NIKON a foťáky využívající mechanický zrcadlový systém jsou legenda. Ta ale končí.
Zatímco před lety byla kvalitní fotografie výsadou jen kvalitních a drahých specializovaných fotoaparátů, s příchodem tzv. smartphone kvality dostupných digitální fotosystémů a technologií šly masivně rychle kupředu. Dnes tak není problém dostat z fyzicky miniaturního řešení velmi kvalitní snímky i video a prakticky každý má takový přístroj v kapse. Pravda, z velké části tomu vděčíme za vývoj na poli AI a SW algoritmů, které ty fotky vytváří, takže i když samozřejmě nedokáže plně ve všech ohledech konkurovat klasickému velkému fotoaparátu, poskytují současné telefony více než dostatečnou kvalitu pro potřeby drtivé většiny lidí.
Není tedy asi pro nikoho překvapení, že prodeje klasických fotoaparátů jsou v posledních letech na sestupu. Speciálně segment klasických mechanických zrcadlovek (DSLR), kde roky probíhal souboj dvou firem. CANON a NIKON. Soupeření jejich příznivců je něco jako ortodoxní souboj příznivců Intel a AMD v oblasti CPU, nebo fandů NVIDIA a AMD v oblasti GPU. V posledních letech ovšem bylo speciálně v oblasti těchto klasických DSLR dost jasno.
CANON je zde jasnou jedničkou a druhý NIKON soupeření na tomto poli vzdává, a to nejen kvůli úspěšnějšímu CANONu. Po šedesáti letech končí svůj vývoj klasických zrcadlovek. Zatím ale neukončuje jejich produkci, zůstane však prý už jen u doposud uvedených modelů, kdy posledním je zatím D6 SLR z roku 2020.
Důvodem je samozřejmě hlavně prosazování tzv. bezzrcadlovek. Tedy řešení spoléhající plně jen na čipy a elektroniku bez klasického zrcadlového mechanismu před tím. Jednoduše konstrukce a řešení které známe hlavně z mobilních telefonů. Jen pochopitelně s většími čipy a pořádnou optikou, což konstrukce klasických fotoaparátů na rozdíl od těch miniaturních v mobilních telefonů, stále umožňuje.
A asi nikoho nepřekvapí, že na tomto poli je hodně úspěšné zejména SONY, které ostatně dodává i většinu snímačů pro mobilní telefony apod. Ovšem SONY není zdaleka jediné, které bezzrcadlovky stále úspěšněji prodává. CANON, PANASONIC a další, včetně NIKON je mají také. A jsou stále lepší a lepší, a hlavně jejich prodeje celkově rostou. Ještě kolem roku 2015 dosahovaly prodeje zrcadlovek cca 20 milionů kusů ročně, loni to už bylo jen necelých 5 milionů. Naopak prodeje bezzrcadlovek se za stejnou dobu zdvojnásobily na současných 15 milionů. A tento trend stále pokračuje. NIKON sám na DSLR hodně spoléhal, ale jeho celkové prodeje během posledních 5ti let spadly zásadně. A to na pouhou polovinu, když loni už prodal pouze 5,3 milionů kusů a firma se tak potýká s horšími výsledky a musí se rozhodnout, co dál.
Výsledkem je tak prý opuštění dalšího vývoje DSLR a soustředění se na plně elektronické digitální bezzrcadlovky. A tím tak skončí i tradiční souboj s CANON, který na tomto poli zůstává už téměř osamocen. I když i tady je otázkou, jak dlouho i u něj budou DSLR ještě zásadním produktem, a nestanou se nakonec opravdu jen okrajovou specialitou. Obrovsky rychlý vývoj a výhody bezzrcadlovek se nedají ignorovat. Osobně mám doma a používám v rámci webu obojí.
Digitální zrcadlovku v podobě osvědčeného modelu CANON EOS 80D. Tu používám čistě už jen na focení se setovým Canon 18-135 objektivem. Pro video (i když jsem vám s ním ještě žádné nové neukázal) mám z druhé ruky právě bezzrcadlovku Panasonic Lumix GH5 se Sigma 105mm F2.8 objektivem. Právě GH5 série je asi nejvýmluvnější ukázkou toho, proč technologie bezzrcadlovek je tak úspěšná a vytlačuje DSLR. Jde prostě i o to, na co se dnes klasické fotoaparáty používají. A focení to dnes často není.
//Nikon zatím oficiálně zprávu/spekulace nepotvrdil ovšem ani nevyvrátil. Ostatně „spekulace“ hovoří o konci vývoji DLSR modelů, nikoliv o konci samotné produkce a prodeje stávajících NIKON DSLR přístrojů. Společnost sama sice reagovala na ty spekulace oficiální zprávou, ale specificky v ní hovoří jen o pokračující produkci, prodejích a servisování, vůbec neříká nic o vývoji DLSR jako takovém, o čemž ale celá původní zpráva/spekulace vlastně je. Jinými slovy, si dovolím zaspekulovat, že NIKON svým oficiálním vyjádřením a nepopřením fakticky potvrdil konec vývoje DLSR, byť to tedy oficiálně nepotvrdil. Jak ovšem píši v článku, s ohledem na vývoj technologie a prodejů bez-zrcadlovek, není/nebude postupný „konec“ DLSR žádným velkým překvapením …
Každopádně příznivci zrcadlovek NIKON se pravděpodobně budou evidentně muset bez této technologie v budoucnu u této značky obejít, což bohužel v situaci firmy dává smysl. A vlastně i v situaci obou systémů, kdy je dnes už jen málo věcí, ve které má DSLR systém vlastně ještě nějakou objektivní výhodu a vůbec důvod existovat. Tak co, kdy myslíte že DSLR skončí úplně?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|