Nástup DDR5 pamětí, opravdu silně ovlivní výkon nových platforem AMD a Intelu.
DDR4 paměti sice dokáží dnes nabídnout rychlosti až kolem 5000MHz běžně také, ale v praxi jejich přínos u stávajících platforem AMD a Intelu není o moc vyšší, než u standardních 3200/3600MHz modulů. Důvodem je prostě fakt, že na využití pamětí s vysokou propustností, musíte postavit procesorovou architekturu a platformu jako celek. Musíte se vypořádat s vyššími latencemi, který vyšší rychlosti pamětí přináší atd. Ale současné architektury procesorů AMD a Intel jsou prostě stavěné na DDR4 2133 – 3600MHz, což jsou rychlosti, se kterými se v rámci JEDEC standardů pro DDR4 počítalo. To že dnes dokáží výrobci nabídnout DDR4 paměti i s 5000MHz, je spíše dílem toho, že DDR4 poněkud přesluhují a měly tak delší čas na vývoj, stejně jako výrobní procesy pro ně.
Nicméně už na konci roku bychom měli vidět první ukázky DDR5 platforem AMD a Intelu a především příští rok už budou běžnou součástí nabídky. A výrobci pamětí jsou zdá se připraveni to rozjet. SAMSUNG aktuálně ukázal, co už teď dovede vyrobit. Prezentuje „standardní“ paměťový modul DDR5 RDIMM který nese neuvěřitelných 512GB a to navíc na rychlosti 7200MT/s tedy 7200MHz chcete-li.
Samozřejmě tenhle modul bude orientován na servery, ale i tady se tedy máme na co těšit, kdy Intel i AMD už připravuji DDR5 platformy XEON a Epyc. A vzhledem k tomu, že současný serverový DDR4 modul má nejběžněji 2666MHz u Intelu a 3200MHz u AMD, tak dvojnásobná rychlost, až dvojnásobná kapacita na modul u DDR5? To už se musí v praxi ukázat.
Pro běžná PC očekáváme, že výrobci se budou soustředit nejčastěji na 16 a 32GB moduly a to na rychlostech začínajících na 3200MHz. Nicméně většina modulů bude už značně rychlejší. Nejnižší JEDEC standard DDR5 je právě 3200MHz, ale počítá se už i s 8400MHz. Napětí přitom bude 1,1V místo současných 1,2V. Kromě toho se ale určitě objeví i 64GB moduly a dost možná později i 128GB a 256GB moduly pro běžná PC. Ostatně když Samsung dokáže udělat 512GB na modulu, tak s polovinou těch čipů dokáže samozřejmě 256GB atd. Vše je pochopitelně otázka i ceny.
Každopádně DDR5 zjevně přinesou masivní nárůst rychlosti ale i kapacit, a to zcela běžně na dvojnásobek toho, co máme s DDR4 dnes. Nicméně jak říkám, procesory/platformy na to budou muset být postaveny a navrženy to využít. Pokud ne, tak v přínos v praxi bude velmi malý, i když na papíře ten nárůst rychlosti bude obrovský. Každopádně příští rok s procesory AMD architektury ZEN 4 a novou AM5 platformou pro DDR5 a konkurenční Intel ALDER LAKE LGA 1700 platformou pro DDR5, to bude určitě zajímavé. Pochopitelně ceny tomu budou bohužel jistě také „adekvátní“ …
Tak doufám, že máte našetřeno :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|