Nová generace grafických karet by mohla být vybavena extrémně rychlými paměťmi.
Přípravy nové generace grafických pamětí, tedy GDDR7, jsou v plném proudu. Podle některých odhadů by jejich produkce mohla začít ještě koncem letošního roku, nejpozději příští rok. Už nyní ale výrobci představují své modely, které nachystají do produkce. Na blížící se konferenci věnované novinkám v oblasti pamětí, se mají představit konkrétní varianty GDDR7. Od Hynixu to budou čipy s 34GHz, SAMSUNG ale představí prý rovnou čipy s 37GHz!
S takhle rychlými čipy by současné mainstreamové 256-bit grafiky měly výrazně vyšší paměťovou propustnost než nejlepší TOP high end 384-bit grafiky současnosti. Samozřejmě při zachování současné high end sběrnice 384-bit jakou mají RX 7900 XTX nebo RTX 4090, by propustnost v kombinaci s GDDR7 stoupla o více jak 75%! Pravda, žádná ze současných karet nepoužívá ty úplně nejrychlejší GDDR6, které mají 24GHz. RX 7900 XT má třeba pouze 20GHz, RTX 4090 pak 21GHz čipy. Zatím nejrychlejší grafické GDDR6 nese v základu 256-bit RTX 4080 SUPER, která je má natavené na 23GHz. Stále tedy ještě GDDR6 nejsou plně využity v high endu.
Samozřejmě ta rychlost a tomu odpovídající propustnost u GDDR7 by měla být při zachování spotřeby, kterou mají současné GDDR6, ovšem v jejich případě tedy dnes na mnohem nižší frekvenci a výsledné propustnosti. Zatím by se to navíc mělo obejít bez zvýšení kapacit, kdy hlavní výrobci plánují hlavně čipy s kapacitou 2GB. Ovšem existují i testovací 3GB verze čipů, které ale budou pomalejší. Obecně předpokládejme, že na prvních high end grafikách, které vůbec ponesou GDDR7, nebudou použity až 37GHz čipy, ale jen pomalejší. A kdy se dočkáme?
Jak jsem napsal v úvodu, podle optimistických odhadů by produkce GDDR7 mohla začít letos, ale spíše to vypadá na příští rok. Rozhodně pokud jde o nějaký významný objem, který by dával naději na nasazení na běžné grafické kartě. Samozřejmě budou drahé, takže použití nejdříve v high endu je pochopitelné. Zda však GDDR7 budou použity už u nadcházející generace grafik, je otázkou. Pochybuji, že budou použity u AMD RDNA 4 karet. U Radeon RX 8000 série totiž nebude nový high end. Alespoň ne nástupce NAVI 31, který kvůli složitému vývoji MCM čipletovému řešení, se dočká nástupce až v rámci RDNA 5 (tedy NAVI 51), a to nejdříve koncem 2025. Z RDNA 4 tedy zbývají jen dvě malá řešení pro mainstream a low end, a u těch se nedá kvůli ceně moc předpokládat nasazení drahých GDDR7 pamětí. Také konkurence od Intelu v podobě grafik Battlemage, které dorazí začátkem 2025, má spoléhat na GDDR6 a také půjde o maximálně mainstreamové a low endové karty. Otázkou je stále NVIDIA a její RTX 5000 série, i když s tou to vypadá různě. Ale je téměř jisté, že ani RTX 5000 se letos nedočkáme a na trh půjdou vylepšené RTX 4090 SUPER apod.
Jinými slovy je téměř jisté, že nová generace high endu dorazí až v průběhu 2025. První NVIDIA ve formě RTX 5090, následovaná nejdříve v závěru roku 2025 novým Radeon RX 9900 XTX (RDNA 5) MCM řešením. U obou je pravděpodobné, že by už GDDR7 mohly mít. Možná NVIDIA ne, kvůli načasování, ale pro později vydávanou novinku AMD by už GDDR7 připraveny a ve výrobě být mohly na tom konci 2025. Pokud by spadla vydáním až do roku 2026, už bych použití GDDR7 považoval za prakticky jisté.
Samozřejmě GDDR7 budou zajímavé i u nové generace konzolových platforem, která se jako první očekává od Microsoftu kolem roku 2026, a tam si GDDR7 určitě představit také umíme. A byly by velkým přínosem s ohledem na ty rychlosti. Každopádně to vypadá, že vývoj na poli pamětí rozhodně nestagnuje :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|