Světem letí zpráva, že prý v příštím roce výroba pamětí převýší poptávku.
V současnosti nás při nákupu počítače (a mnoha jiného) trápí vysoké ceny operačních pamětí. Z toho důvodu mnozí pochopitelně odkládají nákup nového PC. Ceny operačních pamětí jsou stále vyloženě nechutné a může za ně diskutabilní politika tří zbývajících velkých výrobců, kteří v současnosti mají marže kolem 50%, což je 2 až 3 násobek normálního stavu. Existuje více než reálné podezření, že se tito tři výrobci na cenách domluvili. A to, pokud ne přímo, tak určitě nepřímo, omezili produkci a podezřele stejně zvyšovali ceny.
Aktuálně jsme stále na vrcholu, nebo spíše těsně pod ním, když paměti přeci jen od začátku roku cca o 10% zlevnily. Stále ovšem platíme minimálně 1000 korun za 4GB modul a minimálně kolem 2000 korun za dnes obvyklý 8GB modul, takže při dnes běžném nákupu 2x 8GB platíme 4 až 5 tisíc korun, což už se značně promítne do ceny celého PC. Stále je tak cena paměti minimálně na dvojnásobku toho, kde byla ještě v roce 2016.
Konečně však máme naději, že ceny budou postupně klesat. Pokles se ostatně během druhé poloviny tohoto roku očekával, a to v souvislosti s tlakem na výrobce a vyšetřováním jejich kroků, které vedly k tak zásadnímu zdražování. Především však startují svou výrobu velké čínské továrny. Jedna již běží a druhá brzy odstartuje. Ačkoliv oba tito nový výrobci nabídnou zatím jen pomalejší paměti, část trhu tím obsadí, zejména když Čína aktivně bojuje proti současným výrobcům pamětí a chce vlastní produkci. Čína je zdaleka s velkým náskokem největším odběratelem DDR pamětí a pokud tamní poptávku alespoň z části převezmou čínští výrobci (což je plán), tak pro zbytek světa zbude více z výroby současných tří dominujících producentů.
Jinými slovy, výroba se konečně výrazně přiblíží poptávce a podle některých dokonce výroba převýší poptávku příští rok. Výrobci měli v plánu rozšířit své kapacity, ale nyní váhají, protože si samozřejmě zvykly na ty 50% marže, které nyní dosahují a doslova se topí v penězích a nechtějí větší produkcí zavdat k jejich logickému poklesu. Udržet současné ceny se jim ale téměř jistě už nepodaří, což je dobře pro celý PC trh a nás zákazníky. Zlevňování se tedy zdá nevyhnutelné, ačkoliv předpokládám, že bude velmi pozvolné a záležet bude právě na Číně, tamních dvou nových výrobách a to, jak převezmou část tamních zákazníků.
Osobně bych ale trochu pochyboval o tom, že výroba nějak výrazně převýší poptávku. Maximálně se situace trochu narovná, ale že by pamětí někdy bylo více než poptávky, to se podle mě nestane. Jednoduše totiž neexistuje nic jako dostatek paměti :) a poptávku po pamětech můžeme snadno zvednou. Servery, datová centra, pracovní stanice, ale i naše vlastní PC, herní konzole a další a další, vše klidně spotřebuje tolik paměti, co se do nich jen vejde! A v současnosti hlavně kvůli cenám zdaleka nejdeme na maxima možného. Pokud by 16GB nestálo dnes 4000 – 5000 korun, ale stály do 2 tisíc, tak by každý PC měl 16GB. 32GB by tak úměrně tomu stálo co dnes stojí 16GB, tak by spousta lidí těch 32GB kupovala a to samé platí o 64GB či 128GB paměti. Takže prostě nesouhlasím s tím, že poptávka převýší výrobu. Vždycky se dá osadit více paměti. Pokud by se běžně prodávaly 16GB a 32GB moduly, kupovali bychom 2x 16GB nebo 2x 32GB atd.
Poptávku je snadné zvednout a prostě výroba pamětí ji nikdy nedožene :). Může ji pro většinu trhu srovnat a přispět k jejímu růstu správnou nabídkou za správnou cenu, ale paměti prostě nikdy nebude dost :). Každopádně výhled do dalších měsíců je optimistický a snad tedy ceny budou pomalu klesat i nadále. Nejsem schopen vám ale dát žádný výhled, jak moc a kam v dohledné době, osobně předpokládám maximálně jednotky % za kvartál zatím.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|