NVIDIA v dohledné době nejspíše neopustí svůj G-SYNC ve prospěch rozšířenějšího FreeSync.
Technologicky je G-SYNC mrtvou technologií, protože FreeSync a z něho vzniklý oficiální průmyslový standard AdaptiveSync, je mnohem rozšířenější a dělá to samé, jen jednodušeji bez nutné speciální drahé přídavné elektroniky a je to standard „zdarma“. NVIDIA však nejspíše v dohledné době své grafické karty FreeSync nenaučí. FreeSync od AMD je podstatně rozšířenější než G-SYNC a poměr monitorů dostupných na trhu je minimálně 10:1, přičemž základní AMD FreeSync monitory začínají s cenou už pod 3 tisíci, zatímco G-Sync monitory začínají na 13 tisících.
Nyní jsem se dozvěděli, kolik takový G-SYNC modul vlastně přidá k ceně monitoru, tedy kolik si prakticky NVIDIA za G-SYNC účtuje a proč tedy v dohledné době nejspíše FREESYNC své karty nenaučí, protože by se tím připravila o zisky z G-SYNC.
Při rozborkách nových super 4K HDR monitorů s G-SYNC, které obsahují nejnovější verzi modulu G-SYNC HDR, vyšlo najevo, že jen cena samotného modulu atakuje zhruba 500 dolarů, což je v přepočtu kolem 13 500 korun vč. DPH! Za tuhle cenu koupíte solidní monitor sám o sobě! Není se tak moc čemu divit, že NVIDIA rozhodně nemá zájem, aby její karty podporovaly AMD FreeSync, který je zdarma a hlavně ke své funkčnosti žádný extra modul nepotřebuje, přitom nabízí minimálně funkčně a ve výsledku úplně to samé, co NVIDIA G-SYNC. FreeSync si totiž vystačí se standardní elekronikou monitoru, takže z toho žádné extra příjmy pro NVIDIA nekoukají.
AMD nedávno rozšířila specifikace FreeSync 2 HDR, které je aktuální verzí této technologie a upřesnila jeho specifikace pro výrobce monitorů, ale i zákazníky. V současnosti čekáme na 4K HDR 120Hz monitory s FreeSync, kdy výrobci zatím představili tyto nové supermonitory jen s G-SYNC. A to právě proto, že jsou výrazně dražší kvůli G-SYNC modulu, což by se složitě obhajovalo a prodávalo, pokud by současně představili i znatelně levnější FREESYNC verze, které tak mohou být až o 500 dolarů levnější, což je u některých monitorů pětina i čtvrtina ceny!
Každopádně v současnosti to vypadá, že FreeSync/Adaptive Sync zůstanou doménou AMD Radeon karet a později i Intel grafik a NVIDIA zůstane u „placené“ vlastní verze technologie vyhlazování snímkové frekvence G-SYNC a pokud chcete grafiku NVIDIA a chcete mít „FreeSync technologii“ s ní, musíte NVIDIA za její G-SYNC pořádně zaplatit. Poklud tedy pořizujete novou grafickou kartou a rozhodujete se mezi AMD Radeon a NVIDIA GTX a chcete i vyhlazování snímkové frekvence, pak musíte k ceně grafiky v případě NVIDIA připočítat i cenu G-SYNC, tedy plánovaného monitoru. FreeSync verze jinak stejných monitorů se stejnou funkčností budou výrazně nižší než verze s G-SYNC. Nicméně mezi FreeSync a G-Sync si musíte vybrat už při výběru grafické karty a v cenách nákupu karet případně monitorů mezi NVIDIA a AMD možností to udělá opravdu velký rozdíl a minimálně by se to asi mělo nějak zohledňovat v cenových srovnáních i karet samotných.
No zajímavý článek. sice nevím, kde jste zjistil tu cenu, ale spíše je zvláštní jiná věc. V celém širokém spektru monitorů není ani jeden model totožný model monitoru s G-sync a freesync, pokaždé má monitor jiného i něco dalšího. A další věc zatímco všechny monitory s G-sync jsou u každého výrobce v hlavní "značce" tak u Freesync ani jeden. Viz.: Acer- Predator U Asusu se pár kousků v ROG najde.
Ano, freesync je super a BYL důvodem pro AMD. Aktuálně není, vysvětlím proč. Je chyba AMD, že ještě dlouho nevydá (2019) nový herní hiend. Takže hodně lidí skončilo jako já - freesync monitor 3440x1440 za 25k dohromady s Fiji. Tenkrát to bylo super a na to rozlišení to stačilo. Jenže 2 roky a už to nestačí (jsou vyjímky třeba Wolf2 na vulkanu). Jenže co teď? AMD nový hiend v nedohlednu a mainstream na to nestačí. Fiji -> Vega je mizerný upgrade za moc peněz, drahé, špatně sehnatelné, navíc v mini ITX není oficiální Nano.
Takže jo, na fullHD mainstream s RX580 je to pěkné, levné, pro ty co čekají na novou freesync hiend kartu je to katastrofa. Kdybych tenkrát připlatil 7 tisíc za to samé s gsync, mohl jsem mít už rok 1080 a být v pohodě. Čekal jsem na Vegu64 Nano - marně, nakonec vyrobil jen powercolor kartu na zkriplené56, což je trash, výkon je zklamání a neobhajuje investici (Nano jsem kupoval za 12 tisíc)
Bože zas další co vytrhne z celého příspěvku jednu větu, celý ho převrátí, pak hodí nesmyslný argument aby "vyhrál" .Přečti si co jsem psal nejdříve (že jsem to kupoval na hry), a až bude výkon při těžbě monera odpovídat tomu hernímu, pak teprve přijď se svým argumentem. Do té doby buď nejdříve čti na co reaguješ nebo zůstaň zalezlý.
Tady šlo o freesync sakra jak souvisí freesync s těžbou? Jsi blázen synu
Priznam sa bez mučenia že som ešte nepochopil rozdiel medzi G-sync či Free-sync .
Ked som kupoval monitor zaujimala ma kvalita zobrazenia podsvietenie, pozorovace uhli, odozva, kontrast a frekvencia zobrazenia. Kupil som to najlepšie na trhu za rozumnu cenu (500€). Mam total u prdele či je to G-sync ci Free-sync 144Hz to da parametrovo či podla recenzii nič lepšie za tu cenu na trhu nieje...
Tak ja uznám že monitory s G-SYNC su drahšie ale funkčnost vyhladzovania je neporovnateľná mal som monitor s FreeSync 100 Hz vymenil som za 144 Hz G-SYNC.Tento článok je čistá demagogia,FreeSync je len vylepšený A-Sync.Holt kto chce niečo naozaj funkčné musí si priplatiť.
pokud ty monitory nebyly stejné, tedy nelišili se jen tím že jeden byl freesnyc a druhý gsync, tak nechápu jak to vůbec můžeš objektivně porovnávat a vyhlašovat, co je lepší ...
tvůj komentář je širá demagogie a hlavně hloupost ...
Navíc nemáš evidentně ponětí o čem mluvíš. Po stránce funkčnosti a technologie je FreeSync lepší než GSync mimo jiné i proto, že je efektivnější. Jinak AdaptiveSync vznikl z FreeSync nikoliv obráceně ...
Jsem si 100% jistý, že kdyby si vedle sebe měl dva stejné monitory a jeden by měl FreeSync druhý Gsync, tak bys z hlediska zážitku a funkčnosti neviděl žádný rozdíl ... jediný rozdíl je v ceně a spotřebě. GSYNC by byl výrazně dražší o mnoho tisíc korun a zároveň by měl větší spotřebu i o desítky W.
Po stránce funkčnosti a technologie je FreeSync lepší než GSync
Dá se najít dost monitorů které nemají free/adaptive sync implementovaný úplně perfektně. Který monitor s Gsync je dražší o mnoho tisíc? Když jsem si vybíral monitor do 18000 tak rozdíl byl zhruba 1500-2500 korun u monitorů se srovnatelnými parametry.
Znovu se zeptám, který monitor s G-Sync má o desítky wattů vyšší spotřebu? Když jsme dávali dohromady sestavy tak jsem ze zvědavosti u pár monitorů monitorů spotřebu změřil a rozdíl byl pár wattů.
Neříkám že to Nvidia udělala perfektně, ale tak na houno jak píšeš to taky není. Tím taky neříkám že souhlasím s tím co napsal razor1966.
Já např. Kupoval 34" 3440x1440 freesync Acer 75Hz Bx340. Když si najdeš specky, tak zjistíš že má LFC od 30, tedy 30-75. V té době prodával Acer (tedy stejný výrobce) gsync variantu predator (taky 34" 3440x1440, akorát 100Hz + debilní herní vzhled) za 7000,- navíc. Jediný rozdíl byl tedy o 25Hz vyšší rozsah za 7000,- kč! To je v např. nový RX580 zadarmo. Tedy nemyslím že by byl Gsync horší parametry než freesync jak tvrdí redakce, myslím že je stejný, gsync je navíc zárukou jistých parametrů (rozsahy od 30, LFC), které si člověk u freesync monitorů musí pohlídat sám, protože freesync nemá povinné nic, takže najdeš šitky 4K "freesync" 60Hz šmejdy s rozsahem 42-60, což je v praxi skoro jako by to vůbec sync nemělo.
Každopádně Gsync JE dražší a přirážka je neospravedlnitelná, protože freesync monitor s LFC a rozsahem od 30 funguje NAPROSTO stejně jako gsync monitor tj. Ani lépe ani hůře, platit tedy tisíce navíc jsou peníze vyhozené oknem
To je možné, na nudle(UW-QHD) jsem se dříve nekoukal, ale co jsem se teď koukl na czc je rozdíl asi 1000kč s tím že G-sync monitor má 120hz a freesync má 100hz.
Taky netvrdím že jedno je lepší a jedno horší, jenom tvrdím že je dost monitorů které nemají dobře zvládnutou implementaci freesync, a nejde jen o rozsah obn. frekvence, ani ten finanční rozdíl není tak markantní jako dříve.
jasně u drahých monitorů se cena modulu smazává, protože pak jsou panely a rychlá elektronika dražší než celý Gsync modul.
Pro redakc a ostatní: Je taky celkem zavádějící co tu redakce píše:
Citace:
FreeSync si totiž vystačí se standardní elekronikou monitoru
To je potřeba vysvětlit - freesync elektronika co zvládá 240Hz + LFC prosím vás redakce fakt standardní není, tohle je kur..sky prémiová elektronika kterou nemá 60Hz monitor ze sámošky za 3 tisíce!!! Freesync monitor s takovými parametry se "standardní" elektronikou nevyrobíte. Standardní elektroniku v levných 60Hz monitorech rozchodíte s freesyncem v rozsahu 42-60 bez LFC, proto to tam koreští výrobci lowend monitorů cpou do všeho i televizí (Wasabi Mango, Crossover), protože je to navíc nic nestojí. Pokud ale chcete např. LFC, pokud víte jak funguje - tak je jasné, že na to potřebujete buffer - abyste si mohli snímek uložit a zobrazit znovu při nízkých fps. Tohle zadarmo není.
Tedy i můj monitor s rozsahem 30-75 + LFC už má lepší a tedy i dražší než klasickou elektroniku (42-60 bez LFC). Můžeme jen spekulovat kolik která elektronika stojí (jelikož se samostatně neprodává), no bude to určitě méně než gsync modul, když mohl být můj monitor o tolik levnější než ten s Gsync. Chci říct - 240Hz elektronika už může být klidně dražší než ten Gsync modul, takže tam už cena za modul nehraje takovou roli, protože ať už freesync nebo Gsync 240Hz monitor - tak oba tu drahou elektroniku potřebují a mít musí. Mimochodem Gsync modul nezastává funkci elektroniky, takže rychlý Gsync model = drahá elektronika + drahý Gsync modul k tomu
standardní elekronikou je myšlena standardní elekronika obvyklá v dané třídě monitorů bez nutnosti drahého extra modulu a přídavné elektroniky ala GSYNC modul ....
Jen ten SOC w tom modulu tam má až 30W. Samozřejmě, že když měříš při vypnutém G-sync, tak rozdíl je v jednotkách Wattů, ale s G-syncem to prostě musí být znát.
Rozdíly cen? Acer KG241Pbmidpx vs Acer XB241Hbmipr, 5000Kč vs 11000Kč. Oba stejný shit panel. Uhádneš, který má FreeSync a který G-Sync?
G-sync je zcela na hovno. On je na hovno i Freesync. Ale ten je alespoň zdarma a nízkonákladový. Aditivní technologie by neměly suplovat lenost vývojářů udělat odladěný engine, který nemá brutální fluktuace snímkovací frekvence.
Měřilo se se samozřejmě se zapnutým G-sync, mnohem více ovlivnila spotřebu obnovovací frekvence kde byl rozdíl mezi 60hz>144hz 15W až 20W a bylo úplně jedno jestli měl monitor G-sync nebo freesync.
30W má aria 10 v ref. designu, jestli v tom monitoru pojede v low power modu tak bude žrát kolem 10W. Ale pořád je to řešení do toho nového 4K HDR panelu který má full led posvícení a v HDR režimu žere až 180W, za což by se nemuselo stydět ani pořádné CRT.
https://www.altera.com/products/reference-designs/all-reference-designs/power/arria-10-power-ref-design.html
Jo, rozdíl 6000 je neobhajitelný, ale jak píšeš, shit panel(TN) a pokud si to někdo koupí je to jeho problém, přidáš si 2000 a hned máš 144hz VA s g-sync kde je fin. rozdíl proti freesync menší.
Ve výsledku je to stejně víceméně jedno, s tím že G-sync a Freesync je na houno plně souhlasím.
Jak se zdá odladěný engine je spíše scifi, vyžaduje to dost práce.
Nakonec, když jsem vybíral monitor do 18000 tak jsem stejně skončil s Philips 246E za necelé 4000 který má perfektní barvy. Navíc umí 81hz bez defektů které umí vykouzlit VA nebo TN.
tak on bude asi rozdíl, jestli je Gsync panel FHD@100Hz a nebo 4k@240Hz. čistě fillrate je desetinásobné. Pak už tu arriu musíš mít zřejmě na plný výkon.
Rozdíl proti freesync nemůže být menší, než je cena toho modulu. A ten prostě vychází (starší verze, FHD bez HDR) na 150USD. Výrobci monitorů nejsou samaritáni.
freesync má totiž výhodu, že je výrazně méně náročný na výkon, než G-sync, takže ho obvykle ukrmí vykreslovací elektronika panelu (u nižších frekvencí). Není třeba tam nic přidávat.
Pokud si myslíš, že jsi koupil pouze s rozdílem 2000Kč, tak jsi ve skutečnosti srovnával podstatně horší panel s lepším, byť technologie panelů mohla být stejná. A dražší panel se prostě schoval do toho cenového rozdílu G-sync.
Není lehké najít plně srovnatelné monitory, které se liší jen systémem v-sync. I moje srovnání má zadrhel v tom, že dražší ACER má navíc Pivot, což je technologie v hodnotě cca 500Kč rozdílu.
Může stát 150usd, ale dokud nebudeme porovnávat doporučené ceny tak je to víceméně jedno. Já vycházím z cen obchodů protože ty zajímají mě. Moc validní to není, ale ve výsledku je to věc co zajímá zákazníky.
Mě přijde že tam nejde o výkon, spíš Nvidia svým řešením přes "externí" modul v monitoru šlápla do houna. Po monitoru se akorát žádá změna obnovovací frekvence v reálném čase a kompenzace pro barvy a jasovou složku(když nepočítám ULMB) protože se změnou obn. fr. a s tím spojenou změnou hodin pixelů tyto "věci" nejsou konstantní, což jde vidět při OC monitoru.
No a ve výsledku to není nic co by nezvládla elektronika v monitoru.
Pekny clanek. Jen by mne zajimalo pokud mam monitor s freesync s NV kartou funguje na tomto kombu alespon adaptive sync? Pripadne je nutne v monitoru aktivovat freesync a pak adaptive sync bude to fungovat nebo nebude?
pokud máš NV grafiku, tak fungovat bude jen G-SYNC ... existuje ještě další technologie/funkce, která se snaží dělat něco podobného, mají ji NV i AMD v ovladačích a je vhodná pro ty které Gsync nebo FreeSync nemají, ale nefunguje samozřejmě zdaleka tak dobře a s takovým přínosem ...
To raději ani nezmiňuj, diskuze jsou pak plné borců co nikdy gsync/freesync neviděli a píšou, že ho vlastně s fastsyncem ani nepotřebují - což je asi jako narodit se s jednou rukou a říkat, že je to skoro jako mít dvě.
Já bych přechod na freesync/gsync přirovnal asi jako kdysi od přechodu z mechanického disku na SSD - taky ti, co to nezkusili tvrdošíjně tvrdili že to není rozdíl a že to nepotřebují, no a ti co zkusili už nemohli zpět
tenhle argument jsem slyšel častokrát, ale rozdíl je obrovský i zde, tedy i těch 75fps/Hz+. Kdybych ti pustil testovací patern freesync dema - dvě červené svislé čáry jedoucí zleva doprava na řerném pozadí - na 75fps nejdříve pouze s vsyncem a potom s freesyncem, pochopil bys rozdíl během jediné vteřiny! I když monitor refreshuje 75x/s tedy 75Hz a grafika renderuje přesně 75fps, tak ten refresh monitoru neprobíhá nikdy ve stejný okamžik jako má vyrenderovaný snímek grafika, jakoby ti tikali dvoje hodiny - obě po 1s, jenže každé tikají v jiný okamžik, takže nikdy netiknou obojí hodiny ve stejný čas -> když přijde refresh monitoru tak tam má první polovinu jendoho snímku a spodní polovinu druhého snímku, protože se zrovna při refreshi monitoru zrovna vyměnil snímek. Takže svislá čára testovacího patternu se kdesi v polovině láme a spodek je již posunutý více doprava. Celá čára se posouvá po obrazu plynule a nelámaně jen a pouze po celých snímcích, na což je potřeba hw sync. Možná se rozdíl smazává při 144,200+ Hz nevím, při 75 které mám já to je ale stále jako pěst na oko
"Takže svislá čára testovacího patternu se kdesi v polovině láme a spodek je již posunutý více doprava." tearing eliminuje vertikální sync(a také fast-sync nVidie), srovnáváš nosync vs freesync = záměr AMD
Zkus si to demo s opravdu zapnutým vsync(přes ovladače): Odkaz
Nene, srovnávám stav vsync proti freesync, psal jsem to jasně.
Demo si opět neviděl, jinak bys věděl, že je přímo v něm přepínač jak na freesync on/off, ale taky vsync on/off. Vsync samozřejmě pomáhá, jde vidět obrovský rozdíl proti vsync off, čára se už tolik neláme (minimálně stále ano), ale rychle se teleportuje po obraze - jakobyste se dívali na rychlou slideshow. Jenže až s freesyncem je pohyb plynulý a je to další obrovský rozdíl od Vsyncu. Fascinuje mě, že jsi to neviděl a stejně mi budeš oponovat. Nezlob se, ale nebudu se s tebou dále o tom bavit, to nemá cenu, u někoho se na to podívej a pochopíš ten rozdíl během jediné sekundy
myslím, že existuje novější verze toho freesync dema, kde to funguje korektně, bohužel nejsem doma abych to ověřil, pokud ano nahraju ji někam a postnu, myslím že jsem ji stahoval kdesi ze stránek Asusu
No a k cemu je teda v nvidia ovladacich adaptive sync kdyz pisete ze u nv bude fungovat jen G sync. A co je ta tajna ficura kterou jste zminil ze ma amd i nv ale nerekl o co se jedna.
Proc si radeji neprectes manual k tem ovladacum? Synchronizace o ktere mluvis se svym efektem s gsync/freesync neda ani srovnavat. Ve skutecnosti to je jenom trochu vylepsena obdoba klasickeho Vsync.
Porovnávat tento konkrétní G-Sync modul v tomto monitoru s FreeSync obecně je naprostý úlet. Tento monitor (a s tím související G-Sync modul) představuje pomyslné maximum, co lze dnes v oblasti monitoru vyrobit a nabídnout na masovém trhu.
Jak autor pořád rád uvádí to, že FreeSync stačí standardní elektronika monitoru, tak ať ukáže tuto standardní elektroniku, která umí variabilní obnovovačku, 10-bit barvy, HDR1000, 4k a to vše ve 120 Hz (144 OC).
Až takový FreeSync monitor bude (a AMD připravuje FS2 HDR), tak v sobě bude mít "standardní" elektroniku, která taky vyjde na pár stovek dolarů.
Nebo má snad autor pocit, že elektronika (scaler) v monitorech je zdarma a nic tam nedělá?
Amd karty prisli neskoro a nic lepsie nedoniesli, preto som kupoval 1080ti a ked som vyberal monitor nebolo to ani tazke kedze vsetky top modeli s 21:9 boli s gsync tak som skoncil nakoniec s Alienware 34" a zboznujem tu kombinaciu s graikou a od tohto bodu bude premna bezpredmetne prejst na amd kedze nabjlyzsie budem kupovat novu grafiku od nvivie tuto generaciu a potom znova ked pridu gsync hdr 200hz 35" monitory. Kebyze chcem technologiu od amd tak by som musel naraz menit monitor a grafiku co je malo pravdepodobne, takze ma uz nvidia lapila a ostavam s nimi.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!