnohým bude zdát mnohem déle. Samozřejmě se pracuje i na nástupci, kterým bude již schválený JEDEC standard DDR5. První modul, který je prý plně dle specifikací, ukázal HYNIX. Jde o 16GB ECC modul tvořený 8Gb čipy, které běží na úctyhodné rychlosti 5200MHz.
Tedy podstatně rychleji než běžná podobná ECC DDR4 paměť dnes. Kromě výrazně vyšší rychlosti, a tedy možné propustnosti, mají DDR5 výhodu i v nižším napájení, a tedy nižší spotřebě. DDR5 běží na 1,1V, zatímco u stávajících DDR4 je to 1,2V. Předvedený modul je však stále prototyp, neznáme třeba časování, které je pro výkon taktéž velmi důležité. Ale dá se očekávat, že bude velmi vysoké, ve srovnání e současnými běžně CL15/16 u dnes nejběžnějších DDR4. HYNIX samotný by rád masově začal vyrábět DDR5 paměti v roce 2020. Predikce je, že v roce 2021 zaberou DDR5 první významnější podíl, pravděpodobně nejdříve v serverech a ultra mobilních zařízeních, v roce 2022 by se pak měly stát mainstreamem a v roce 2023 převezmou kompletně pozici současných DDR4. Jinými slovy, nyní na konci roku 2018 se nemusíte plašit ohledně výběru nového PC.
DDR5 jsou pro běžná PC stále ještě realisticky 2,5 – 3 roky vzdálená budoucnost. DDR4 samotné také ještě zdaleka neřeklo poslední slovo a potenciál k růstu tam stále je. Navíc není ani tak problém to, že by DDR4 nedokázaly běžet na taktech blízko 5GHz, problém je, tohle skutečně v praxi využít. Přínos této rychlosti je prakticky neviditelný u současných platforem. U Intelu, kde je možné tohle docílit v běžných aplikacích je přínos minimální, u AMD RYZEN, kde rychlost RAM přímo ovlivňuje výkon CPU, protože sběrnice CPU běží na stejném taktu jako RAM, je dnes realisticky běžně využitelným maximem 3466 - 3600MHz, a zdaleka ne všechny desky to zvládnou (většina stabilně zvládá 3200MHz). Nová generace ZEN 2 to má výrazně posunout a u AMD je výrazný přínos výkonu rychlejší RAM, protože zároveň s nimi zrychlujete CPU. Zkrátka DDR4 technologie a využití RAM ze strany CPU zdaleka neukázaly vše, a tak není zase až tolik důvodů DDR5 vyhlížet.
Téměř jistě první DDR5 paměti půjdou do drahých mobilních zařízení (kvůli úspornosti) a pak půjdou do serverů. Do běžných PC platforem dorazí později. Vzhledem k současným plánům výrobců procesorů, kdy AMD slíbilo podporu a zachování stávající DDR4 AM4 platformy s kompatibilitou 14, 12 i 7nm CPU nejméně do roku 2020, je pravděpodobné, že i 7nm+ generace, tedy ZEN4, bude stále DDR4. Až tedy spíše v roce 2021 plánovaný ZEN5 na nespecifikované výrobě, by měl být s DDR5. U Intelu je to zdánlivě jednodušší, kdy současná konstrukce CPU je jednodušší, pokud jde o využití pamětí, a DDR5 by tedy nebylo asi těžké zrealizovat (a pravděpodobně se to s ní testuje). Nicméně konstrukce AMD s přímou závislostí taktu vnitřní sběrnice CPU na taktu RAM a znatelným přínosem výkonu, má své výhody, a tak nevíme, zda Intel nechystá něco podobného. Vzhledem k velkému zpoždění 10nm výroby a procesorů a architektury nové generace, se dá předpokládat, že první 10nm generace bude stále DDR4, a až ta druhá v roce 2021 pro desktopy atd. bude pro DDR5. A vůbec by mě také nepřekvapilo, když DDR5 určitě začnou nejdříve na serverech, kdyby v rámci desktopu na DDR5 nejdříve přešly nástupci současných X399 aX299 platforem a na běžné mainstreamové desktopové/mobilní platformy, tedy nástupce současných AM4/LGA 1151, se dostalo skutečně až v roce 2022.
Zkrátka pokud někteří už kalkulujete s DDR5 s ohledem na pořízení nového PC, zatím bych dech nezadržoval a vlastně DDR5 vůbec neřešil. DDR4 tu s námi bude ještě pěkných pár let a vydrží tak jako dominantní formát DDR překvapivě dlouho. Nicméně připomínám, že začínalo na 2133MHz, dnes už běžně máme za tytéž ceny 3200MHz, které jsou standardně využitelné (i když jedna platforma z nich těží více než jiné) a výrobci pamětí nyní uvádí na trh postupně DDR4 moduly s takty přes 4400MHz. Nás ale hlavně těší, že ceny pamětí jdou viditelně pomalu dolů a mělo by to pokračovat …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|