Co z počátku vypadalo na drobný problém, začíná nabývat poměrně velkých rozměrů.
V úterý společnost Corsair oficiálně oznámila hromadné stahování svých DDR3 pamětí z trhu. V oficiálním vyjádření společnosti se dočteme, že se to týká konkrétně produktů: TW3X4G1600C6GTF (1600 MHz, CL6-6-6-18), TR3X6G1866C7GTF (1866 MHz, CL7-8-7-20), TR3X6G2000C8GTF (2000 MHz, CL8-8-8-24), TR3X3G2000C7GTF (2000 MHz, CL7-8-7-20) a TR3X6G2000C7GTF (2000 MHz, CL7-8-7-20). Týká se to tedy pamětí Hyper-X, které disponují hlavně čipy ELPIDA. Společnost ale uklidňuje, že na zakoupené moduly poskytuje stále plné záruky. Zdálo se tedy, že Corsair má máslo na hlavě. Jenže už v té době se hovořilo o tom, že to není jen Corsair (a není to vinna Corsairu) kterému paměti DDR3 selhávají.
Dnes oznámila společnost OCZ v podstatě to samé. OCZ sice tvrdí, že problémy se u nich neobjevily, ale přesto stahují své paměti z trhu. Podle mého názoru by to nedělali, kdyby se problémy neobjevily. Opět se stahování týká paměťových modulů DDR3, a opět s čipy ELPIDA. Jak u Corsairu, tak u OCZ nejsou problémem postiženy paměti, které nesou jiné čipy, například Micron. Zdá se tedy, že viník je dopaden. Společnosti ELPIDA se cosi nepovedlo. A protože ELIPDA je velmi významným producentem paměťových čipů, lze odhadovat, že bude jen otázkou času, kdy se ozvou i ostatní výrobci s podobným krokem. Elpida má tedy poměrně dost velký problém, který v tak vypjatém businessu, kterým je výroba pamětí, kde jsou marže velmi nízké, bude asi dost finančně citelným zásahem, což v době krize také na náladě nepřidá. Nás ale jako zákazníky hlavně zajímá, co, kdy, kde a u čeho se to lidově řečeno podělalo a kdy bude situace vyřešena tak, že se nebudeme muset zabývat, jakými konkrétními čipy jsou ty které DDR3 operační paměti vybaveny, abychom náhodou nemuseli řešit reklamace.
Samozřejmě, že jsou.. Ony je používaj oba - Kingston HyperX i Corsair Dominator GT, prakticky jakákoliv ramka co má opravdu hodně nadstandartní rychlost a CL je nejspíš postavená na nich.. a všechny jsou opravdu hodně drahé.
No ona to nemusí být Elpida, co bude mít problém, jelikož všechny stahované paměti jsou nestandardní přetaktované typy, tak záleží na tom jaké smlouvy a záruky Elpida na ně dala. Pokud Elpida zaručoval bezchybnost na standardních prekvencích a napětích, a výrobci využili výkonové rezervy, tak je Elpida z obliga. Zajímavý námět na pátrácí akci, co DD :-)
Netřeba, všechny chipy jely a umíraly na stock frekvenci na kterou byly vybrány. Chipy se nedělaj na určité frekvence, ale jako procesory se prostě testujou na čem pojedou..
Díky DD za soupis pamětí od Corsairu a zároveň dávám dotaz do pléna, jestli někdo nemá přehled o situaci v OCZ, nebo kde přesně získat na jejich stránkách info (já ho nenašel). Konkrétně se mi jedná o moduly s výrobním číslem: OCZ3P1600LV6GK
Jsou to dle mě jedny z nejlepších DD3 pamětí co se týče poměru cena / výkon a patří k nejprodávanějším pro Core i7, tak jestli je u nich také riziko... Díky
Bez obav, D9KPT nebo D9JNM, tedy Micron.. ty nezabiješ ani 2,2V (teda pokud je budeš chladit I když časem by při tom asi zdegradovaly.. takže rozumné max chlazených 2V.
Chipy Elpida Hyper MNE jsou používané v naprostých high end ramkách, protože umožňují velmi vysoké frekvence při velice nízkém CL.
Problém je, že jejich úmrtnost je zřejmě přes 50% a není to způsobeno voltáží.. ramky prostě samy od sebe po čase zemřou, nebo případně pokud je někdo prožene 32MB SuperPI či něčím podobným.. nesnesou zátěž.. bohužel.
Většiny uživatel se to nedotkne, protože nejlevnější ramky s Hyper MNE stojí kolem 6k Kč.
Jinak konkurencí je Samsung HCF0 a Micron D9KPT .. nicméně Micron je spíš symbolickou, protože při 2000MHz dají ty ramky maximálně 7-8-7-7. A tuším, že ne zrovna na 1.65V.
HCF0 mají také tendenci sem tam zemřít, ale oproti Elpidě jsou super odolné.
Ještě existují také dost dobré Elpida BBSE, které zatím pokud vím neumírají.. nicméně, na schopnosti Hyper MNE nemají.. naštěstí ale nemají ani jejich křehkost.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!