Ceny nových počítačů Apple Mac Pro jsou z jiné dimenze. Pro běžné uživatele PC nepochopitelné.
Apple produkty jsou předražené? Jednoznačně. Potvrzují to i finanční výsledky firmy, výše marží atd. Nicméně ceny nové generace Mac Pro počítačů už protočí panenky i movitějším zájemcům. Jak asi víte, po několika letech se Apple konečně rozhoupal nahradit nepovedený „koš“ v podobě Mac Pro počítače z roku 2013 a „vrací se“ ke staršímu klasičtějšímu „PC“ designu. Samozřejmě v nové podobě. Apple ale přeci jen vyslyšel stížnosti a přání uživatelů a nová generace Mac Pro se vrací k víceméně klasické bedně a upgradovatelnosti (řečeno s rezervou).
Samozřejmě i tentokrát si lidi utahují z designu, kdy nový Mac Pro vypadá vážně jako struhadlo, ale konstrukce je to zajímavá. Díváte se vlastně na klasickou skříň (52,9 × 45 × 21,8 cm s hmotností od 18kg), kdy všechny stříbrné panely jsou jeden díl a dá se to tedy celé sejmout, čímž se dostanete k vnitřní konstrukci.
Zde vyniká chlazení, které je realizováno trojicí velkých ventilátorů a ty chladí všechno. Na procesoru i grafikách jsou už jen velké pasivy a vzduch je přes ně hnán právě těmi předními ventilátory. Apple si ve spolupráci s Intelem a AMD vytvořil ale vlastní komponenty na míru.
Základní deska má zcela jiné rozvržení, než známe z PC nebo serverů. Ke zklamání mnohých Apple vsadil na předražené procesory Intel, ačkoliv by sázka na AMD určitě byla dnes lepší. Nicméně se spekuluje o tom, že Apple jednoduše celou platformu vyvíjel tak dlouho, že v době, kdy se procesory AMD stávající generace ukázaly jako zajímavé, zejména v nové 7nm generaci, už nešlo nic měnit. Takže Apple Mac Pro 2019 staví na platformě Intel. A to na tom nejlepším, co Intel vůbec má, tedy obří patici LGA 3647 pro až 28 jádrové XEON-W procesory. K tomu patří 6kanálový řadič, 12 slotů pro paměti DDR4 2933MHz ECC a to až 1,5TB celkem.
Grafická řešení pak dodala společnost AMD. Základem je Radeon Pro 580X, ale zajímavější jsou určitě až nové Radeon Pro VEGA II a Pro VEGA II DUO, kdy poslední jmenovaný je fizicky dvoujádrový „RADEON VII“ s 32GB paměti na čip, tedy 64GB HBM2 1TB/s paměti na kartu. Ty karty můžete mít v Mac Pro až dvě a spojené jsou můstkem s AMD Infinity Fabric sběrnicí. Dohromady takové řešení disponuje rekordními 56 TFLOPS výkonu a 128GB HBM2 paměti, což nemá absolutně žádnou konkurenci ve světě PC. Karty jsou dělané na míru pro Mac Pro, kdy mají hned dva PCIe sloty, jeden standardní a druhý který se stará o napájení, takže karty nepřipojujete klasickými kabely ke zdroji. Ten má mimochodem 1,4KW!
Samozřejmě Mac Pro má i další výbavu. Zajímavostí je speciální karta Afterburner, což je FPGA akcelerátor pro zpracování 4K a 8K souborů, streamů, RAW atd. Tohle bude silný argument pro mnohé profesionální uživatele. Jednotlivá SSD úložiště mohou disponovat až 4TB při 2,7GB/s přenosových rychlostí. Mac Pro má v základu 2x 10Gb/s LAN, 2x ThunderBolt 3. Grafiky AMD VEGA II mohou mít 6 nebo 10 ThunderBolt 3 portů pro až 8x 4K monitory, nebo pro nové 4x 6K.
Cena začíná na 6000 dolarech (136 tisíc korun bez DPH). Ale to za nesmyslnou hloupou základní konfiguraci Mac Pro s pouze 8jádrovým procesorem, jen 4x osazenými sloty RAM s 32GB, 256GB SSD a Radeon Pro 580X. Ceny výkonnějších verzí v čele s 28jádrovým CPU a dvojicí Radeon Pro VEGA II DUO, oznámeny nebyly, ale zcela určitě se bavíme klidně i o více jak 1 milionu korun za počítač!
Apple také představil nový monitor. Apple Pro Display XDR se 6K rozlišením, impozantními vlastnostmi a parametry, ale jeho cena je 4 999 dolarů (114 tisíc korun bez DPH). Ovšem pozor, stojánek si k němu musíte koupit zvlášť, stát vás bude dalších 1000 dolarů (23 tisíc korun bez DPH). Základní cena Mac Pro 2019 počítače s monitorem a stojánkem tak vychází na 12 tisíc dolarů (273 tisíc korun bez DPH). A spousta čtenářů a běžných uživatelů padá do mdlob.
- Proč běžný uživatel nemůže pochopit produkt
jako Mac Pro s jeho cenami, včetně stojánku za 23 tisíc?
Internet se baví na účet Apple a jeho struhadla za statisíce, a hlavně relativně obyčejného stojánku na monitor za těch 23 tisíc korun! Nicméně rád bych řekl, že mnozí se na to dívají špatně. Bránit Apple úplně nechci. Prodávat 8jádrový profi počítač s 32GB RAM, 256GB SSD a 580X grafikou za 6 tisíc dolarů v roce 2019, je nesmysl a nikdo by to neměl pořizovat. A fakt, že tahle konfigurace vůbec existuje nedává vůbec žádný smysl. Ještě vtipnější je rozhodnutí prodávat šíleně drahý monitor bez stojánku. To je stupidní a příplatek na ten stojánek je absurdní. Ty ceny na druhou stranu …
… ty ceny nejsou zase tak šílené, jak se nám mohou jevit. Ano, pro běžného uživatele běžného PC šílené jsou, o tom žádná. Ale ve světě profesionálních řešení podobného stylu, jsou relativně normální. Potíž je, že Apple tyhle stroje představuje na akcích pro běžnou veřejnost. Mac Pro ale není počítač pro běžného uživatele. Téměř výhradně je kupují firmy (nebo jedinci na firmu). Znám spousta firem, které Mac Pro používají, či spíše používaly, ta současná generace moc oblíbená není, ale z nového Mac Pro jsou nadšeni. Důvod proč Mac Pro používají je, že v určitých oblastech má prostě skvělý výkon díky optimalizaci. Zejména pro práci s videem, grafikou a zvukem je tohle velmi působivé řešení. A mnoho firem zaplatí pořízení těchto super drahých počítačů třeba jednou slušnou zakázkou. Znám spousta případů, kdy firmy používají jak Mac Pro, tak pracovní stanice s Windows. A budete se divit, ceny takových Windows PC profesionálních řešení pracovních stanic na míru, nejsou o moc nižší. I když v poslední době se objevují výrazné možnosti, jak ušetřit a některé firmy na to slyší. Ani většina profesionálů nepotřebuje serverové procesory, ECC paměti apod. Takže možnosti jsou.
Pochopitelně, pokud se na to díváme optikou běžného uživatele, řešení jako Mac Pro nedávají smysl. Za ty peníze opravdu reálně nestojí a neodpovídá jejich hodnota, dají se postavit velmi výkonná řešení s podobnou funkčností, za zlomek ceny. Nicméně optika nás běžných uživatelů a profesionálních uživatelů, tedy zejména firem, je zcela odlišná. A jak říkám, ta cena Mac Pro řešení není zase tak výrazně vyšší od speciálních pracovních stanic. Stejně tak musím říci, že ten stojánek na monitor za 1000 dolarů také není nic neobvyklého ve světě „profesionálních“ stojanů. Viděl jsem i dražší. Prostě tohle jsou produkty pro zcela specifickou skupinu uživatelů. Samozřejmě že za ty peníze nestojí, ale hodnota peněz je relativní pro ty firmy. Pro nás je obvykle nákup PC prostě investicí do zábavy apod. Pro firmy je to čistě investice přinášející dlouhodobý zisk. Pokud to dokáže poskytnout žádaný výsledek, včas a v plné míře, pak mohou být takové počítače za statisíce dobrou investicí a firmy je prostě pořídí. A když kupujete počítač za třeba 15 tisíc dolarů, k tomu monitor za 5 tisíc dolarů, tak stojánek za 1 tisíc dolarů už je pakatel a v nákladech se ztratí. Zejména když takových PC kupujete najednou několik.
Pro nás běžné PC uživatele jsou ty ceny nepochopitelné, neuvěřitelné a nesmyslné. Protože prostě jsou. Ale ti, kteří to opravdu kupují, se na to dívají prostě úplně jinak. Samozřejmě že se jim některé tahy Apple nelíbí, samozřejmě že prodávat monitor bez stojánku je pitomost atd. ale hlavní je, že Mac Pro není počítač pro běžné uživatele PC. Je možná spíše otázkou, proč Apple představuje podobné řešení jako by to byl PC pro řadového uživatele. Nikdo jiný to nedělá, přitom prostě ceny podobných profi Windows PC řešení jsou i jinde podobně extrémní. Je otázkou, zda ten výsměch a vtipy, které Apple sklízí od běžných lidí, stojí za to. Zda to přeci jen nemůže negativně působit na uživatele Mac Pro řešení, kterým se ho snaží společnost skutečně prodat a neměl by Apple představování Mac Pro nechat mimo akce pro běžnou veřejnost. To je celé. Ano, Mac Pro je nesmyslně drahý a neodpovídá tomu co nabízí, pro mě pro vás a pro většinu. Ale pro ty, pro které je určen, ti se na to dívají jinak. Samozřejmě že je chce Apple pořádně podojit, takže ta inflace cen nové generace je nepřehlédnutelná, ale většina cílových zákazníků na to prostě nehledí a ty nesmyslné peníze za to zaplatí, protože oni také nesmyslné peníze vydělávají … v takovém světě žijeme.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|