Za současné situace to asi není tak překvapivé. Operační paměti zdražují. Výrazně.
Poptávka po pamětech je stále velmi vysoká, i když na rozdíl od jiných oblastí, výrobci výrobu celkem zvládají a v tuto chvíli není pamětí vyloženě nedostatek, což je asi jediná pozitivní zpráva. Speciálně v ohledu, že je velký nedostatek prakticky všech ostatních čipů a elektro-komponent, kdy někteří museli už i pozastavit výrobu některých produktů. Nejvíce automobilky, ale omezená je i produkce mnoha jiných komponent. Problémem totiž nejsou jen CPU a GPU, ale především elektronika jako napájecí kaskády, cívky, měniče, „kondíky“ a mnoho dalšího. Ty jsou extrémně nedostatkové a bez těchto za normálních okolností běžných a laciných komponent, prostě funkční elektroniku nevyrobíte.
Každopádně výrobci pamětí jsou samozřejmě zasaženy stejně jako jiní, zejména rostoucími náklady na křemík, materiál obecně a také na dopravu. Tohle jsou faktory, které tak stojí za současným nárůstem cen i pamětí, kde ale jiné aktuální problémy s výrobou či nedostatkem nejsou. Přesto je posun cen poměrně výrazný. V druhé polovině roku 2020 a zejména na přelomu 2020/2021 jsme se radovali z velmi příznivých cen, kdy se ceny propadly až někam k 1800 korunám za 2x 8GB DDR4 3200MHz. Nyní ale za poslední 2,5 měsíce šly ceny strmě vzhůru a tentýž kit 2x 8GB DDR4 3200MHz se dnes prodává v průměru za téměř 2500 korun.
V případě dnes atraktivnějších 2x 16GB (32GB) konfigurace DDR4 3200MHz se ceny pohybovaly minulý rok už kolem 3500 korun vč. DPH. Nyní jsme zpět na 5000 korunách, což už je trochu méně příjemné.
Dobrou zprávou je, že proti zdražení některých jiných komponent …. ehm grafické karty… ehm, … je tohle zdražení o pár stokorun u dostupnější 2x 8GB konfigurace prakticky bezvýznamné, tím spíše že se navíc za ty peníze dají ty produkty snadno sehnat. Navíc ty vyšší ceny jsou spíše dané prostě aktuálními náklady na materiál a značně přepálenými cenami dopravy, která je stále omezená. Nesouvisí tedy s tím, že by si sami výrobci pamětí navyšovali marže a utlumovali výrobu. Stejně se bavíme ale o procentuálně významném navýšení.
Jaký bude trend je ovšem otázka. Nikdo si to odhadnout netroufne. Pokud by se konečně vyřešila koronavirová krize očkováním a dostala se doprava do normálu, náklady by mohly jít zase níže a ceny by tak klesly. Tedy alespoň v případě DDR4 pamětí. Nicméně jsme také na začátku masové výroby DDR5, které se na trhu začnou v prvních běžných kitech objevovat v Q3 a hlavně Q4 tohoto roku. Příští rok už budou součástí široké nabídky. Je to samozřejmě proto, že očekáváme nástup DDR5 platforem ALDER LAKE od Intelu a RYZEN „ZEN4“ od AMD. Ceny DDR5 ale budou vysoké, ale také rychlé. Nabídka začne někde kolem 5200MHz, což by měl být i podporovaný základní standard u nových Intel/AMD platforem a velmi zrychlí postupně vysoko nad 6000MHz. Současně nové čipy DDR5 budou mít dvojnásobnou kapacitu proti DDR4. Ale vyráběny jsou dražšími pokročilejšími procesy. Každopádně odhaduji, že cena nějakých normálních DDR5 5200MHz bude zhruba začínat někde na téměř dvojnásobku DDR4 3200MHz. Ale uvidíme. Jak říkám, první kity dorazí ještě tento rok, ale aktuální budou v závislosti na tom, kdy Intel nebo AMD reálně uvedou DDR5 platformy na trh, což dříve jak v samém závěru tohoto roku nebude. Reálně počítejte spíše až s rokem příštím.
DDR5 ale budou jako první nasazeny v mobilní oblasti. Vlastně u SoC ARM už jsou, nový výkonný telefon ASUS ROG Phone 5 má osazeny LPDDR5 paměti. Stejně tak je použijí v závěru roku první mobilní notebooky. Zde je výhoda proti DDR4 jasná. Kromě výrazně vyšší propustnosti jsou hlavně výrazně efektivnější energeticky. Mají prostě nižší spotřebu až o desítky % při stejné kapacitě jako DDR4. Proto u mobilních platforem už DDR5 nastoupily. U desktopu si budeme muset počkat o něco déle … ale už je to na dohled ;).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|