Nevíme sice k čemu nové paměti budeme moci osadit, ale všichni výrobci s DDR5 letos počítají.
Nedávno jsme tu měli oficiální oznámení společnosti KINGSTON, že v Q3 představí a uvede na trh herní DDR5 paměťové moduly (tedy série FURY/PREDATOR). To je důležité v tom, že pokud tohle řekne KINGSTON, který má přes 80% podílu na poli DDR5 paměťových počítačových modulů, zjevně je příchod DDR5 na trh v Q3 2021 hotová věc.
A pokud o tom snad ještě někdo pochybuje, se svou trochou do mlýna přichází CORSAIR, který oficiálně oznamuje, že se chystá na tento typ pamětí a plánuje je uvést na trh tento rok. Ukázal také pár grafů o tom, co nový typ pamětí proti současným DDR4 znamená:
CORSAIR operuje s rychlostí DDR5-6400, což je více než očekáváných 4800MHz, kde by měly DDR5 začínat. Nicméně víme o tom, že výrobci už teď mají rychlejší modely a plánují je také hned uvést. Takže 6400MHz zní velmi reálně. Je to také téměř dvojnásobek ve srovnání s dnešním běžným standardem DDR4 z hlediska propustnosti.
DDR4 3200MHz nabízí propustnost 26GB/s, DDR5 6400MHz to posouvá na 51GB/s. CORSAIR také vyzdvihuje další zajímavosti a přínosy nového standardu. Nižší napětí 1,1V proti 1,2V, potenciál k vyšší kapacitě, ON-DIE ECC atd.
Ale o přínosu DDR5 asi nikdo z nás dávno nepochybuje. Otázkou samozřejmě je, jak toho využití procesory a platformy AMD a Intelu, protože nejde jen o rychlejší paměti, musíte na to mít postavený také procesor, jeho řadič a platformu jako celek. A ačkoliv tedy výrobci počítají s uvedením a představením prodejních verzí herních DDR5 pamětí už na konec Q3, tedy přelom září/říjen, stále není jasné, zda je budeme mít k čemu osadit.
- K čemu budeme dávat DDR5?
Intel a jeho ALDER LAKE-S procesory, tedy Z690 platforma s novou LGA1700 paticí, sice bude na DDR5 spoléhat, ale procesory samotné budou docela slabé s pouze 8klasicky velkými jádry/16vlákny a 8malými ATOM jádry. Navíc stále není jasné, kdy je Intel reálně uvede do prodeje. Sám je sice chce představit právě na přelomu září/říjen, ale mnozí v zákulisí tvrdí, že ta platforma není hotová a výroba procesorů také zdaleka neběží hladce. Tedy že představení na přelomu září/říjen bude další čistě papírová předváděčka s tím, že do reálného prodeje není šance, že by se to dostalo v závěru prosince, či spíše začátkem příštího roku.
AMD je pak zatím tajuplné, jak hrad v Karpatech. Víme bezpečně, že nová „AM5“ platforma pro ZEN 4 architekturu procesorů je 100% pro DDR5, ale ZEN 4 určitě nedorazí dříve, jak v polovině roku 2022. Nicméně proslýchá se, že AMD chystá ZEN 3 procesory s podporou DDR5. Téměř jistě se totiž v lednu objeví nástupce současný mobilních RYZEN 5000U/H (ZEN3 APU) a to 6nm ZEN3+ a místo DDR4/LPDDR4X bude mít právě DDR5 podporu. Jak to bude v desktopu, je stále otázka. Zda AMD udělá nějakou přechodovou sérii, nebo DDR5 u něj odstartuje až v druhé polovině příštího roku s nástupem ZEN 4 procesorů, a to včetně serverových EPYC pro novou generaci platformy a patice, mainstreamových RYZEN 3/5/9 pro „AM5“ a high endových ThreadRipper pro „TRX50“. Nebo snad AMD chystá na letošek ještě nějaké překvapení? Vyloučit to nelze …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|