Budování nových továren a výrobních závodů na OLED panely je v plném proudu.
OLED technologii známe již řadu let a již radu let nám výrobci ukazují opravdu úžasné tenké monitory s naprosto parádním obrazem a asi každý, kdo mohl OLED naživo vidět, tak by ho chtěl mít doma. Bohužel přes některé sliby a velká očekávání, jsou OLED monitory na trhu stále drahá rarita. Místo toho výrobci investovali do masivního nástupu 4K, které se stalo mnohem rychleji cenově dostupné, než jsme si představovali. IPS fullHD panely najdeme dnes jako standard i u levnějších telefonů a tabletů natož u běžných monitorů a TV. 4K IPS displaye pak už také nejsou žádnou raritou a cenově dostupné jsou jak monitory, tak TV a 4K se objevuje i u tabletů a telefonů. To všechno však ještě dále odsunulo nástup mnohem lepší OLED technologie. A tak nám pomalu končí rok 2015 a OLED je stále tam, kde byl na konci minulého roku = nikde.
Nicméně to vypadá, že přeci jen se nástupu OLED dočkáme. APPLE podle všeho plánuje využívat OLED obrazovky u nových generací svých přístrojů. A to včetně budoucích iPhone. Bavíme se tak už opravdu o nástupu OLED technologie v masovém měřítku, pro což se samozřejmě musí udělat podmínky a tedy vybudovat odpovídající výroba. Jedním z dodavatelů displayů pro Apple je i LG (zhruba 25% Apple přístrojů má panel LG) a právě LG investuje obrovské peníze (8,2 miliardy eur) do výstavby nové továrny P10 na výrobu OLED displayů. Továrna má začít naplno vyrábět v první polovině roku 2018. Současně LG připravuje výrobu i ve starším závodě, kde poběží výroba OLED od začátku roku 2017. A právě vybudování výrobních kapacit podobného rozsahu je nutným předpokladem k tomu že se výroba OLED podstatně zlevní a bude tedy možné je ve velkém prodávat.
Je na místě předpokládat, že LG rozhodně není v investicích do OLED výroby osamocené. Také ostatní výrobci situaci řeší a právě z tohoto důvodu tak máme konečně reálný důvod věřit, že se nástupu OLED technologie v dohledné době opravdu dočkáme. Čím více výrobních provozů, tím větší objem výroby, větší konkurence, lacinější výroba, tlak na nižší ceny a tím pádem i rychlejší zavádění OLED technologie do běžných produktů. Některé čínské firmy, by navíc mohly být v realizací OLED plánů ještě rychlejší, jak velí současný trend. Osobně se tak domnívám, že rok 2016 bude stále ve větší míře bez OLED, ale v druhé polovině roku 2017 už je naděje na větší rozšíření OLED panelů a v roce 2018 už bychom mohli vidět příchod OLED technologie v plné síle.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|