Pokud jde o DDR RAM moduly, je trh plný výrobců, ale jeden mu dominuje neuvěřitelně výrazně.
DDR4 paměti mají oficiálně nejvyšší JEDEC standard na 3200MHz. Aktuálně se podařilo společnosti G.SKILL dostat takt téměř na dvojnásobek. Samozřejmě nejde o paměti provozované v běžně chlazeném PC za běžných podmínek. Nicméně použity byly normálně prodávané G.Skill TRIDENT ROYAL Z 4800MHz v jediném 8GB modulu, na Z390I MSI GAMING EDGE desce s 9900K procesorem. S tekutým dusíkem se podařilo vyhnat takt modulu na 6016,8MHz! Samozřejmě pro běžné použití to není, ale ukazuje to, čeho jsou DDR4 schopny.
Nicméně se 6000MHz DDR4 moduly běžně v nabídce hned tak nepočítejte (pokud vůbec). Zato na trh míří další a další kity běžně s více jak 4000MHz. G.skill například uvádí 64 a 32GB kity na 4300MHz. Corsair zase aktuálně uvedl VENGEANCE LPX 2x 8GB kit na 4866MHz. Blíží se tedy pokoření 5000MHz hranice s „běžnými“ moduly nevyžadující žádné speciální chlazení. Překvapí i časování, které v případě těch Corsair na 4866MHz, je prý solidních CL18. Samozřejmě cena je druhá věc. Těch 2x 8GB DDR4 4866MHz s těmi zjevně nejlepšími DDR4 čipy které vůbec existují, stojí totiž neuvěřitelný 860 dolarů. To je 24 500 korun vč. DPH, chcete-li nějakých 12 tisíc za jeden 8GB modul ;). Ještě někdo si stěžoval, že jsou DDR4 paměti drahé? :).
Nicméně ačkoliv G.Skill a Corsair jsou nám velmi známé a jsou hodně vidět jako výrobci paměťových modulů, tomuto trhu vládne někdo úplně jiný. A mnohé asi překvapí, s jakým náskokem.
- Kdo vládne světu DDR paměťových modulů?
Nebavíme se teď o samotných DDR paměťových čipech, zde je situace mnohem přehlednější, pokud jde o jejich produkci. Vyrábí je dnes totiž pro většinu světa jen trojice výrobců. SAMSUNG, HYNIX a MICRON. Aktuálně nějaká část výroby probíhá a další se rozjede i v Číně, což by mohlo docela zamávat s trhem, zejména pokud jde o čistě čínskou produkci počítačů.
Nicméně teď se budeme bavit o samotných DDR4 paměťových modulech a kitech, které běžně kupujeme a které se ve výsledku osazují do desktopových, mobilních i serverových počítačů a stanic. Moduly jako takové, vyrábí mnoho výrobců, ačkoliv často jde vlastně o „výrobce“ ve stylu: „navrhneme si design, určíme požadované parametry a fyzicky ty moduly vyrobí OEM partner“.
Nicméně pokud jde o výrobce paměťových modulů, tak pozice jedničky už delší dobu patří firmě, kterou jistě většina dobře zná. Není jí nikdo jiný, než KINGSTON, který vyrábí široké portfolio modulů pro desktopové, mobilní i serverové použití. Mnohé ale asi překvapí, s jakým obrovským náskokem KINGSTON ve světě paměťových modulů vede. Pokud jde o příjmy z této oblasti, tak tahle firma má více jak 72% podíl na trhu! A do značné míry nemá vlastně konkurenci.
Na druhém místě je totiž výrobce serverových RAM „SMART modular Technologies“, s podílem na tržbách jen pouhých 5%! Ano, KINGSTON naprosto vládne světu DDR paměťových modulů, a všichni ostatní výrobci (nějakých 15 značek) se dělí o méně jak 28% trhu.
Na třetím místě je pro zajímavost čínská firma RAMAXEL, která pravděpodobně poroste, protože vyrábí právě v Číně, otevírá nové kapacity a zásobuje čínský trh. I tak má jen 4,68% trhu. Až na čtvrtém místě je nám známá firma. ADATA s 3,89%. V první desítce jsou pak ještě známí TRANSCEND, APACER a TEAM GROUP. Teď se asi divíte, kde jsou velké značky, jako vyhlášený G.SKILL, populární CORSAIR, a rozšířený CRUCIAL apod.? Ti se dělí o zhruba 6,53% trhu dohromady s dalšími menšími producenty. Jde o to, že jde opravdu jen o objemově velmi malé a úzce zaměřené výrobce, hlavně na herní sestavy s minimálním nebo žádným podílem v jiných oblastech. A sice je herní PC trh zajímavý, ale přeci jen je maličký ve srovnání s OEM segmentem, mobilními PC či servery, kde jasně vládne KINGSTON.
Pro nás běžné uživatele domácích PC, to zase tak moc neznamená. Výběr mezi kvalitními moduly máme slušný, výrobci si také docela konkurují a ceny podle toho vypadají. Na DDWorld.cz samozřejmě pravidelně testujeme jednotlivé paměťové kity a tak víte, že možnosti jsou :). Ale přeci jen je docela zajímavé, že KINGSTON vládne s tak obrovskou převahou. Právě vzhledem k široké nabídce by jeden předpokládal, že konkurence mezi producenty RAM modulů je mnohem vyrovnanější.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|