Problém, který nechalo Gigabyte zbytečně vyrůst. Drtivá většina zdrojů je v pořádku. Pár ale nikoliv.
Sem tam se vyskytne vadná série produktů, kterou ovlivní jedna malá vadná součástka apod. To není nic až tak neobvyklého. Problém je, kdy se tenhle menší problém, nechá zbytečně rozrůst a výsledkem je ztráta důvěry zákazníků. A to se přesně teď stalo Gigabyte. O co tedy jde?
Selhávající zdroje Gigabyte GP-P850GM a GP-P750GM
Před několika měsíci se problém objevil poprvé. Z USA přišlo hlášení o několika katastrofálních selhání zdrojů Gigabyte, konkrétně tehdy nových modelů GP-P850GM a GP-P750GM, které distribuoval jeden z velkých tamních prodejců. Už tehdy se tedy někteří zaměřili na testování těchto zdrojů, ve snaze zjistit, jak rozšířený problém to je …
I na DDWorld.cz jsme byli schopni tyto zdroje sehnat, jsou i u nás široce prodávány. A jsou poměrně populární, neboť jde o modulární zdroje se slušnou 80Plus GOLD účinností, a to patří k nejlevnějším ve své kategorii. A zde se objevil první problém.
Fakt, že se žádný problém neobjevil. Ve všech recenzích a testech, včetně našich interních měření, oba zdroje prošly bez nejmenšího problému. Všechny ochrany fungují, všechny předpisy plní s velkou rezervou. Design a návrh zdroje je sice zjevně levnější než jiné GOLD zdroje (ale to je normální, existuje více kvalitativních úrovní GOLD zdrojů, i samotné Gigabyte má více tříd zdrojů a od toho se odvjící i cena), ale žádný zjevný problém a slabinu nemá. Zdroje samozřejmě nevyrábí přímo Gigabyte, podobně jako drtivá většina „výrobců“ si zdroje nechává vyrábět u OEM partnera. Tím v případě této série je méně známá společnost MEIC.
Takže po několika měsících, kdy všechny testy a recenze ukazovaly, že zdroje jsou v pořádku, se objevilo podrobné video GamersNexus. Tam své dlouhodobé testování pojali trochu jinak. Sehnali správně více kusů z té série od toho prodejce, či jim podezřelé kusy byly zaslány samotnými uživateli. Nutno pro české čtenáře zdůraznit, že šlo výhradně o kousky z USA distribuce. Navíc v USA používají 115V, a ne jako téměř všude ve světě našich 230V, což může hrát roli z hlediska fungování zdrojů. A je téměř jisté, že jde o zcela jinou sérii, než jaké máme na trhu u nás v Evropě. Sám GamersNexus prokazatelně demonstroval katastrofické selhání u několika kusů. Na druhou stranu také demonstroval, že další kusy byly bez problémů. Jinými slovy to nevypadá, že by šlo o selhání a problém samotného designu a modelové řady. Je prakticky jasné, že jde o kusové selhání.
Ostatně tyto zdroje jsou populární i u nás, slušně se prodávají a reklamovanost u nich není nijak abnormálně vysoká. Pohybuje se kolem zcela normální hladiny 2% v čemž jsou ale započítány i reklamace bez udání důvodu, tedy nikoliv jen reklamace kvůli nějakému selhání“. Evidentně není tedy problém nijak rozšířený. Jenže současně nelze popřít, že některé kusy z prvních sérií ten problém mít budou. Je téměř jasné, že jde o selhání některé komponenty a jejího dodavatele. To se prostě stát může, a i když zjevně nejde o nijak rozšířený problém, vzhledem k zásadní funkci, kterou PC zdroj má, je nutné jej řešit správně a včas. A to se nestalo!
Gigabyte se oficiálně pořádně ozvalo až nyní
a nechalo si zbytečně poškodit značku
Na rovinu říkám, že jsem čekal od Gigabyte pořádnou a rychlou reakci už před několika měsíci, když se poprvé objevili potíže. Ano, s Gigabyte jsme to už tehdy řešili, ale oficiální strohé vyjádření bylo, že zdroje nevykazují žádné problémy a vše běhá dobře. Toto tvrzení firmy podporovaly i následující testy a recenze, včetně našich vlastních interních měření. Ano, minimálně v Evropě všechny zdroje prošly všemi testy bez jakýchkoliv problémů. I s testováním v extrémních, v praxi nedosahovaných zátěžích.
Nicméně problém nezmizel. A nezmizel proto že americký prodejce Newegg, zdroje z prvních sérií nadále přeprodával. Speciálně je balil ke grafickým kartám jako kombo, tak aby zákazníci museli zdroj koupit s tou grafikou, i když zdroj nechtěli. Je téměř jisté, že Newegg seděl na velké úvodní dodávce těchto zdrojů z první série. Věděl, že některé mohou mít problém z prvních zkušeností s nimi, a stejně je prodával dál. Tady se stala chyba. A není to jen chyba Newegg, co by naprosto nedůvěryhodného prodejce, ale je to hlavně a především chyba Gigabyte, že tu první sérii těch zdrojů okamžitě nestáhl z oběhu.
Ano, za tehdejší situace nedostatku zdrojů a komponent pro ně, by to byl drahý špás, ale ve výsledku lepší, než poškodit si potenciálně značku a prodeje jinak bezproblémových zdrojů na další měsíce a roky dopředu. Takže teprve nyní, zjevně jako reakci na video GamersNexus, se firma konečně ozvala s oficiální reakcí. A konečně jedná tak, jak měla už před měsíci, nabízí všem majitelům starších sérií výměnu:
GIGABYTE takes pride in the design and quality of our products and as such, takes reports of this manner extremely seriously and therefore would like to address the reported potential issues as follows:
For desktop PC systems, there can occasionally be instances where the peak wattage can exceed the intended usage range. During such instances, the GIGABYTE GP-P850GM / GP-P750GM model power supplies include the industry standard built-in safety feature “Over Power Protection” (OPP). The OPP safety feature is designed to shut down the unit when the power load exceeds the wattage the unit was designed to operate within. The OPP was set to 120% to 150%, 1020W~1300W for GP-P850GM, and 900W~1125W for the GP-P750GM.
GIGABYTE, appreciates and takes into consideration any feedback and suggestions from our media partners and PC hardware professionals. We were made aware by third parties of concerns regarding potential issues of the GP-P850GM and GP-P750GM tripping at high wattages when tested via DC Electronic Load equipment for extended lengths of time repeatedly close to the 120% to 150% OPP trigger point. This level of extended testing could severely reduce the lifespan of the product and components of the GP-P850GM and GP-P750GM.
To address these potential issues raised by third parties, specifically, those discovered during their testing via DC Electronic Load equipment for extended lengths of time repeatedly close to the 120% to 150% OPP trigger point. GIGABYTE has made adjustments and lowered the OPP on GP-P850GM and GP-P750GM to the below values.
GP-P850GM- Adjusted OPP trigger point range from 120% ~ 150% to 110% ~ 120%
Before: 1020W ~ 1300W
After: 950W ~ 1050W
GP-P750GM- Adjusted OPP trigger point range from 120% ~ 150% to 110% ~ 120%
Before: 900W ~ 1125W
After: 825W ~ 925W
GIGABYTE highly values the confidence and trust all our customers have in our product quality and after sale services. GIGABYTE would like to stress the potential issues that were reported, only seemed to occur after very long time periods of extreme load testing via DC Electronic load equipment and would not be typical of any real world usage.
GIGABYTE GP-P850GM and GP-P750GM PSU’s included industry standard power protection designs OCP, OTP, OVP, OPP, UVP, and SCP.
Safety certification from various countries to ensure safe and stable operation of your system.
To offer customers complete peace of mind, any serial number not listed in Appendix 1 are the amended OPP settings as listed in point 3.
Despite the fact that both before & after OPP adjustment versions are reliable for real world usage, we still offer owners of the GP-P850GM or GP-P750GM products included in the serial number range listed in Appendix 1 can apply for the *GP-P850GM and GP-P750GM return and exchange service.
Gigabyte přiznává, že u novějších sérií udělalo úpravu v tom, kdy se aktivuje ochrana. Nutno říci, že se bavíme o 750W a 850W zdrojích a ochrana se aktivuje hodně vysoko nad touhle hranicí. Takže drtivá většina uživatelů a jejich PC se k takovým odběrům nikdy v praxi ani nepřiblíží. Gigabyte si je ale jisté svým designem a zdroje prošly testování a certifikací v mnoha zemích bez potíží. Přesto firma uznává, že některé první série tedy mohou mít problém, a tak nabízí majitelům (cituji: pro klid duše) výměnu za ty novější verze. Pokud tedy máte zdroj GP-P850GM ze série: S/N From SN20343G031011 až SN20513G022635 anebo GP-P750GM SN20243G001301 až SN20453G025430, můžete je reklamovat a měl by vám být zaslán ten z novějších sérií.
U nás nabízené varianty, které jsou široce dostupné, jsou téměř jistě jen ty novější série a žádné problémy u nich nejsou zaznamenány. Samozřejmě ani tohle asi zcela nevyřeší ten problém nahlodané důvěry a pověsti. I když se zjevně potenciální potíž týká jen minimálního počtu kusů z prvních sérií, Gigabyte nikdy nemělo připustit, aby problém zašel takhle daleko a tu „potenciálně vadnou“ sérii stáhnout z oběhu a nedovolit Newegg je v USA dál prodávat. Protože i když vše nasvědčuje tomu, že do Evropy se žádné vadné tyhle potenciálně kusy nedostaly, informace z USA se samozřejmě dostanou do Evropy a zákazníci samozřejmě budou předpokládat, že stejný model zdroje = stejný problém.
Naše doporučení
Určitě se mnozí zeptáte, jaké je tedy naše doporučení. Podle mě nenávratně utrpěla pověst celé série těchto zdrojů od Gigabyte. Zdroj je zásadní a potenciálně nejrizikovější komponenta celého PC. A důvěra v něj tak musí být absolutní. Speciálně od firmy jako je Gigabyte, což není žádný malý výrobce, který by dělal nekvalitní komponenty. Naše interní vlastní měření obou zdrojů dopadla bez jakýchkoliv potíží. A klidně bych na základě našich výsledků a poznatků, zdroje doporučil. O vydání recenze s tím doporučením na tyto modely, stále uvažujeme. Mám s tím ovšem problém, protože i když jsem si jist, že ty současné zdroje alespoň na našem trhu jsou bez potíží, jako většina podobných modelů, fakt že prostě někde ve světě existuje prokazatelně série, která dělá ohňostroje, mě znepokojuje.
Nejsem tak úplně v klidu, abych na to dal vlastní logo a doporučení. Naše doporučení a hodnocení bereme velmi vážně, co doporučíme a oceníme, to bychom si sami koupili a dali do PC. A tady je prostě problém. Pokud by tohle byly jediné zdroje na světě, asi bych pokrčil rameny a klidně je osadil. Jenže ony to nejsou jediné zdroje na trhu ve své třídě. Jsou sice atraktivní, ale nejsou zdaleka jediné …
Tohle je přesně to, o čem mluvím. Gigabyte to nechalo zajít zbytečně daleko. Kdyby už před měsíci jasně zakročilo, ty podezřelé první série stáhlo a poslalo všem novou a rovnou je rozeslalo i na testy a recenze. A vše nahlas a veřejně, a nenechalo celou věc hnít v zákulisí další měsíce, mohla být důvěra 100% zachována. Ale teď je to obtížnější. Na druhou stranu fakt, že Gigabyte v novějších sériích s úpravami tyto zdroje ve velkém po celém světě nabízí a prodává se jich hodně, svědčí o tom, že firma si musí být sakra jistá, že jsou v pořádku. Neumím si dost dobře představit, že by Gigabyte speciálně v téhle situaci, vědomě prodávalo potenciálně nějak rizikové zdroje. Jak jsem napsal výše, normální výše reklamovanosti vzhledem k velkému množství těchto široce prodávaných zdrojů, svědčí o tom, že žádné zásadní potíže s nimi evidentně nejsou. Jenže pachuť prostě zůstává.
Za téhle situace bych osobně, být výrobce, celou tuhle modelovou řadu a generaci zdrojů ukončil, a udělal ji znovu. A nahlas ji pustil do světa s pořádnými testy a recenzemi. To je jediná šance na získání maximální důvěry. Ten oznámený stávající krok s výměnou starých sérií je sice fajn, ale přichází pozdě a škody na pověsti už jsou udělané, i když s těmi současnými sériemi zdrojů je velmi pravděpodobně vše v pořádku. Tohle už je prostě krize důvěry a doufejme, že se z toho nejen Gigabyte poučí. Důsledky by ale měl nést i Newegg, co by nyní nedůvěryhodný prodejce, protože musel vědět o potenciálních problémech té první série. místo aby prodej zastavil, tak je dál v USA prodával. Je to evidentní selhání některých pracovníků v tamní distribuci v obou firmách …
Podla toho co som videl aj vo videu Gamers Nexus, tak tym zdrojom strielali mosfety aj s prislusnymi efektami. Ako ked umre shitny eurocase zdroj. Som kedysi videl v priamom prenose buchnut jeden kus Eurocasu a vyzeralo to ako ohnostroj rimska svieca.
Netusim, ako sa gigabytu toto podarilo, ako to vobec testovali, kym to pustili na trh. Lebo ked uz buchaju suciastky, tak to nieje len daco male.
Dnes nieje problem vyrobit dobry zdroj na prvy krat, tak nechapem ako moze dakto takto chybovat. A obzvlast v urovni vykonnejsich zdrojov 750-850W, kde sa automaticky caka nejaka kvalita. To nieje 350W prditko do kancelarskeho PC.
Zisk môže za všetko, proste šetrilo sa na navrhu šetrilo sa na komponentoch a šetrilo sa na testovani.
Osobne ja na značku nepozeram pri vybere zdroja, ale pozeram kto a ake sučiastky tam dava, či japonske alebo činske a samozrejme na testy zdroja.
"Evidentně není tedy problém nijak rozšířený. Jenže současně nelze popřít, že některé kusy z prvních sérií ten problém mít budou. Je téměř jasné, že jde o selhání některé komponenty a jejího dodavatele. "
Ty 2% zhruba budou odpovídat. Setkal jsem se jen se dvěma kusy těchto vadných PSU, které ale explodovaly ihned po připojení napájecího kabelu. Ostatní fungují dodnes.
Mám to chápat tak, že 230 V bylo vymyšleno v čechách?
A když už jsem se tak hezky rozepsal, přidám ještě takový malý vlastní postřeh. Když mi v zimě Alza vrátila prachy za porouchaný 750 W zdroj EVGA, tak jsem se rozhodl, že nejenže půjdu do 850 W (což jak se ukazuje, bylo velmi prozíravé), ale zkoumal jsem recenze a rozhodl si připlatit a koupil Corsair RM850x. Chtěl jsem mít prostě dobrý pocit, že jsem si koupil kvalitní výrobek. Zdroj je věc na několik let, trak proč se neplácnout přes kapsu.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!