Jedna velká kapitola končí, rychleji, než se čekalo ale litovat nemusíme. Co LCD nahradí?
Jeden z nejvýznamnějších výrobců obrazovek už loni oznámil, že letos ukončí výrobu klasických LCD panelů. Aktuální situace však napomohla tomu, že konec bude evidentně ještě rychlejší. Poptávka strmě padá, takže to vypadá, že Samsung zastaví výrobu v Korejských a Čínských továrnách už nyní. Kromě obecně nízké poptávky po klasických LCD obrazovkách, je důvodem také Čínská konkurence, která prostě dokáže jít s cenami níže.
SAMSUNG ale současně oznámil investici 11 miliardy dolarů do vývoje a výzkumu nových technologií obrazovek. Stávající LCD výrobní kapacity v Koreji přestaví na výrobu nových typů. O osudu Čínských továren rozhodnuto nebylo, ale obecně se Západní firmy a Jihokorejské, snaží z Číny stáhnout. Je tedy dost pravděpodobné, že Samsung Čínu opustí.
Ale co bude vyrábět místo LCD panelů? Na co se SAMSUNG soustředí? Protože s výrobou obrazovek jako takových rozhodně nekončí, právě naopak. Možností má spoustu. Velký zájem je o jeho sAMOLED, ale hlavní zájem bude mít v novějších QLED panelech několika variant. QD-OLED nebo QNED a další. Samsung také pracuje na rozšíření výroby a možností microLED technologie. Jinými slovy, je zde mnoho zajímavých technologií, které mohou prakticky ihned ve výrobě klasické LCD nahradit.
Přesto LCD samotné ještě nekončí. Hlavní výhodou bude cena, protože čínští výrobci jej chrlí za pár drobných. A tak u levnějších typů hlavně TV, včetně těch s logem SAMSUNG, se bude LCD objevovat ještě několik let. U lepších modelů televizí a obrazovek ale LCD definitivně končí a můžeme se těšit na rozmach QLED technologií a dalších novinek. SAMSUNG totiž není jediný, kdo s LCD panely končí. To samé oznámilo i LG a také jeho hlavním zájmem budou také právě QLED a další moderní panely. Což bude znamenat postupné snížení cen těchto moderních obrazovek.
Současný stav, kdy koronavirus komplikuje výrobu, ale zejména prudce klesá poptávka, urychlí konec starších technologií. Výrobci se budou snažit využít času a příležitosti přebudovat továrny na novější procesy a výrobu, což stejně měli v plánu. A než to dělat později, kdy už zase může být velká poptávka a funkční továrna by se tedy hodila, udělají to teď, když továrny stejně často musí odstavovat kvůli nákaze. Každopádně myslím si, že si nutně nemůžeme jako uživatele teď stěžovat na současné technologie monitorů a TV. Opravdu obrazově parádní kousky se dají sehnat za velice příjemné a dostupné peníze. Už dávno neplatí, že musíte platit horentní sumy za trochu zajímavý obraz.
Osobně používám stále starší monitory, 32“ IPS 3840x2160 60Hz bez zakřivení a jsem spokojený. Co by mě jediné zajímalo z hlediska možného upgrade, by byly nějaké novější typy obrazovky ale stále 32“ (považuji za akorát, ani malé, ani velké). Určitě ale tak 3840x2160 s už 120Hz+ a s mírným zakřivením a FreeSync podporou k tomu. Osobně nevyžaduji HDR, nemám rád HDR obraz a většina obsahu ho ani neumí správně. Největší problém je pak spotřeba HDR monitorů, která je u některých modelů opravdu ohromná. Měl jsem v minulosti 3x 140W monitory a už nechci :). Teď mám 32“ IPS co žerou 35W každý a nepotím se u nich v zimě ani létě. Takže co určitě by měli výrobci podstatně snížit, je spotřeba při aktivním HDR u nových obrazovek. Na QLED panely jsem docela zvědav. Co vy?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|