Zatímco po většinu z nás 60Hz zcela dostačuje, někomu nestačí už nestačí ani 120, či 144Hz.
První 240Hz monitory se začaly objevovat na trhu nedávno. Mezi prvními dorazily AOC AG251FZ a Benq XL2540, které disponují FreeSync technologií, která je sice jako Adaptive Sync oficiálním standardem technologie „snímkového vyhlazování“, zatím jej ale nabízí pouze grafické karty AMD. NVIDIA a její G-SYNC sice nemá žádnou budoucnost, ale zatím se marketingově vyplácí, a také, protože grafiky NVIDIA neumí standard AdaptiveSync (FreeSync) tak by nemohly podobnou technologii nabídnout a musí zatím G-SYNC na trhu být. Minimálně než NV konečně do nějaké budoucí nové generace grafik průmyslový standard vzešlý od AMD zahrne. A tak tu máme další 240Hz monitor, tentokrát tedy s G-SYNC.
K již dříve představenému Acer XB251HQT se nyní přidává Asus PG258Q, který je ale prvním reálně dostupným 240Hz G-SYNC monitorem na našem trhu, protože ACER se stále neprodává a nemá oznámenu cenu ani dostupnost. Jeho parametry jsou podobné těm ostatním 240Hz monitorům, což asi příliš nepřekvapí vzhledem k velmi omezenému množství modelů potřebných panelů.
Monitor má tedy podstavený na starší TN technologii, která umožňuje dosahování vysokých frekvencí a nízké odezvy za přijatelnou cenu. Obětovány jsou tomu tedy kvalita barev, podsvícení, čitelnost z úhlů apod. vůči IPS panelům. Ale u rychlého herního LCD to většina nejspíše oželí. 24,5“ monitor má tedy 240Hz při 1920x1080 rozlišení (pokud to připojíte přes DisplayPort, přes HDMI je to jen 60Hz). Odezva je 1ms, monitor má ve výbavě DP 1.2, HDMI 1.4 a USB 3.0, pivot a podporuje i NVIDIA 3D.
ASUS nastavil cenu na 16 290 korun. Jediným dalším G-SYNC 240Hz monitorem je ale jen zmíněný Acer XB251HQT, jež se ale stále neprodává. Vzhledem k tomu, že FreeSync je technicky jednodušší (efektivnější), protože nevyžaduje žádnou extra elektroniku na rozdíl od NVIIDA G-SYNC, jsou 240Hz FreeSync monitory levnější. Ale rozhodně ne levné. AOC AG251FZ i Benq XL2540 stojí podobných cca 13 990 korun. Tyto monitory jsou ale opravdu vhodné jen pro náročné hráče a pro hraní méně náročných her, hlavně tedy MP titulů a MOBA her především. Ono dosáhnout 240FPS v běžných nových AAA hrách není jen tak.
Osobně si však nemyslím, že 240Hz monitor je něco opravdu nutného. Hlavně si nemyslím, že proti 120Hz/144Hz monitoru poznáte nějaký rozdíl, ale budiž. Osobně bych však místo 240Hz TN dal určitě raději přednost 120Hz IPS, když už vysoko frekvenční monitor. 14-16 tisíc je přeci jen dost peněz za monitor a rozhodovat se mezi TN a IPS …. To není rozhodování.
Možná by bylo dobré, v rámci teda objektivity, také zmínit, že ten ASUS s GSync podporuje také ULMB, narozdíl od FreeSync variant se stejným panelem. A to ne jen že podporuje, také se jedná o první panel, který má při ULMB použitelně vysoký jas.
Akorát je teda blbé, že maximální frekvence pro ULMB je 144 Hz.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!