S nástupem 3D se stále více zkoumá, jaký vliv tyto technologie mají na lidské zdraví.
Ačkoliv výrobci prezentují 3D, jako, něco, co tu ještě nebylo, pravdou je, že to zdaleka takový novinka není. Zejména aktivní 3D je opravdu hodně stará záležitost a v podstatě s výjimkou nových obrazovek a nového designu brýlí za posledních 20 let výrazných novinek a inovací nedosahuje. Pak je tu technologie pasivního 3D, nejčastěji realizována polarizační technologií. Ta se naopak poměrně hodně rychle rozvíjí a zlepšuje.
Hodně neznámou věcí byl vliv sledování 3D na lidské zdraví, zejména na zrak. S novým nástupem 3D se tyto věci začaly opět zkoumat, i když bohužel poměrně pozdě. Zatím je bezpečně dokázáno, že zejména aktivní 3D technologie, která je dnes nejčastější a používá jí hodně výrobců, mezi nejrozšířenější 3D sety patří například ten od NVIDIA, není ke zdraví příliš šetrný. Aktivní 3D technologie nepříjemně bliká, ačkoliv výrobci tvrdí že ne, lžou. Také neříkají, že značná část populace nemůže podobnou technologii vůbec používat. A zbytek těch, co mohou, mají z velké části problémy s bolestmi hlavy, které mohou vyústit až v nevolnosti, či epileptické záchvaty a dokonce i mrtvici. Podobnou 3D technologii by vůbec neměly používat děti. Spousta těchto důsledků je již dobře zdokumentována a až v poslední době výrobci přidávají varování do návodů. Otázkou je, zda je někdo vůbec čte.
Nové poznatky ale tvrdí, že zatímco aktivní 3D technologie, která namáhá vaše oči a mozek tím, že vám vnucuje různé pohledy pro vaše oči určitou nepřirozenou frekvencí snímků, tak pasivní 3D technologie je výrazně ke zdraví šetrnější. Pasivní 3D technologie je také výrazně kvalitnější proti aktivní a dojem ze 3D je mnohem lepší. Nevýhodou pasivního 3D je nižší rozlišení a také to, že musíte mít před obrazem určitou vzdálenost. Výrobci se tyto nevýhody snaží odstranit a poměrně se jim to daří. Ze zdravotního hlediska ale nelze ignorovat, že zatímco aktivní 3D technologie vám blikáním příliš dobře nedělá, u polarizace nic takového není. Obraz je vysílán normálně. Výhodou je i to, že aktivní 3D brýle jsou drahé, musejí se dobíjet, a pokud máte ještě dioptrické brýle, příliš dobře vám nepadnou. Polarizační brýle jsou výrazně levnější a v podstatě až na polarizační filtry na nich nic zvláštního ani složitého není. Otázkou tedy je, zda aktuálně prosazovaná aktivní 3D technologie není jen krátkou a nepovedenou epizodkou, která už trvá 20 let, jen ji dnes zkouší výrobci prodat znovu. Pasivní 3D technologie má mnohem blíže použitelnosti, je levnější, 3D efekt mnohem lepší a už z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že z ní hlava bolí mnohem méně. Je škoda, že jen velmi málo firem mělo odvahu pasivní 3D zatím nasadit v měřítku, v jakém je nasazováno zcela zjevně zastaralé aktivní 3D, které má evidentně mnohem více negativ, než přínosů.
Stejně jako v minulosti ale doporučuji nepodléhat 3D mánii zatím, ale pokud chcete, tak z osobních zkušeností doporučuji vyzkoušet si některé z nových pasivní 3D, budete velmi příjemně překvapeni, zejména pokud máte zkušenosti i s aktivním 3D.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|