Společnost RAMBUS, se kromě žalob na kde koho, zabývá hlavně technologiemi paměťových modulů.
Dlouho jsme v souvislosti se společností RAMBUS neslyšeli o ničem jiném, než kde koho kdo žaluje. Je dobré si připomenout, že RAMBUS má také v rukávu přeci jen řadu zajímavých technologií. Jednou z nich je i technologie paměťových modulů XDR. Rambus demonstroval paměti na frekvenci 7,2GHz!
Tyto paměti pak jsou také prý o 40% energeticky úspornější než GDDR5 a mají také dvojnásobnou propustnost, než GDDR5. Například 3,9GHz GDDR5 mají při 256bit sběrnici propustnost nějakých 124,8GB/s, Rambus XDR 7,2GHz má při 128bit sběrnici propustnost 115,2GB/s a v případě 256bit je to tedy přes 230GB/s. Podle společnosti RAMBUS mají XDR potenciál až pro rychlost 10GHz. Na druhou stranu GDDR5 rozhodně neřekly poslední slovo. Například společnost Samsugn nedávno začala s výrobou prvních 7GHz GDDR5 čipů, které se jistě časem objeví i na nových generacích grafických karet. XDR paměti v současnosti ale vyrábí pouze v omezeném množství společnosti Elpida a Samsung a jediný produkt, které ve velkém XDR paměti nasazuje, je herní konzole SONY PS3. Překážkou k nasazení XDR pamětí, třeba i v našich počítačích, je orientace téměř všech na DDR technologii, takže výroba XDR by byla prostě daleko dražší. Kromě toho RAMBUS by určit vybíral tučné licenční poplatky, takže se XDR pamětí v počítačích asi jen tak nedočkáme.
Nu v minulosti se rambusu nepodařilo protlačit XDR paměti ani když je podporoval Intel, takže nevím kdo by za nimi musel stát tentokrát aby je prosadili. Navíc jestli nasadí ceny jako dříve.
Nebyly to XDR ale RDRAM, a svyho času byly na highend od Intelu jedinou možností, jejich cena byla hodne nadsazená na rozdíl od DDR, ale vykonostně na ně DDR zdaleka neměla.
Neznámý
2009-06-27 08:11:19
No tak, a to tak, s tím zdaleka, bych si nebyl, a to bych si nebyl, až tak, docela jistý, pravda je, že, o něco vyšší výkon, než Operační paměti DDR1-RAMky, mněli ale nebylo a to nebylo, to zase, až tolik, o moc, a co to jako-že, čím, novější Playstation 3, tím má v sobě, rychlejší Operační paměti a nebo, jak tomu mám, rozumnět, a nebo, jak co?
Ty pameti byly oproti DDR o hodne vykonejsi, ale pocitac v te doby to neumel vyuzit! Pridalo to max 1-2% vykonu navic celemu PC, ale to za ty penize urcite nestalo zato. Proto se to nakonec neprosadilo
ono to je jinak. RDRAM byly "streamovací", jejich výkon byl (mohl být) i horší, záleželo na tom, jak se z/do paměti četlo/zapisovalo. Pokud jsi dokázal číst z RDRAM dlouhé bloky, byly rychlejší, na náhodný přístup zase pomalejší.
Ono to bylo tak: v té době končily klasické 133MHz SDRAM a přicházely první DDR, tehdy na "famózní" frekvenci 100MHz (200MHz efektivně). Je faktem, že první 2 měsíce byly RDRAM rychlejší, ale díky nízkým cenám (min. v porovnání s RDRAM zatíženými lic. poplatky), vysoké konkurenci a tím i velkému inovačnímu tlaku, se během pár měsíců postupně objevily DDR 266, 333, 400 a s nimi optimalizované čipsety a milý RDRAM šel velmi rychle výkonnostně do kopru.
Intel s tím měl veliké problémy, protože mohl myslím celý rok dodávat své nové P4 buď jen s SDRAM nebo RDRAM. Mimo jiné i toto byl aspekt, který ovlivnil relativně velký úspěch AMD s novějšími AthlonyXP.
Takže já se ani nedivím, že s Rambusem nechce nikdo mít nic společné, zkušenost Intelu je varující. Sony na tom s PS3 taky není moc dobře
"Tyto paměti pak jsou také prý o 40% energeticky úspornější než GDDR5 a mají také dvojnásobnou propustnost, než GDDR5."
To je snad každému jasné, když mají paměti větší frekvenci, že mají větší propustnost. Pokud paměti GDDR5 můžou pracovat na 7GHz, tak tutéž propustnost mají také.
GDDR5 memaji stejnou propustnost, GDDR5 jsou QDR (quadruple data rate) - 4bity/takt , zatimco XDR jsou ODR (octal data rate) - 8bitu/takt.
Pokud jsou XDR odladene, tak by mohly GDDR5 vyrazne preskocit v prenosovych rychlostech pri srovnatelnych latencich (coz byl prave problem RDRAM). U GK je potreba hlavne sirka pasma, nahodne pristupy do pameti se daji velmi dobre predpovidat, cimz se minimalizuje vliv latence.
Nicmene politika a chovani Rambusu na trhu jim nedava moc sanci na ukecani jednoho z hlavnich hracu na trhu pro vyuziti XDR na GK - s Nvidii se soudi na mnoha frontach; u AMD-ATi by uziti XDR slo proti politice cost/value; Intel uz ma s Rambusem zkusenosti ...