Na rozdíl od G-SYNC je FreeSync oficiálním standardem a součástí DP 1.2a a hlavně skoro zadarmo.
Technologie synchronizace obrazu a grafické karty, což povede k plynulejšímu dojmu i při nižších FPS a také ke snížení spotřeby u monitorů, se rychle blíží k hromadnému nasazení. V současnosti je dostupná G-SYNC což je v podstatě to samé od NV, která se to snaží prodávat za velké peníze, jako nadstandard movitějším hráčům. Je totiž podstatně komplikovanější, řešena je přes drahý modul, který musí být součástí monitoru a navíc to celé funguje jen s grafikami NV. Nicméně nalila do toho nějaké peníze, nalila je do marketingu a také někteří výrobci monitorů už do G-SYNC modelů investovali, takže se z toho snaží vytřískat, co se dá, než definitivně G-SYNC skončí.
Nemá totiž budoucnost. Je složitá, drahá, a že lze se stejným efektem dosáhnout stejného výsledku předvedlo AMD se svým FreeSync. Následně se potvrdilo, že AMD tuto technologie má podstatně déle ve vývoji než NV, ale sledovalo tím trochu něco jiného než plynulost obrazu. AMD jí chtělo snížit spotřebu u mobilních PC. FreeSync dokáže to samé co G-SYNC, ovšem nepotřebuje k tomu žádnou drahou přídavnou elektroniku, stačí upravit elektroniku, která už v monitoru je. A protože AMD se svým FreeSync zaujalo a přesvědčilo všechny výrobce o tom, že je to to pravé, byl z FreeSync udělán standard Adaptivní synchronizace v rámci standardu DisplayPort 1.2a.
Ačkoliv je možné už některé ze současných monitorů (i bez DP 1.2a) upravit jednoduše přes firmware tak, aby FreeSync uměly, výrobci monitorů to neudělají. Připraví ale nové modely, které už aktuálně jsou v předvýrobních fázích a v testování. AMD má také již hotové potřebné ovladače pro grafiky, které budou veřejně s touto funkcí přístupné až později. Výrobci monitorů a AMD tak aktuálně potvrzují, že FreeSync/Adaptive Sync monitory dorazí na trh na začátku roku 2015.
Lze očekávat, že podporu FreeSync/Adaptive Sync později (možná i dříve) představí i Intel a pravděpodobně se bude muset přidat i NV, která ovšem do té doby spolu s některými výrobci LCD se aktuálně snaží prodat LCD s G-SYNC, jež se zpožděním konečně dorazily do prodejů. Jejich ceny jsou ale absurdní, většinou jde navíc i TN monitory s cenovkami, za které lze koupit hodně kvalitní IPS nebo dokonce i 4K monitor. Doporučujeme tedy G-SYNC ignorovat, protože jeho pořízením ze sebe děláte vyloženě osla z oslíčku otřes se. AMD uvádí, že pro výrobce monitoru představuje podpora FreeSync maximálně 10-20 dolarů, což proti G-SYNC za hodně přes stovku dolarů, je skoro zadarmo.
Takže příští rok si naplánujte pořízení monitoru. Už jsem měl možnost vidět, co tahle technologie v praxi dokáže a jak vypadá a je to přínos.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|