SONY nabídne až 790“ TV s rozlišením 16K. Spotřeba i cena berou dech. Má to vůbec smysl?
MicroLED je podle mnohých budoucností obrazovek. Nápad je vlastně jednoduchý. Místo složité výroby různě velkých panelů a obrazovek, kdy ty větší mají obvykle velký výskyt zmetků a tedy hromadu zbytečného odpadu, budeme vyrábět jen menší panely a jednoduše je skládat k sobě do větších celků.
Jednoduchá myšlenka však vyžaduje ještě hodně práce. Přesto SONY, které je na microLED poli hodně aktivní, ohlásilo, že první produkty využívající tuhle koncepci, jsou připraveny pro běžné použití a míří s nimi na trh. SONY Crystal LED tedy přichází a nabízeny budou od 110“ po 790“. Všechny tvořeny standardními moduly o rozměrech 403 x 453 x 100mm a rozlišení 320 x 360px při 120Hz pro každý. Samozřejmě HDR a špičkové parametry ohledně barev a jasů jsou zaručeny.
Základní 110“ 1080p obrazovka má tak dohromady 18 modulů. Ta největší o 790“ s rozlišením 16K, pak 576 modulů. Nápad tedy rozhodně zajímavý, protože samozřejmě větší panely se dnes obtížně vyrábí a větší než 200“ úhlopříčky jsou prakticky nemožné, natož 790“, což má rozměry kino-plátna (19,2 x 5,5 metru!). Až sem to zní všechno skvěle. Bohužel, jsou zde zásadní problémy.
První, co vás upoutá, je velikost jednotlivých modulů. Každý totiž měří 403 x 453 x 100mm a váží několik kilogramů! Každý modul totiž obsahuje napájení a elektroniku a samozřejmě se nějak musí seskládat k sobě (předpokládám, že se budou propojovat jako skládačka včetně potřebné kabeláže). Každopádně pokud někdo očekával konstrukci, že se vyrobí jeden rám s veškerou elektronikou a do toho se jen nasází vedle sebe ty jednotlivé tenké panely, co by obrazovky, tak v tomto případě tomu tak zatím není. MicroLED navíc zjevně není příliš energeticky efektivní, protože se údajně příkon jednoho toho modulu blíží 200W! A vy jich na 110“ FullHD TV potřebujete 18!
A pak je tady cena. SONY o ní nechce moc mluvit, každopádně údajně jeden ten modul stojí bezmála 10 tisíc dolarů. To je 284 tisíc korun vč. DPH. Takže postavit třeba tu 4K TV o 220“ vás vyjde na 72 tisíc dolarů a postavit tu 16K potvoru o 790“, pak stojí téměř 5,8 milionu dolarů. To je 164 milionů korun nemluvě o více jak 100kW spotřebě! Museli byste být blázni, abyste si tohle koupili. Solidní kino projektory jdou sice do statisíců, ale i s odpovídajícím plátnem k tomu, vás to vyjde na několik set tisíc korun v porovnání se 160 miliony za microLED řešení.
Jako koncept na papíře zní microLED skvěle, ale v podání SONY bych řekl, že tvrzení firmy, jak je to připraveno pro běžný trhm, je více než přitažené za vlasy. Tuhle šíleně předraženou neefektivní obludnost nemůžou přeci myslet vážně. Evidentně si počkáme ještě hodně let, než microLED bude opravdu micro, a alespoň trochu vypadat v praxi jako teoreticky dobře dnes vypadá na papíře. Jsem zatím velmi zklamán z podoby a parametrů prvních modulů. Co tomu říkáte vy?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|