Kdysi dávno velmi konkurenční prostředí, kterému dnes vládnou tři výrobci.
Operační paměti (RAM, DDR) jsou zásadním prvkem nejen počítačů, serverů, ale i telefonů a další elektroniky. DDR4 jsou aktuálně nejpoužívanější křemíkové mikročipy na světě a jejich spotřeba setrvale roste. Ostatně na trh přicházejí telefony s již 16GB RAM, běžné počítače mají dávno 16GB RAM (2x 8GB) a ve velkém se dnes osazují i 32GB (2x 16GB). A na trh vyráží už i běžně dostupné 32GB moduly, tedy 2x 32GB konfigurace se letos stane běžnou záležitostí. No a v serverech se bavíme běžně o stovkách GB až jednotkách TB paměti na systém. Není tedy divu, že přes výrazné výkyvy cen těchto čipů, si výrobci pamětí rozhodně nemohou stěžovat, že by živořili.
Bohužel konkurenční prostředí už zdaleka není tím, čím kdysi bývalo v této oblasti. Ostatně víte, že stále ještě probíhá vyšetřování a pokutování tří hlavních výrobců, u kterých existuje podezření podpořené mnoha důkazy, že se v nedávné minulosti prostě přímo i nepřímo domlouvali na cenách, strategii rozvoje výroby a kapacit atd. Jednoduše cenové manipulaci. Všichni to sice popírají, ale jen tak náhodou vždycky když jeden zvýšil ceny, ostatní udělali totéž, a to samé bylo s omezením výroby, což podpořilo další růst cen, tedy to, co chtěli všichni tři. Až když se celá věc začala oficiálně prošetřovat, najednou se ceny hnuly směrem dolů a objevily se různé strategie rozšiřování/utlumování výroby apod.
Situace na poli pamětí se nelíbí hlavně Číně, která samozřejmě spotřebovává většinu pamětí, protože většina všeho se vyrábí v Číně. A tak vznikají noví výrobci, kteří postupně rozjíždějí výrobu v Číně a zatím to dotáhly na 5% trhu. Zbytek ale stále opanovávají jen tři firmy a některé speciální žádané technologie pamětí nabízí jen tito tři, nebo dokonce jen dva výrobci.
Třetí je tedy tradičně Micron, jehož podíl vystoupal v závěru loňského roku na 22,3%. Na druhém místě je jako obvykle SK HYNIX, který se dostal na 29,2%. Obě firmy mírně posílily jak v počtu dodaných čipů, tak v příjmech. Mírně oslabil jen největší výrobce DDR4 čipů. A tím není nikdo jiný než SAMSUNG. Jeho DDR čipy najdete na 43,5% všech operačních pamětí na světě.
Tito tři výrobci tak dohromady ovládají 95% trhu s DDR4, což rozhodně nesvědčí konkurenčnímu prostředí. Současně se jim také nelíbí aktuální nízké ceny pamětí, a tak dělají vše pro jejich zvýšení. Omezují produkci, odkládají investice do rozšíření kapacit, převádějí ji na jiné typy čipů, uměle drží omezenou dostupnost dražších typů jako jsou GDDR6 či HBM2 atd. A protože jsou jen tři, není pro ně žádný problém se nepřímo „domlouvat“ a stínovat. Koneckonců, co je dobré pro jednoho, je dobré pro všechny tři, protože společně prostě tvoří celý trh a bez jejich produktů se svět neobejde.
Tento rok se tak očekávalo zdražení operačních pamětí až o 30%, kdy aktuálně jsou paměti velmi levné. Zdražení je zdá se nevyhnutelné, ale nejspíše se ještě chvíli odloží, protože nákaza koronavirem v Číně, která výrazně omezila výrobu elektroniky a PC, snížila logicky spotřebu, a tedy poptávku po RAM. Ty se vyrábí mimo Čínu a s minimem personálu, takže jejich výroba žádné problémy nemá. To pro výrobce pamětí ale není dobrá zpráva, DDR4 by tak najednou mohl být alespoň chvíli přebytek na trhu, a ceny to tedy poslat ještě níže. Osobně tedy doporučuji, pokud uvažujete nad nákupem pamětí, tak situaci sledovat, protože teď a následujících několik týdnů může být nejlepší doba a tahle situace se už nemusí hodně dlouho opakovat.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|