Od 28.12.2024 nově prodávané zařízení musí mít jednotně USB-C konektor. Některá to nesplňují.
Evropa dostala před časem rozum a schválila nařízení, podle kterého mobilní zařízení, zejména ta vyžadující dobíjení apod., budou muset mít povinně jednotný typ konektoru. Hlavním cílem bylo omezit nesmyslné plýtvání, dané tím, že dříve každý nový produkt každé firmy měl odlišný konektor, adaptér i kabel. A tvořilo se tak obří množství zbytečného elektroodpadu. Nemluvě o problémech pro zákazníky. EU se tak dohodla na standardizaci a nařízení. Nutno dodat, že to bylo ve spolupráci s výrobci, kteří se už v té době sami dohodli mezi sebou, že jednotný konektor zavést chtějí. Samozřejmě existovala malá hlučná opozice, jak uvnitř EU, kterou se někteří snaží stále rozbít jakýmkoliv způsobem, tak mezi výrobci, kdy proti byl ale vlastně jen Apple. Nicméně v případě zavedení jednotného konektoru panovala jinak zdrcující shoda jak mezi politiky a firmami, tak mezi zákazníky. A fakticky kromě nářku neexistoval reálný skutečný argument proti. Speciálně ty argumenty, že to omezí vývoj apod. jsou nesmysl, protože nařízení nijak neomezuje vývoj USB Type-C konektoru samotného.
Každopádně po přechodné době, kdy výrobci měli čas na zavedení Type-C na všechny své produkty, vstoupila směrnice v platnost. Od 28.12.2024 se v Evropě smí v mnoha kategoriích nově prodávat jen zařízení obsahující povinně USB-C. To se týká zejména mobilit:
- mobilní telefony
- tablety
- digitální fotoaparáty
- sluchátka
- náhlavní soupravy
- kapesní videoherní konzole
- přenosné reproduktory
- elektronické čtečky
- klávesnice
- myši
- přenosná navigační zařízení
Prakticky vzato, pokud to má nabíjecí baterii nebo je to malé přenosné a vyžaduje kabel, musí to mít USB Type-C konektor. A drtivá většina produktů na současném trhu, tohle už splňuje. Ovšem ne všechny. U mobilních telefonů je to jen kolem 80% zařízení která jsou v prodeji, u SmartPhone pak 9 z 10, kdy starší generace Apple iPhone a starší zejména hloupé telefony mají stále odlišné konektory. U aktuálních tabletů a čteček mají ale Type-C už prakticky všechny aktuální modely. Type-C mají také většina bezdrátových sluchátek (nebo jejich dobíjecích stanic), myší, klávesnic apod. Ale ne všechny. Lze však předpokládat, že výrobci těch starší modelů je brzy nahradí novými verzemi, jež tedy Type-C konektor budou vybaveny.
Dočasnou výjimku z povinnosti mít Type-C co by napájecí konektor, mají notebooky. U těch je to doporučené, ovšem povinné to bude až od dubna 2026. Zde je problémem vyšší vyžadovaný příkon některých (vyšší než 100W). Takže výrobci mají více času na implementaci nařízení. Nicméně většina špičkových nových notebooků, zejména těch Ultra mobilních, již dávno Type-C používá (obvykle jim totiž těch 100W stačí). Problémem tak bude hlavně některá „DTR“ a typicky tedy herní notebooky, které mají běžně spotřebu kolem 200W i více a vyžadují tedy odpovídající napájení.
- USB Type-C je povinné, ale stále mohou existovat různé verze!
Co je nutné také zdůraznit, že Evropa (a výrobci zařízení samotní) se nedomluvila a nenařídila prosazení jednoho konkrétního typu a verze USB Type-C. Povinný je jen ten konektor a základní vlastnosti, a u náročnější zařízení standard nabíjení USB-PD. Ovšem výrobci mohou používat nad to i různé verze Type-C a protokolů nabíjení včetně těch nestandardních. Tohle tedy zajišťuje, že samotná technologie a Type-C samotné, může být nadále vyvíjena a zlepšována i individuálně.
V praxi tak samozřejmě budete nadále narážet na zařízení, která sice mají „stejný“ Type-C konektor, ale některá se přes něj dokáží nabíjet rychlostí jen maximálně 15W, některá 100W a některá i mnohem více. A na první pohled to nepoznáte. Důležitý je jen ten konektor, a tedy základní standard, kdy prostě stejným kabelem a nabíječkou půjde nabíjet všechno. Neexistuje přitom žádný relevantní argument, proti této snaze a nařízení. Má jen pozitiva pro všechny. Samotné USB Type-C je také dostatečně vyzkoušené a odladěné. Jde o 10 let starou věc. Současně však stále běží vývoj nových variant hlavně ohledně napájení schopnějších standardů. Nejnovější USB-PD 3.1+ zvládá až 240W, pravda, vyžaduje speciální verzi konektoru/kabelu s certifikací na vyšší proudy a napětí. Každopádně i díky nim bude tedy možné USB Type-C rozšířit na skutečně všechna běžná mobilní zařízení a řešení a mít tedy jednotný konektor. V Evropě je nyní povinný tedy pro téměř všechna nově prodávaná zařízení mimo notebooků, které budou mít tu povinnost příští rok. Je neuvěřitelné, že to trvalo tak dlouho, než si někdo uvědomil, že mít 10 nabíječek a kabelů pro 10 různých mobilních zařízení je šílenost. Pravda, USB Type-C je teprve těch 10 let staré, starší generace by nebyly ideálním konektorem.
Jinak prosazení Type-C neznamená konec Type-A. Tento hlavně PC konektor stále zůstává, i protože sám o sobě dlouhodobým standardem je. Takže třeba u těch myší a klávesnic, které jsou dobíjecí, tak mají Type-C port, ovšem většinou jsou dnes stále dodávány s kabelem Type-C na Type-A. A to být nadále mohou a také budou. I když samozřejmě i PC včetně tedy těch desktopových, mají stále více Type-C portů. AMD již například udělala pro novou generaci AM5 desek s čipsety X870 a X870E, povinné Type-C verze USB4. Každopádně Type-A konektory nekončí a zařízení s nimi se mohou prodávat i nadále byť výhledově pravděpodobně budou nahrazovány Type-C který je sice složitější, ale prostě jej musí mít mnohem více zařízení, tak proč časem ne úplně všechna.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|