Ceny pamětí jsou velmi vysoko, kartel tří dominantních výrobců pokračuje! Co se s tím dá dělat?
Tři výrobci dominují trhu s RAM, jsou to SAMSUNG, HYNIX a MICRON. Společné ovládají 96% trhu a kromě jich samotných téměř nikdo jiný nevěří tomu, že strmý vzestup cen DDR pamětí, kdy tito výrobci téměř současně zvedli ceny a snížili výrobu, nebyl nějakým způsobem domluvený z jejich strany. Na všechny výrobce jsou proto podány žaloby v různých částech světa.
Asi největší třenice jsou ale v Číně, která je z logických důvodů největším odběratelem a trhem pro DDR4 paměti vůbec a vysoké ceny pamětí komplikují samozřejmě život tamním výrobcům, z nichž mnozí jsou napojeni na vládu přímo i nepřímo. Čína tedy v posledních měsících jednala se všemi třemi výrobci, přičemž je obviňuje právě z kartelové dohody a umělého zvyšování cen a snižování produkce.
Sami výrobci vedou v Číně několik sporů, týkajících se hlavně patentových sporů a před pár dny soud v Číně rozhodl v jednom sporu, že žalující MICRON nejen nemá co žalovat, ale ještě bude sám potrestaný a nesmí některé produkty v Číně prodávat, protože porušuje patenty čínských výrobců. Je to jen malé procento produktů Micron, ale celé to vypadá, že Čínská vláda (kde vládne diktatura a komunismus, takže čínský soud=čínská vláda) se snaží tlačit na výrobce všemi prostředky a tohle je takové malé postrašení.
Čína sama se chce stát velkým producentem pamětí, nicméně brání ji v tom patenty a technologie, které k tomu potřebuje a nemá. Ty jsou v držení právě firem jako SAMSUNG, HYNIX či Micron. Aktuálně se objevilo obvinění, podle kterého podniká Čínská vláda rozsáhlou průmyslovou špionáž u všech tří výrobců RAM s cílem ukrást potřebné technologie a patenty. Samozřejmě si nějak neumíme představit, že by to Čína nedělala. Ostatně celý současný úspěch Číny byl postavený z velké části na kopírování technologií. Nyní však již mají Čínské firmy tak vyděláno, že si ty společnosti, od kterých kopírovali, nyní kupují. V případě RAM to ale asi není tak jednoduché, přitom právě paměti jsou klíčovou technologií a poptávka po nich jen poroste.
Čína tedy tlačí na výrobce RAM všemi prostředky a rozhodně nepřestane, protože jde o její státní zájem a budování vlivu ve světě podle nové doktríny, podle které chce v podstatě Čína vládnout světu v dalších desítkách let. Paradoxně je to však právě jen komunistická Čína, která má dnes šanci na to, monopol a diktát pouhých tří výrobců RAM, trochu oslabit a zatlačit tak ceny pamětí níže. Aneb takhle to vypadá, když zlo bojuje se zlem. Chtělo by to velkou revizi autorského práva a patentového práva a zrušit platnost většiny patentů (kromě klíčových technologických průlomů), které jen zdražují výrobu a zamezují tvorbě konkurence a omezují vývoj. Tomu by se měly věnovat USA i EU a Čína. Bohužel všichni teď mají starost o obchodní válku a CLA, což ve výsledku zaplatíme všichni, zejména všichni co s tím máme nejméně společného …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|