V posledních dnech hýbe internetem diskuse, zda prodávat 80 dolarový produkt za 1500 je OK.
Chytré brýle Google GLASS a produkty jim podobné vzbuzují velké diskuse. Osobně si myslím, že technologie chytrých brýlí a skel je další velká věc, která se stane normálním standardem minimálně v příští desetiletí. Samozřejmě do plně funkčního a vyřešeného produktu a technologie mají současné Glass hodně daleko. Aktuálně ale internetem hýbe diskuse, zda mají Google GLASS cenu 1500 dolarů (36 tisíc korun vč. DPH), za kterou se prodávají.
"Nenechavci" totiž brýle rozebrali a ocenili cenu jednotlivých komponent. Výsledek možná trochu bere dech.
Výrobní náklady jednoho kusu nemohou být vyšší, jak 80 dolarů (2000 korun vč. DPH). Google pravděpodobně stojí jeden kus ještě mnohem méně, protože má množstevní slevy. Proti výrobním 80 dolarům tedy vypadá 1500 dolarů, za které GOOGLE tento produkt nabízí, jako téměř krádež. Nicméně má to svůj důvod.
V první řadě Google zatím GLASS neuvedlo jako běžný produkt na běžný trh. Výroba jede jen v omezeném množství několika desítek tisíc kusů, Google tak GLASS prezentuje jako testovací produkt a dokonce mění starší verze za nové těm, kteří si je za tu cenu pořídili. Úvodní zájemci také vlastně platí nákladný vývoj, který musí stát miliony dolarů, což se samozřejmě musí v ceně produktu odrazit. Google to má samozřejmě dobře spočítané. Je pravděpodobné, že po uvedení Google Glass na trh cena klesne, pokud k uvedení vůbec v dohledné době dojte, protože Google musí překonat nejen potíže samotného produktu, ale hlavně problémy, které před tento produkt staví legislativa a kdo ví, co všechno se v tomto duchu ještě objeví.
Každopádně prodávat 80 dolarový produkt za 1000 dolarů může vypadat jako zlodějina, ale zkrátka vývoj HW i SW kolem stojí víc než vlastní produkt a čím méně se ho vyrábí, tím více musí jeden kus stát, aby se to všechno zaplatilo. Na případu Google GLASS tedy názorně vidíme, jak drahou věcí je vývoj produktu a jaký rozdíl je mezi téměř kusovou a masovou výrobou. Rozhodně bychom tedy ze současné ceny nedělali velké drama, jako běžní uživatelé můžeme být rádi, že se najde dostatek "nadšenců", kteří to zafinancují a za pár let tu třeba budeme mít vyladěný produkt, který bude stát těch 100 dolarů.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|