Dlouhou dobu byl Memristor jen teorie, HP ale ohlásila, že už je vyrábí a brzy uvede na trh.
Co je to Memristor? Nedivím se, že většina o něčem takovém nikdy neslyšela. Jedná se o technologii kombinující klasické paměti a rezistor. Teoreticky je znám už od roku 1971, ale až v roce 2008 představilo HP světu projekt, který se zabýval jeho skutečným sestavením a použitím, díky objevu v nanotechnologii. Dnes, o tři roky později HP oznamuje, že již vyrábí celé wafery memristorových čipů a připravuje jejich ostré nasazení na trh.
Společně se společností Hynix oznámily, že první memristory chtějí na trh uvést už v roce 2013! A co je na nich tak úžasného? Hodně. Jak už jste mnozí pochopili, jedná se totiž o čtvrtý prvek základní trojice, ze kterých se skládá většina současných elektronických obvodů. Vedle rezistoru, kondenzátoru a cívky je tu právě tedy memristor. Umožňuje dynamické a řízené změny odporu/vodivosti dle velikosti napětí. Jednoduchý prvek, který však umožní velké věci. Ve své podstatě umíme už dnes funkci Memristoru simulovat pomocí několika z výše uvedených obvodových prvků, ale memristor je výrazně jednodušší, efektivnější a rychlejší.
HP k jeho vytvoření použilo nanotechnologii, konkrétně nanostrukturu z oxidu titaničitého, kterou právě v roce 2008 odhalilo. Vzhledem k tomu, že už tedy jede výroba vlastních waferů s velkým množstvím těchto čipů, můžeme říci, že HP je opravdu těsně před dokončením. V roce 2013 by se tak první čipy z memristorů měly chlubit kapacitou 20GB na cm2. Díky tomuto prvku se tak rychle začnou zvyšovat kapacity i rychlosti pamětí. Navíc to všechno dokáže memristor samozřejmě s nižší spotřebou. Meristor má proti současným NAND čipům pro SSD i DRAM čipů pro paměti, spoustu výhod. Kromě toho, že je menší, úspornější, jednodušší a rychlejší, na rozdíl od NAND nemá omezený počet přepisů. Bez problémů může nahradit i HDD, protože uchová data i po přerušení napájení. Toho se právě může využít i u DRAM pamětí a HP mluví i o nasazení memristorů do procesorů, místo současných cachce struktur. Pro představu HP uvádí, že by nasazení memristorů do CPU zvýšilo jejich výkon a možnosti rázem o 10-20 let podle Moorova zákona!
(Memristor pod mikroskopem - nanotechnologie v akci)
O memristory má zájem celá řada společnost HP už oznámila, že chystá licencování a spolupráce s dalšími společnostmi. Jsem si celkem jist, že mezi prvními budou třeba Intel i AMD (pokud už dávno nejsou). Zdá se to neuvěřitelné, ale podle HP jde výroba a vývoj tak dobře, že v roce 2013 se reálně opravdu můžeme dočkat prvních SSD disků založených na memristorech a o rok později by HP rádo vidělo první DRAM paměti. Je jasné, že v případě úspěšného nasazení a otestování, by tenhle úžasný prvek byl masivně rychle nasazován všude, což by znamenalo obrovský revoluční skok a kolem roku 2015-2016 by už memristor mohl být samozřejmostí a současná technologie NAND, DRAM a obecně pamětí by byla archaická.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|