Kingston oznamuje, že má hotové první DDR5 přetaktovatelné moduly s XMP profilováním.
Letos se podle všeho skutečně dočkáme nástupce DDR4. Není samozřejmě žádným tajemstvím, co DDR5 přinesou. V první řadě mnohem vyšší rychlosti a tedy propustnost, kdy začínat budou někde kolem 4800MHz a rychle půjdou výše. Současně při této rychlosti budou úspornější než DDR4, kdy napětí bude 1,1V. Čipy budou také „hustější“, takže lze očekávat nástup 32GB, 64GB a později i 128GB modulů do běžné praxe.
Samozřejmě dosud bylo otázkou, kdy se DDR5 reálně objeví na trhu. Dnes se ozval KINGSTON, který vydal krátkou, ale velmi zásadní zprávu. Proč je zrovna Kingston ten, na kterém záleží? To Je jednoduché. Ačkoliv máme na trhu velké množství značek modulů a pamětí DDR, úplně ideální konkurenční prostředí na trhu nevládne. Na tomto poli totiž vládne roky právě společnost Kingston.
Ta má obrovskou převahu, kdy podílově má přes 80% trhu. Ano, více než 8 z 10 operačních paměťových modulů, má logo KINGSTON. Takže proto je vyjádření tohoto výrobce k tomu, jak to bude letos s DDR5, tak důležité. Protože pokud do DDR5 jde tahle firma, bude to široce dostupné řešení velmi brzy. A co nám tedy Kingston řekl?
Firma oznámila, že vyvinula klasické paměťové přetaktovatelné moduly s DDR5 paměťmi a XMP profilováním. Tedy klasické řešení, jako jsou jeho současné HyperX modely FURY či PREDATOR. Mimochodem je velmi pravděpodobné, až jisté, že tyto moduly už neponesou název HypeX, jelikož jak od nás víte, tuhle divizi a název Kingston prodal. Zpět k DDR5 modulům.
Kingston oznamuje, že již pracuje úzce s výrobci desek a testuje tedy finální specifikace jeho prvních operačních pamětí typu DDR5 pro běžné počítače. A čekat na ně nebudeme dlouho. Počítá totiž s dodávkami v Q3 tohoto roku, tedy nejpozději během v září. Otázkou je, k čemu budeme moci DDR5 osadit?
Samozřejmě Kingston by neuváděl na trh něco, co by bylo tak říkajíc k ničemu. V současnosti není ale na trhu žádná PC platforma, kam bychom mohli jeho paměti osadit. Pokud ale firma říká, že počítá s dodávkami v Q3, je jasné, že musí vědět, že to bude k něčemu. Termín tak odpovídá spekulovanému představení Intel ALDER LAKE platformy, o které víme, že ji Intel chce letos za každou cenu představit, i kdyby to mělo být papírové uvedení. Co nevíme, zda Intel bude jediný. AMD prozatím mlčí, pokud jde o novinky v kombinaci s DDR5. Jediné co víme, že v druhé polovině příštího roku zcela nová ZEN 4 architektura a procesory s ní budou pro novou patici, desky a DDR5. Nicméně osobně pochybuji, že by AMD neudělalo nějakou přechodovou platformu, tedy ZEN 3/ZEN 3+ procesory pro AM5 a první desky s DDR5. Vždycky nějakou přechodovou platformu měla. Ale prostě nevíme, co přesně chystá. Navíc podle posledních zpráv ZEN 4 dorazí až někdy kolem září příštího roku, a tedy 2 roky bez nové generace a řady desktopových procesorů od AMD (ZEN 3 byl uveden v říjnu 2020)? Nemyslím si, že AMD bude sedět s rukama v klíně, zejména když DDR5 by výrazně pomohly jeho procesorům, které z rychlých pamětí díky architektuře a stavbě značně těží. Tak uvidíme.
Každopádně DDR5 letos dorazí, Intel a AMD platformy pro ně jsou potvrzené, kdy ve velkém ale určitě budou otázkou až příštího roku a dál. DDR5 se ve velkém objeví příští rok v mobilním segmentu, kde díky rychlosti a efektivitě má velký význam. Běžným mainstreamovým řešením by se pak měly stát až o rok později, tedy v roce 2023, kdy by měly postupně převzít štafetu od DDR4 a stát se nejpoužívanějším DDR řešením. Výrobci čipů a modulů počítají s poměrně rychlým růstem taktů, kdy na 4800MHz opravdu jen začneme. Mluví se o 8000 a také 10000MHz v nejbližších letech. Prostě rapidní nárůst propustnosti. Ale také už bylo na čase …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|