Nedostatek konkurence na trhu s paměťmi může primárně za současnou situaci. A je možná hůře.
Kdysi dávno jsme měli na trhu celou řadu výrobců paměťových čipů, což znamenalo boj o zákazníky a nízké ceny pamětí. Bohužel někteří silnější výrobci stlačili ceny pod výrobní náklady, což řada menších výrobců neustála, skončila anebo byla odkoupena většími výrobci. Postupem času tak na trhu zůstalo už jen několik významných výrobců pamětí, zejména pak SAMSUNG (současná absolutní čipová jednička), HYNIX a MICRON. Tito tři výrobci vládnou trhu s 96% podílem výroby DDR čipů a určují tedy ceny.
Od roku 2016 však raketově rostly ceny pamětí. Výrobci tvrdí svorně, že je to kvůli poptávce, která převyšuje výrobu. Nicméně je jen veřejným tajemstvím, že v roce 2016 uměle výrobci snížili objem výroby, právě aby podpořili růst cen pamětí. Právě tento krok je značně kontroverzní a podezřelý, protože se tak zachovali všichni, jako by byli domluveni a ani jeden z nich nevyužil situace, nenavýšil svou výrobu ve snaze jako v konkurenčním prostředí
Aktuálně na výrobce pamětí míří velká soudní žaloba, která údajně má podložené podezřelé chování výrobců, kteří se prý přímo i nepřímo dohodli a postupovali společně v krocích podpoření růstu cen pamětí, tedy omezením výroby atd. Indikací, že tři naprosto dominantní výrobci pamětí zneužili svého postavení a zmanipulovali trh, je celá řada. V současnosti se výrobci pamětí doslova topí v penězích, takže opět se lze domnívat, že ačkoliv pokuty za kartelovou dohodu jsou velké, v tomto případě si firmy jednoduše spočítaly, že se jim to královsky vyplatí. Nutno dodat, že výrobci pamětí jsou již dávno vyšetřováni v některých zemích právě s ohledem na podivně koordinované chování a vysoké ceny pamětí.
V současnosti se situace nejspíše bude pomalu zlepšovat. SAMSUNG ohlásil zvýšení produkce, na což pravděpodobně budou reagovat i oba dva konkurenti. Současně nastoupila nová generace pamětí na nižším výrobním procesu, což zvětší objem výroby. Oči jsou také upřeny na nástup dvou nových výrobců čip pro operační paměti z Činy, kteří zahájí výrobu a dodávky v druhé polovině roku, což by mohlo znamenat také tlak na snížení ceny. Je možné, že ceny pamětí tak dosáhly vrcholu, kdy nákup operačních pamětí je dnes hodně drahou legrací a upřímně, nikomu to skoro nedoporučuji. A nejde jen o nákup operačních pamětí, ale také o ceny grafických pamětí. Každopádně je tedy naděje, že ceny budou pozvolna klesat a rozhodně je pro pokles cen hodně prostoru. Průmyslové zdroje uvádí, že výrobci RAM mají nyní marže na čipu v mnoha desítkách % a doslova se topí v penězích. I pokud se tedy kartelová dohoda prokáže, téměř určitě nedosáhne výše toho, co výrobci na nás všech případnou dohodou mezi sebou vydělali …
Postihy za zneužití monopolního postavení jsou směšně malé, stejně jako rychlost vyšetřování je extrémně pomalá a táhne se roky. I proto tedy případů přibývá. Kartelová dohoda výrobců RAM je více než pravděpodobná, stejně tak je již potvrzena NVIDIA GPP apod. Výrobci paměťových čipů i NVIDIA jdou prostě proti zákazníkům, proti trhu a nebojí se toho. Zákazníci jim monopol pomohli vytvořit a samozřejmě se jim za to odmění zvýšením cen a zhoršením už tak špatného konkurenčního prostředí a výběru. A jak bylo řečeno, postihy jsou za to směšné, a tedy neplní ani funkci jako odstrašení. Jak pravděpodobná dohoda výrobců RAM, tak NVIDIA GPP jsou a budou vyšetřovány, ale i kdyby se potvrdily, postihy za ně ani náhodou neodpovídají tomu, jaké škody působí a kolik nás jako zákazníky stojí a kolik na nás firmy vydělají … něco je tedy evidentně špatně.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|