Současným standardem operačních pamětí jsou DDR3 moduly, které vystřídaly DDR2 vloni …
I pole operačních pamětí se mění. Nové DDR nahrazují staré. V roce 2007 na trh dorazily první DDR3 modely. O rok dříve, tedy v roce 2006 se ale teprve DDR2 moduly staly standardem a nahradily kompletně DDR1, které tu byly dominantní od roku 2002. DDR3 trvalo 3 roky, než se prosadili jako současný standard. A ještě nějakou dobu nás neopustí. Počítá se jen s nárůstem standardních rychlostí a standard JEDEC by měl dosahovat až 2133MHz.
Firmy už ale také pilně pracují na nástupci DDR3 tedy operačních modulech DDR4. Na internetu se objevilo pár realistických plánů ohledně nástupu nové generace operačních pamětí. V současnosti už se pilně ladí a připravují věci tak, aby se v příštím roce finálně dohodly výchozí specifikace DDR4. Na trh by pak měly DDR4 moduly dorazit v průběhu roku 2012. Opět by ale mělo trvat téměř celé 3 roky, než se DDR4 stanou dominantním standardem a vystřídají DDR3. A co mají DDR4 přinést? V první řadě to půjde v ruku v ruce s kompletní změnou v paměťových řadičích v procesorech. Už by nemělo hrát roli dvoukanálové nebo tříkanálové uspořádání. Co paměťový modul, to vlastní kanál. Samotné DDR4 moduly by měly začínat na rychlosti 2133MHz a vrcholným JEDEC standardem by měla být rychlost 4266MHz. Lze očekávat, že se objeví i 5GHz moduly, ostatně na trhu už dnes máme DDR3 schopné dosáhnout frekvence 2,6GHz a JEDEC standard by měl být jen těch 2133MHz. DDR4 paměti by si opět díky nižším výrobním postupům měly vystačit s napájením pouze 1,2V, u DDR4L edic pak jen s 1,05V.
Každopádně tohle je poprvé, co o DDR4 co by budoucím standardu operačních pamětí, slyšíme nějak více konkrétně mluvit. Nic není finální a ještě se mohou některé věci měnit. A kdo ví, třeba nakonec DDR4 vynecháme a skočíme rovnou na DDR5 :). Každopádně dříve jak v průběhu roku 2012 DDR4 na trhu určitě neuvidíme a bude trvat další 2-3 roky, než o nich budeme běžně uvažovat místo DDR3.
Pridávam štandardný diskusný príspevok, že ešte stále frčím na dnes už neštandardných DDR2 moduloch... Moja štandardná doba prechodu na nové štandardy býva neštandardne dlhá.
Já mám také DDR2, sice už existovaly DDR3 paměti, když jsem kupoval desku a počítač, ale ta cena byla příliš vysoká...
Mimoto kromě frekvence je důležité i časování a to s vyšší frekvencí bývá vyšší, takže ten nárůst výkonu není zas tak velký a ta spotřeba vyšší řady DDR není nijak závratně nižší a úspornější, ne?
Taky mám DDR2, konkrétně 1066MHz a 4 GB, takže v brzké době ještě přecházet nebudu. V té době(v září to budou 2 roky) byly DDR3 strašně drahé a hlavně první desky s AMD 790GX ani DDR3 neměly, protože v té době CPU od AMD myslím ještě ani neměly podporu DDR3. Teď mám v desce 4-játro na 3,6GHz a chystám se na HD 5850 no a za rok půjdu asi ještě do 6-játra a nechám to už dosloužit(asi zhruba další rok), takže desku a paměti budu měnit až po čtyřech letech? Vcelku dlouhá doba, tedy pokud to přežije.
No já jsem zjistil, že můj neoblíbený ASUS vydal update biosu pro moji mateřinu a umožní mi na čipsetu 690G provozovat procesory do AM3 patice. Takže moje DDR2 budou pro mě zřejmě ještě dlouho standardem. Navíc mají lepší časování než DDR3.
Pěkně napsáno kolego fakt jsi mě pobavil a hlavně tě chápu já sice makám již na DDR3 ale zase takové rozdíly ve výkonu jsem nepocítil.Dokážu jsi ale jednu věc představit a to tu cenu až nastoupí nová řada.To bude garda.Dál myslím že bude lepší když se přejde rovnou na DDR5 jelikož ty se používají již dnes v gráfách běžně.
Jasné, že som to zveličil... DDR3 ma budú zaujímať až s príchodom Bulldozerov. DDR2 mám ešte stále preto, lebo keď som kupoval súčasnú dosku (04.2009), stále sa mi oplatilo zobrať DDR2 model a k tomu za 56€ DDR2 pamäte. Tie isté DDR3 boli vtedy tuším za dvojnásobok. Až na konci minulého leta sa ceny začali vyrovnávať, ak si dobre pamätám.
Já jsem na DDR2 přecházel s koupí new pc v 07/07 (AM2 GA-MA69G-S3H AMD 690G+ cpu AMD 4000+ vga 1900GT+ Kingston 1GB cl4 - 1749,-) A kromě desky a rozšíření pamětí je zbytek už jinej. Viz "moje sestava"
Stastny to clovek. Ja som vtedy s doskou ramky nekupil (pozical som si 2gb) a teraz su aspon 2x drahsie (pred casom boli dokonca 3x)
Anonymní - DDR5
2010-08-16 18:51:30
DDR4 sú krokom vedľa, čo sa ukázalo už pri použití na grafikách. Rozumným krokom by bolo naozaj skočiť rovno na DDR5, aj keď nechcem vidieť tie latencie ...
neplet si DDR a GDDR to jsou drobet odlišné technologie a co když jelikož gDDR5 by se správně měli značit jako QDR jelikož přenášejí 4 hodnoty na takt a 1bit linku proto se obávam že DDR4 budou mítjen takoví názem a možná v realu pujde o QDR paměti jako je na současnejch grafikách
bz mne zajimalo jak to bude,... kdysi zaviselo na virobci desky, jaky radic pamneti instaloval a jake byli podporovany, dneska, kdyz je integrovan v procesoru, se o ddr4 muze akorat mluvit dokud nebudejeho radic v procesoru,...
Nastup nove generace by to mohlo opozdit pac takovej radic nema smysl delat pro 0,1% uzivatelu, ale zas vyvoj se nezaplati dokud budou nevyuzitelne z dubodu nepodpory ze strany vyrobcu procesoru
DDR4 se podle me neprosadi,protoze jinak by uz museli byt skoro "vsude". Jedina vec na ktere sem videl DDR4 byla ATi Radeon X1950XT a takle GK uz ma sve nejlepsi leta taky za sebou.Hlavne nevim kdo by je a za kolik vyrabel kdyz je dnes nikdo pokud vim nedela.
Vite někdo, proč současné CPU zvládají využít kapacitu paměťové sběrnice pouze na 50%? Já jedu na DDR3/1066, teoreticky by měl CPU mít k dispozici 16 GB/s. Jenže všechny benchmarky ukazují, že ve skutečnosti CPU zvládá číst nebo zapisovat rychlostí 7,5 GB/s.
Záleží jaký je to CPU a jakou má sběrnici. Pokud je to Core 2 řada, tak ta jede přes FSB a při FSB 1066 je právě teoretické maximum 8,33 GB/s a při FSB 1333 10,6 GB/s, takže pro ně např. nemá dualchannel s DD3 prakticky žádný význam. Novější CPU s integrovaným řadičem paměti mají přenosovky vyšší, tam jsou ovozeny od násobku HT u AMD a QPI u Intelu, ale to moc spočítat neumím...
tak to já mám DDR2 už čtyři roky, na tý samý desce. Pořizoval jsem to, když vylezly Core 2 Duo. Mám 3GB RAM 800Mhz. Vystřídal jsem tam dvě dvoujádra e6300 (to první), E6750, ted jedu na Q8300 na 3Ghz. Měnit to tak dva roky nebudu. Proč taky...
Otázka je, zda v budoucnu budou ještě nějaké paměti pro grafiky. Když bude grafika v CPU a AMD zřejmě brzy dokáže, že to nebude žádné ořezávátko hned u prvního kusu co vydají, tak je možné, že časem prostě diskrétní grafiky zcela vymizí. I když by pak TDP procesoru asi šlo slušně nahoru u highendu. Ale já jsem rozhodně zastánce integrace a miniaturizace.
taky zastávám miniaturizaci a integraci, ale všeho s mírou. nerad bych se dostal do doby, kdy bude šecko na jednom čipu a nebudeš si moct vybrat jaký procesor a jakou grafiku budeš chtít a to jen proto, že výrobci cpu budou dělat každý 4 modely a nic víc....
Ja za nu nie som - az privelmi by sa to podobalo stylu Apple - malo moznosti volby a vymena dielu je nevyhodna (kedze budes kvoli novej "grafike" musiet platit aj za CPU). Na druhej strane, kompabilita, prepojenost a spolupraca GPU a CPU by bola vynikajuca, avsak, dnes uz nie je s prepojenim problem, aj co sa tyka roznych znaciek HW. Edit: Co sa tyka hotovych zostav do kancelarie, alebo tzv. "tesko zostav", tam by sa integrovane grafiky ujali
však jsem psal, všeho s mírou... ono jako je to pěkná věc a proti paměťovým řadičům a podobným serepetičkám přímo v CPU nic nemám, ale prodávat pouze high end CPU s high end grafikou uvnitř už mi tak skvělý nápad nepřijde jo, doufám že u diskrétních grafik ještě nějakou dobu zůstanem... :-D